15
new stories - click to show

ČRo Hradec Králové

Description:

V současné době vysílá Český rozhlas Hradec Králové denně od 05:00 do 19:30 hodin.

URL:

https://hradec.rozhlas.cz/

Catalog:

Z domova → Regiony → Královéhradecký

Publishes:

9.1 items/week

Hudbou jsem chtěl i pomáhat, a teď se mi to splnilo, říká o projektu Naděje zpěvák David Deyl

20.May
Zpěvák David Deyl vymyslel a zrealizoval charitativní akci s názvem Naděje se vrátí: „Celý minulý rok jsem prožíval temné okamžiky a takhle jsem se s tím vypořádával.“

Poutní areál v Jaroměřicích je jako malý Jeruzalém. Na hoře Kalvárii najdete jeho zmenšenou kopii

20.May
Poutní areál na hoře Kalvárii v Jaroměřicích u Jevíčka v Pardubickém kraji je výjimečný. Jedná se totiž o ucelený soubor barokních památek, které jsou zmenšenými kopiemi staveb Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě. Na různých místech se vás dotkne příběh Ježíše Krista, od jeho narození až po mučednickou smrt.

Dietoložka Margit Slimáková: Sladkosti jsou spíš zlozvyk než jídlo. Dětem bychom měli jít příkladem

20.May
Soustřeďme se na střeva, to co se dostane z jídla do našeho těla, o tom rozhodují zejména střeva. Naše přátelské střevní mikroorganismy samy vytvářejí takzvané neuromediátory, což jsou látky, které přímo ovlivňují mozek. Mozek a střeva spolu velmi aktivně komunikují.

Ostrov tundry uprostřed Evropy. Magické Krkonoše, jediné místo setkání alpských a severských druhů

20.May
Vypravíme do našich nejvyšších hor, do Krkonoš, kde před pár dny oslavili 58 let od vyhlášení Krkonošského národního parku. Jsem moc rád, že můžu gratulovat přímo řediteli Správy Krkonošského národního parku Robinu Böhnischovi, který přijal naše pozvání.

V Česku přibývá lidí, kteří se během epidemie koronaviru dostali do existenčních problémů

20.May
Epidemie koronaviru změnila životy mnoha lidí. Řada z nich se dostala do ekonomických problémů. A to navzdory tomu, že se míra nezaměstnanosti zatím nijak výrazně nezvýšila. Třeba na dluhovou Help linku organizace Člověk v tísni aktuálně volá jednou tolik lidí než v minulosti. Někteří lidé hledají pomoc na Úřadu práce, jiní v nejrůznějších poradnách.

Pokles koutku a poruchy řeči, při mozkové mrtvici jde o minuty. Důležitá je následná rehabilitace

20.May
Mozkové příhody se řadí mezi nejčastější důvody úmrtí či dlouhodobého postižení u starých lidí. Onemocnění souvisí s neschopností tepen v mozku zajistit jeho prokrvení a výživu. Velký podíl na vzniku tzv. mrtvičky má nezdravý životní styl. V České republice postihne tato nemoc více než 30 tisíc lidí ročně.

Příprava na dovolenou je nutná i u moderních aut. Bez servisu se asi neobejdeme

20.May
Doprava na dovolenou vlastním autem sice nepatří mezi nejpohodlnější, můžete však cestou i něco vidět, a navíc je to většinou bezpečné z hlediska různých omezení. Před cestou je však potřeba auto připravit.

Rozhodnutí o kompenzaci za hokejové permanentky za uplynulou sezónu se v Hradci odkládá na červenec

20.May
Části hradeckých hokejových fanoušků se nelíbí rozhodnutí představenstva hokejového klubu, které odložilo verdikt o případných kompenzacích za permanentky za uplynulou sezónu až na červenec. Někteří fanoušci jsou rozladěni a považují to za neférové.

V Žirči vás vítá legendární bylinková zahrada a největší stálá expozice cyklistiky ve střední Evropě

20.May
Domov svatého Josefa v Žirči na Trutnovsku je opět přístupný pro návštěvníky. Otevřená je největší stálá expozice cyklistiky ve střední Evropě a také legendární bylinková zahrada Josefa Kamela. Obě dvě místa navíc připravují pro letošní rok několik novinek.

Rozsáhlá oprava gotického hradu Kost v Českém ráji finišuje. Brzy snad vše uvidí první návštěvníci

20.May
Ke konci se blíží oprava hradu Kost v Českém ráji za více než 100 milionů korun. Dělníci v současné době dokončují výměnu oken, dveří a dlažby. V závěrečné fázi se změn dočkají interiéry, kde bude nová expozice. Turisté by na památku mohli zavítat už o červnových víkendech. Záležet bude na aktuální pandemické situaci.

Aspoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru už má přes 42 procent obyvatel Královéhradeckého kraje

20.May
Jak to vypadá s očkováním v Královéhradeckém kraji? Aplikováno bylo už 236 tisíc vakcín proti koronaviru, 62 tisíc lidí dostalo obě dávky, zbytek jednu. Alespoň v polovině očkovacího cyklu je tak přes 42 procent obyvatel kraje.

Tchajwanci mají potřebu pomáhat za každou cenu i když třeba neví jak, směje se studentka Markéta

19.May
Na Tchaj-wan nás vezme studentka Univerzity Hradec Králové Markéta Jindráková, která měla možnost na tomto ostrově nějakou dobu studovat. Dokonce ji tam zastihla i pandemie koronaviru, která před více než rokem ochromila, dá se říci, celý svět.

Žampióny s vinnou klobásou. Vyzkoušejte netradiční spojení chutí, vůní i barev. Nebudete litovat

19.May
Vinná klobása je český vynález? Těžká otázka. O vinné klobáse najdeme sice záznamy v kuchařkách z 19. století. Ale kdo ji konkrétně vymyslel, to z nich nevyčteme. Existují teorie o tom, že by vinná klobása mohla být českou sestrou klobásy bavorské. V každém případě je ovšem u nás velmi oblíbená.

Převozy opilců do Hradce Králové na jedinou záchytku v kraji stále komplikují práci policistům

19.May
Opilec vhodný k převozu na záchytku. Téma, které prakticky denně řeší státní policisté nebo městští strážníci napříč Královéhradeckým krajem. Komplikuje to práci především těm, kteří slouží v příhraničí, odkud je do krajského města poměrně složité dojíždění.

Středeční Noční linka: Nomen Omen. Pomohlo, nebo uškodilo vám jméno?

19.May
Jak jistě víte, nomen omen je vlastně latinské rčení, které se používá v případě, kdy jméno osoby vyjadřuje charakteristickou vlastnost nositele.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes