15
new stories - click to show

Český rozhlas

Description:

Zpravodajstvi Ceskeho rozhlasu

URL:

http://www.rozhlas.cz

Catalog:

Publishes:

58 items/day

Československá televize byla poslušnou služkou komunistického režimu, připomíná historik

0:27
Okupace Československa v srpnu 1968 znamenala likvidaci všeho, co souviselo s nadějemi takzvaného „socialismu s lidskou tváří“, jak tomu komunisté tehdy říkali. Přišla normalizace, která stát vývojově vrátila zase zpět. Součástí toho byla i propaganda. Kdo tohle vymýšlel, vlastně dodnes nevíme: buď šlo o jména vymyšlená pravděpodobně StB, nebo po sobě dokázali dobře „uklidit“, protože v archivech…

Manchester City poprvé ovládl Ligu mistrů. Finále v Istanbulu rozhodla trefa Rodriho

23:24
Fotbalisté Manchesteru City poprvé vyhráli Ligu mistrů. Ve finále v Istanbulu zdolali Inter Milán 1:0 gólem Rodriho z 68. minuty. Favorizovaní svěřenci trenéra Pepa Guardioly po triumfech v anglické lize a Anglickém poháru v této sezoně zkompletovali treble. City to dokázali jako osmý evropský klub v historii a první od Interu v roce 2010.

Sázavští katolíci mají kostel ve tvaru lodě s patnáctimetrovým křížem na přídi

22:52
Pod pojmem kostel si většina předsataví několik set let starou stavbu s vysokými věžemi, plnou soch svatých. Kostely se ale staví i v současnosti, a jeden takový vyrostl nedávno v Sázavě na Žďársku. Postavili si ho sami věřící.

Obleky pro vojáky byly v Kalifornii inspirované krunýřem trilobitů, vypráví paleontolog

21:48
Středobodem zájmu paleontologa Lukáše Laibla jsou trilobiti. K pravěku si našel svoji cestu už v dětství právě díky slavnému filmu. „Pro mě je paleontologie taková cesta do pravěku, ale musím cestovat ve své mysli. Z kamene se pokouším zrekonstruovat živé zvíře,“ vypráví Lukáš Laibl.

Když mi nevyšel servis, tak to Iga hned potrestala, říká Muchová po prohraném finále

21:48
Karolína Muchová opouští Roland Garros jako poražená finalistka. Světové jedničce Polce Ize Światekové podlehla po velkém boji po setech 2:6, 7:5 a 4:6. Česká tenistka si v Paříži pestrou hrou získala přízeň tisícovek fanoušků, tleskaly jí také legendy při přebírání trofejí včetně sedminásobné šampionky antukového grandslamu Američanky Chris Evertové. Krátce po finále poskytla rozhovor Radiožurná…

Vědcům se poprvé podařilo analyzovat složení starověkého parfému. Je dva tisíce let starý

21:17
Staří Římané voněli – pačuli. To je závěr studie španělských vědců. Vůbec poprvé se jim povedlo analyzovat složení starověkého parfému z 1. století. Umožnil to nález hermeticky uzavřeného flakónku se zatuhlým zbytkem voňavky staré dva tisíce let.

Američané se nebojí, že by Kreml použil jaderné zbraně. Bojí se chaosu po prohrané válce

20:13
V předvečer oslav takzvaného Dne D, kdy se spojenci 6. června 1944 vylodili v Normandii, nejvyšší americký generál Mark Milley historickou událost srovnával se současnou ukrajinskou protiofenzivou. Obě akce prý mají stejný cíl: osvobodit okupovaná území a zemi, která byla nespravedlivě napadena ruským agresorem. Dnešní situace na evropské frontě ale není stejná jako před lety, píše britský týdení…

Mikroplasty mění k horšímu složení střevních bakterií, potvrdila to studie mořských ptáků

20:13
Ve střevech dvou druhů buřňáků se našly mikroplasty, plastové částice kratší než pět milimetrů. Podle zjištění vědců z několika institucí, včetně McGillovy univerzity v Kanadě, se jejich vlivem u ptáků změnily vlastnosti mikrobiomu ve střevě. O důsledcích rostoucího množství mikroplastů v přírodě diskutují v pořadu Laboratoř Českého rozhlasu Plus odborníci na životní prostředí Petra Innemanová a …

Tolik neštěstí za jeden den… Vzpomínky Antonie Kašparové a dalších českých dětí z Volyně

19:09
88letá Antonie Kašparová patří k posledním Čechům, kteří přišli na svět na Volyni, prožili tam krvavé roky 1939–1945 a po druhé světové válce se vrátili do staré vlasti. V posledních dvou letech jsme pro Paměť národa a Český rozhlas natáčeli právě vzpomínky „volyňských českých dětí“, jejichž rodiny se po repatriaci usadily v okolí Šumperka a Olomouce.

Lubnou u Poličky po měsíci opět zasáhlo slabé tornádo. Vítr shodil tašky na několika střechách

18:37
Lubnou u Poličky na Svitavsku v sobotu zhruba po měsíci opět zasáhlo slabé tornádo. Uvedl to na facebooku Český hydrometeorologický ústav. Podle jeho zveřejněných snímků tornádo shodilo většinou jen tašky na střechách. Starosta obce Josef Chadima (SNK obce Lubná) řekl, že vítr kolem 12.30 poškodil tašky na čtyřech střechách a vše podle něj trvalo asi deset vteřin.

Istanbul hostí finále Ligy mistrů. Manchester City čeká boj s propracovanou defenzivou Interu Milán

18:37
Fotbalisté Interu Milán a Manchesteru City se v Istanbulu chystají na finále Ligy Mistrů. Favoritem utkání je podle sázkových kanceláří i fotbalových expertů jednoznačně anglický celek. Defenzivní styl Interu by mu ale nemusel svědčit, navíc budou Citizens hrát pod tlakem toho, že mohou získat třetí trofej v jedné sezoně.

V Lounech roste největší fotovoltaika v Ústeckém kraji. Stát bude na střechách hal společnosti Aisan

18:05
V Lounech na střeše výrobce automobilových dílů Aisan vzniká největší fotovoltaika Ústeckého kraje. Společnost si ji objednala především kvůli snížení energetických nákladů. Cenu elektrárny vyčíslila společnost Aisan na 42 milionů korun, část dostane z dotace Národního plánu obnovy.

Zapínání bezpečnostních pásů lidé podceňují. V Česku přibývá těch, kteří se nepoutají

17:33
Bezpečnostní pás patří mezi nejdůležitější vynálezy automobilistické éry, který prokazatelně zachraňuje lidské životy. Přesto v Česku přibývá lidí, kteří se při jízdě autem nepoutají. Vyplynulo to z loňských statistik Přestupků a trestných činů, které eviduje ministerstvo dopravy. Loni se zvýšil počet přestupků za nepoužití pásu téměř o deset tisíc na více než 56 tisíc.

Vingegaard na Dauphiné slaví druhé etapové vítězství. Před závěrečnou etapou je blízko celkovému triumfu

17:01
Dánský cyklista Jonas Vingegaard vyhrál sedmou etapu Critérium du Dauphiné a před nedělním finišem má na dosah celkové prvenství. Jeho tempu v závěru sobotní etapy neakceptoval nikdo z jeho soupeřů.

Dohoda o společné azylové politice je mince o dvou stranách

17:01
Po mnoha letech marné snahy o reformu společné azylové politiky se ministři vnitra Evropské unie dohodli na zasedání v Lucemburku na podstatně přísnějším zacházení s ilegálními migranty, kteří nemají šanci na udělení azylu, protože přicházejí ze zemí považovaných za bezpečné.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes