ČRo Olomouc

Description:

Český rozhlas Olomouc je považován za kulturní instituci pečující o národní kulturní bohatství, za jednu z předních kulturních institucí Olomouckého kraje. Dne 14. 4. 2010 Český rozhlas Olomouc obdržel Cenu Olomouckého kraje za rok 2009...

URL:

https://olomouc.rozhlas.cz/

Catalog:

Z domova → Regiony → Olomoucký

Publishes:

7.3 items/day

Řeka Bečva je plná mrtvých ryb. Do vody se dostala neznámá látka

21:08
Do řeky Bečvy v neděli unikla neznámá látka, na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje kvůli tomu uhynulo velké množství ryb. K události vyjížděly odpoledne desítky hasičů, kteří postavili norné stěny, odebírají také vzorky vody. Havárií se zabývají i orgány ochrany životního prostředí, uvedl mluvčí olomouckých krajských hasičů Radek Buryánek.

Neobyčejná zřícenina se šenkem a krásným výhledem. To je Nový hrad u Blanska na jižní Moravě

15:13
Úchvatný výhled do adamovského údolí, historický šenk, ale také něco málo z dob minulých nabízí zřícenina Nového hradu u Blanska na jižní Moravě. Čas od času se tam pořádá historický jarmark a místo si občas vybírají i skupiny středověké hudby pro své videoklipy. Díky poloze v samém srdci přírodní rezervace je návštěva Nového hradu pěkným tipem pro aktivní výletníky a milovníky přírody. Autem s...

Bêt včelařem néni žádné med

15:13
Vnučka stréčka Křópala se zatoužila věnovat včelařství. A vnímavý stréček nám přiblížil, jak dokonale je včelí společenství zorganizováno. Jak to vypadá, když se bodrý hanácký světák dostane k mikrofonu?

Hřejivá a léčivá polévka našich babiček, to je slepičí kaldoun Petry Neubauerové ze Zadní Třebaně

10:41
Už naše babičky věděly, že slepičí polévka dokáže vyléčit nachlazené, pomůže rodičkám a zahřeje. Takovou vydatnou polévku zvanou slepičí kaldoun s drožďovými knedlíčky nám uvařila Petra Neubauerová ze Zadní Třebaně. Byla dokonalá.

Nové Losiny dnes patří k Jindřichovu, kdysi byly poměrně velkou obcí s právem vařit pivo

19.September
Nové Losiny patří mezi menší horské vesnice šplhající se svým osídlením z údolí řeky Branné do Přemyslovského sedla podél Novolosinského potoka. Do katastru dnešní obce patří i samoty Labe, Nová Branná a bývalá obec Josefová. Málokdo tuší, že nejvyšším bodem obecního katastru je samotný vrchol Vozky ve výšce 1377 metrů.

O. Henry: Výkupné za Macka. O drobném nedorozumění mezi dvěma přáteli

19.September
Víte, kdo byl William Sydney Porter? S tím to jménem se 11. září roku 1862 narodil slavný americký povídkář známý pod pseudonymem O. Henry.

V Hranicích rozebírají historický komín s čapím hnízdem. Ptáci se na jaře vrátí do nového

19.September
Do nového by se měli příští rok nastěhovat čápi z Hranic. Jejich komín, na kterém desítky let hnízdí, začali likvidovat dělníci. Je v havarijním stavu. Aby město o svůj ptačí symbol nepřišlo, nechá místo něj pro čápy postavit desetimetrový železobetonový sloup. Na vrcholu bude mít ocelový koš pro stavbu nového hnízda. Městský rozpočet úpravy vyjdou na 400 tisíc korun.

Pivoňky vydrží desítky let na jednom místě. Musí se jim ale dařit

19.September
Pivoňky jsou původně barokní květiny, které obdivujeme na barokních obrazech a samozřejmě v zámeckých zahradách. Dnes prožívají renesanci a šlechtitelé se předhánějí v tom, kdo vyšlechtí zajímavější odrůdu. Celou sbírku nových odrůd si můžete prohlédnout například v botanické zahradě Troja v Praze.

Sobotní Noční linka: Ve které pohádce by se vám líbilo?

19.September
Máte rádi pohádky? A rádi byste se v nějaké přímo zabydleli a to už od dětských let? A které postavy jsou vám sympatické a které zase o něco méně? Jsou vám bližší ty záporné, jako třeba čarodějnice a čarodějové či zlí černokněžníci nebo máte raději krásné a milé princezny? Baví vás klasické pohádky více, než ty moderní, na které se díváte třeba nyní se svými vnoučaty?

Argent

18.September
Debut Argent, kteří patří mezi pozoruhodné skupiny první poloviny 70. let, vyšel už v roce 1969. V kapele se tehdy sešly dvě významné osobnosti - Rod Argent a Russ Ballard.

Město Zábřeh se dál brání projektu papírny. Spory trvají deset let

18.September
Dlouholetý spor mezi zábřežskou radnicí a firmou Wanemi kvůli jejímu záměru postavit ve městě papírnu, má další vývoj. Zástupci města podali tento týden kasační stížnost proti červencovému rozhodnutí krajského soudu v Olomouci. Ten zneplatnil část loňské změny územního plánu, která by plány firmy znemožnila.

Páteční Noční linka: Existuje recept na dlouhověkost?

18.September
Čím je podle vás dána dlouhověkost? Máme ji v genech? Nebo je to především otázka životního stylu? Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vysokého věku byste se chtěli dožít?

Hudebník Jaroslav Čvančara: Při prvním koncertě Taxmenů stříleli fanoušci ostrými náboji

17.September
Hudebník, publicista a badatel Jaroslav Čvančara je také zakladatel a frontman legendární skupiny Taxmeni. Taxmeni, kteří se proslavili desítkami hitů, jako jsou například Tipperary nebo Dědečkovy hodiny slaví právě letos 30 let působení na české country scéně. Mají spoustu fanoušků a díky jednomu z nich je Jaroslav Čvančara i ve vesmíru: „Mám vlastní planetku. Jedna příznivkyně mi to vyjednala...
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes