ČRo Hradec Králové

Description:

V současné době vysílá Český rozhlas Hradec Králové denně od 05:00 do 19:30 hodin.

URL:

https://hradec.rozhlas.cz/

Catalog:

Z domova → Regiony → Královéhradecký

Publishes:

10.1 items/day

František Niedl, autor historických románů: Jan Hus byl myslitel, který chtěl vylepšit život obyčejných lidí

15:06
František Niedl je oblíbený spisovatel historických románů a detektivních příběhů, který má na svém literárním kontě už téměř třicet knih. Řada jeho románů je věnována době předhusitské a husitské. Zájem o toto období je daný i místy, kde se František Niedl narodil a žije: „Jsem Jihočech, narodil jsem se v Českých Budějovicích, takže v oblasti, kde bylo husitství všude kolem.“

Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

13:51
„Nejezděte na Loiru, raději navštivte zámky na Orlici," říká František Kinský. A právě do historických perel Podorlicka vás zavede cestovatelský cyklus Petra Voldána. Premiéru osmi dílů bude vysílat Český rozhlas Hradec Králové a Český rozhlas Pardubice vždy v pondělí po 18. hodině. Začínáme 6. července 2020.

Slyš pravdu, hledej pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, braň pravdu až do smrti

12:36
S historikem doc. PhDr. Martinem Šanderou, Ph.D. z Univerzity Hradec Králové se zamýšlíme nad životem a dílem mistra Jana Husa a jeho odkazem pro současnost.

Začala oprava silnice mezi Novým Bydžovem a Chlumcem nad Cidlinou. Hotovo má být za dva roky

11:25
Mezi Novým Bydžovem a Chlumcem nad Cidlinou začala rekonstrukce silnice II/327 v hodnotě přes 143 milionů korun. Většinu nákladů pokryje evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Práce zahrnují rekonstrukci vozovky a revitalizaci odvodnění.

V Orlických horách se v minulosti rýžovalo zlato. Ukazují to výzkumy archeologů na Zlatém potoce

10:03
Zlatý potok v Orlických horách ukrývá poklad. Své pojmenování nezískal náhodou, archeologové v něm totiž našli zlato. Podle nich ho tam získávali lidé nejenom ve středověku, ale i dávno předtím. Dnes už jsou tam prý ale opravdu jen nepatrné střípky.

Vzácné varhany se po 11 letech oprav vrátily do kostela sv. Anny v Žirči u Dvora Králové nad Labem

10:03
Kostel svaté Anny v Žirči u Dvora Králové nad Labem má opět funkční varhany. Ty se do památky vrátily po náročné a kompletní obnově. Nástroj pochází z první poloviny 19. století a slyšet nebyl dlouhých 50 let.

Pondělní Noční linka: Den upálení mistra Jana Husa

6:05
Zajímáte se o naši historii? Pokud se ohlédnete zpět do našich dějin, o jaký časový úsek se zajímáte a proč? Četli jste např. Husitskou epopej z pera Vlastimila Vondrušky? (Několikadílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království.) Možná jste zvolili jinou knihu nebo autora z této doby, podělte se s námi o vaše poznatky. Blíží se prázdniny, jezdíte s dětmi č...

Hurá, prázdniny! Každý, kdo se dovolá, vyhrává. Hlavní cena je poukaz na let balónem pro dva

5.July
Zahrajte si s námi i vy od 7. července do 7. srpna 2020 o vstupenky na koncerty a na zámky našeho kraje, jízdenky na lanovku, vstupenky na zážitkové atrakce, poukazy na pobyty a poukaz na let balónem pro dva. Každý, kdo se dovolá, vyhraje.

Na zámku Zelená Hora u Nepomuku si po celé léto budete připadat jako ve filmu Černí baroni

5.July
Zámek Zelená Hora v obci Klášter u Nepomuku na jihu Plzeňska byl donedávna, až na pár dní v roce, veřejnosti uzavřen. V současné době do něj můžete zavítat každý pátek a po celý víkend, a to až do konce léta. Obdivovat můžete jak samotný zámek s jeho bohatou historií, tak i novou výstavu Černí baroni, která vychází ze stejnojmenného a právě na Zelené Hoře zfilmovaného románu Miloslava Švandrlíka.

Nejlepší vepřový sulc je od babičky z rodiny Lenky Odvárkové z Rotavy, je masový a chuťově dokonalý

5.July
Lenka Odvárková dělá svému muži a celé rodině vepřový sulc podle své tchyně, která ho měla od své maminky. Je jednoduchý, masový, není mastný, prostě dokonalý. Nejlepší je s cibulí, pepřem a octem a k tomu pivo. Porota doporučuje jíst jako salát.

Na střechu České televize se chodí přes kancelář generálního ředitele

5.July
S moderováním začínal Pavel Anděl v rádiu Evropa 2. Svůj pořad měl na Primě a v České televizi byl dramaturgem například Music bloku nebo Pomeranče a taky producentem seriálu Ententýky.

Nedělní Noční linka: „Na psí knížku“

5.July
Ačkoliv ono slovní spojení v titulku dnešní Noční linky může pro někoho mít mírně pejorativní nádech, zatím není žádným předpisem stanoveno, že soužití partnerů, takzvaně bez papírů takto nelze označit.

V historických krkonošských domcích na vás něco tajemného dýchne. V jejich zdech je zapsán čas

4.July
Podíváme se do Krkonoš a konkrétně do Vrchlabí, kde sídlí jedno z krkonošských muzeí Správy Krkonošského národního parku. Jsou tam teď k vidění Krakonošovy vousy, unikátní dřevěné hodiny i meteorit. O tom nám poví ředitelka Krkonošského muzea Blanka Zázvorková.

Máte půdu a zapomněli jste na izolaci? Netrapte se v létě horkem a zavčas položte vhodnou izolaci

4.July
Letní horké teploty mohou být velmi nepříjemné a to nejen ve venkovním prostředí. Pokud máte půdní prostor, ve kterém není položená izolace, přehřívání nejvyššího patra domu se nevyhnete. Naopak v zimě budete spolu s celým domem vytápět i podkroví. Podle Tomáše Pirkla, produktového manažera divize Isover, je ale možné vše dodatečně napravit a půdu efektivně zrekonstruovat.

Sobotní Noční Linka: Opravdový parťák

4.July
Podařilo se vám v životě najít člověka, o kterém můžete říct, že je to váš opravdový parťák? V jakých okamžicích jste opravdového parťáka poznali? A jaké vlastnosti takový parťák musí mít?
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes