15
nových článků - klikněte pro zobrazení

SCIENCE mag.cz

URL:

http://sciencemag.cz/

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

2,7 položek/den

Vozítko Perseverance objevilo na Marsu skálu s potenciálními známkami dávného života

14:35
Skála Cheyava Falls (Cheyavské vodopády) plná žilek přitahuje pozornost vědeckého týmu roveru NASA Perseverance. Analýza provedená přístroji na palubě roveru ukazuje, že skála ve tvaru šipky má vlastnosti, které odpovídají definici možného indikátoru mikrobiálního života. Vykazuje chemické znaky a struktury, které mohly být vytvořeny životem před miliardami let, kdy v oblasti zkoumané roverem byl…

Zrození zbraní a válečnictví

7:29
Je to překrásný křišťálový artefakt, mušlovité stopy štípání se třpytí ve slunečním svitu, je to dýka. Dýka, nejen obyčejný nůž. Co ale dělá dýku dýkou? Je to jen oboustranné ostří zakončené hrotem? Z hlediska čistě praktické funkce mohou být oba artefakty téměř zaměnitelné. Hlavní rozdíl mezi dýkou a nožem spočívá v účelu. Zde je určující …

Vědci pozoroval změnu chování magnetických momentů v antiferomagnetu

25.července
Fluktuující magnetické momenty by mohly být základem pro nové magnetické stavy nebo vysokoteplotní supravodivost. Fyzici z Masarykovy univerzity pozorovali proměnlivé chování magnetických momentů, které předpověděla teorie ze 60. let 20. století. Přispěli tak do vášnivé odborné diskuze v oblasti fyziky kondenzovaných látek. Své pozorování provedli na vzorcích materiálu, které si sami vytvořili na…

Problém posledního parseku ukazuje souvislost mezi supermasivními černými děrami a temnou hmotou

25.července
Nové výpočty vedou k závěru, že dvojice supermasivních černých děr mohou splynout do jediné větší černé díry kvůli dříve přehlíženému chování částic temné hmoty, a navrhují tak řešení „problému posledního parseku“. V loňském roce astronomové objevili pozadí gravitačních vln, jehož původcem měly být fúze obřích černých děr s hmotnostmi v miliardách Sluncí. Šum pozadí generovaný …

Stimulace bránice umožňuje pacientům s poraněním krční míchy snížit potřebu umělé plicní ventilace

24.července
Dlouhodobá umělá plicní ventilace má vysoké procento komplikací. Na začátku dubna byla na III. chirurgické klinice 1. LF UK a FN Motol provedena druhá implantace stimulačního systému bránice NeuRx Diaphragm Pacing System (NeuRx DPS®) v České republice opět pod vedením profesora Raymonda Onderse z Univerzitní nemocnice Cleveland Medical Center v Ohiu. Tato inovativní metoda umožňuje …

Nová studie odhalila roli cukrů na povrchu buněk v navigaci neuronů

24.července
Molekuly proteinové povahy známé pod příznačným názvem semaforiny fungují jako molekulární GPS. Mezinárodní tým vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Ústavu molekulární genetiky AV ČR a kalifornské Stanfordovy univerzity odhalil molekulární mechanismy, jimiž cukry na povrchu buněk ovlivňují navigaci neuronů v nervovém systému. Jejich výsledky mohou vést i k vylepšení léčby poranění m…

Kovové minerály na dně hlubokého oceánu štěpí vodu a vytvářejí „temný kyslík“

24.července
Mezinárodní tým vědců zjistil, že kovové minerály na dně hlubokého oceánu produkují kyslík. Velmi překvapivý objev zpochybňuje dlouholetý předpoklad, podle něhož kyslík na Zemi vytvářejí v podstatnější míře pouze fotosyntetizující organismy. Nový objev ukazuje, že by mohl existovat i jiný způsob. Zdá se, že kyslík může být produkován i na mořském dně – kam neproniká …

Černé díry vyhrávají do vesmíru „kosmickými akordy“

23.července
Zatímco hlavní tón zůstává stabilní, vyšší podtóny se mohou výrazně lišit s malými změnami v blízkosti horizontu událostí. Opavští astrofyzikové při svém dlouhodobém výzkumu černých děr došli k zajímavému zjištění: gravitační vlny uvolňované z okolí černých děr nebo při slučování dvou hmotných těles ve vesmíru je doprovázeno vlněním, které se dá přirovnat k akordům hrajících …

Stopy života by se mohly dát najít i u povrchu Europy a Enceladu

23.července
Nové experimenty NASA vedou k závěru, že pro důkaz života na Europě nebo Enceladu (a snad i na dalších podobných světech s podpovrchovými oceány) nemusí být nutné se prokopávat kilometry ledové krusty. V případě existence života by jeho stopy v podobě organických molekul (např. aminokyselin, nukleových kyselin atd.) mohly přežívat i těsně pod povrchovým ledem, …

Struktura atomového jádra se mění se vzdáleností od středu

23.července
Vědci ukazují, že jaderná struktura atomu se pravděpodobně mění v závislosti na vzdálenosti protonů a neutronů od středu jádra. Studie z Osaka Metropolitan University porovnávala výpočty pomocí teoretických modelů s existujícími experimentálními daty, aby určila, zda má titan-48, tedy nejběžnější izotop titanu s 22 protony a 26 neutrony, strukturu podle slupkového modelu, nebo strukturu alfa …
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes