15
new stories - click to show

StoryMag.cz

Description:

neuvěřitelně zajímavé příběhy ze světa

URL:

https://storymag.cz/

Catalog:

Ostatní → Zábava

Publishes:

6.3 items/week

Halleyova kometa byla považována jako předzvěst mnoha bitev a katastrof

23.January
Halleyova kometa prolétá na své oběžné dráze kolem Slunce jednou za 74 až 79 let a na své cestě míjí i Zemi. Z historických záznamů víme, že byla pozorována již ve třetím století př. n.

Bouchání do pultů a křik, ale také facky a hromadné rvačky, i to se dělo v politice za první republiky

22.January
„Dovolte mi, než začnu moderovat, vyřídit si jednu zcela soukromou věc,“ pronáší na úvod svého řečnění jeden z politiků, načež se vzdálí od řečnického pultu k dalšímu politicky angažovanému muži sedícímu hned vedle něj a bez varování mu uštědří pohlavek přesně mířený na jeho temeno. Své konání komentuje slovy, že si to dotyčný zaslouží a že byl varován v tisku. Napadený si bere své věci a odchá...

Před 91 lety se v Praze objevil první automatický semafor u nás, lidé z něj radost neměli

21.January
Ke konci 20. let 20. století projíždí křižovatkou Jindřišské a Vodičkovy ulice se střední částí Václavského náměstí v Praze více než 17 000 vozidel denně.

Cutomu Jamaguči jako jeden z mála Japonců přežil výbuchy obou jaderných bomb v Hirošimě a Nagasaki

20.January
Devětadvacetiletý Cutomu Jamaguči nasedá do evakuačního vlaku. Na rukou a obličeji má sice neošetřené popáleniny, na lékařskou péči ale není čas a prostor. Hned jak dorazí domů, dojde si do nemocnice.

Jak se žilo římskému otrokovi? Záleželo na tom, kdo si ho koupil a jakou práci vykonával

19.January
Starověký Řím na počátku letopočtu rostl a s ním i počet otroků v říši. O pár staletí dříve je ještě Římané považovali pouze za neplnoprávné lidi, to se ale postupem času změnilo. Římský občan i stát jako takový je začal vnímat jako věc, která umí mluvit a nemá žádná práva.

Alois Vocásek: poslední žijící legionář prožil většinu života s cejchem kolaboranta, očištění svého jména se domáhal ještě ve 1

18.January
Píše se rok 2001 a v advokátní kanceláři JUDr. Lubomíra Müllera zvoní telefon. Na druhém konci se hlubokým mužským hlasem představí jakýsi Alois Vocásek, který o sobě tvrdí, že byl pro kolaboraci s nacisty odsouzen roku 1946 na doživotí, ze kterého si odseděl celých devět let, a že je nevinen a že by si ještě před smrtí přál očistit své jméno.

Nejšťastnější smolař – Chorvat Frane Selak se dostal sedmkrát blízko smrti, přežil a ještě vyhrál v loterii

16.January
Píše se leden roku 1962, když se dvaatřicetiletý Chorvat jménem Frane Selak vydává na cestu vlakem ze Sarajeva do Dubrovníku. Nic nenasvědčuje tomu, že by jízdu měly zkomplikovat nějaké technické problémy. Vše probíhá naprosto rutinně, přesto dojde k vážné nehodě.

Housenice čínská nutí svého hostitele jít, kam by nešel, pak ho zabije a změní ve zrůdu

15.January
Část kolonie mravenců se snaží přemoci výrazně většího zástupce bezobratlých živočichů. Nemilosrdně jej hryžou a porcují na kousky. Jeden z drobných predátorů se ale po chvíli odděluje od ostatních a snaží se ze sebe něco setřást.

Josephine Cochran vynalezla myčku nádobí, protože jí služebnictvo ničilo drahocenný porcelán

14.January
Běsnící bohatá dáma pospíchá ulicí a strhává na sebe pohledy kolemjdoucích. Křičí totiž, že pokud nikdo jiný nevymyslí myčku nádobí, udělá to sama. Co ji tak rozzuřilo?

Neuvěřitelný šťastlivec Edwin Robinson – zásah bleskem mu vrátil zrak, sluch i vlasy

13.January
Edwin Robinson se už naučil se svou slepotou a hluchotou žít, od té vážné autonehody, která vše způsobila, už přece uběhlo více než devět let. Na dvorku svého domu se pohybuje sám, nepotřebuje k tomu ničí asistenci. Jednoho dne ho tam však zastihne bouře.

Spintrie – ve starověkém Římě se v nevěstincích platilo mincemi s erotickým motivem

12.January
Římská říše se na začátku našeho letopočtu rozpíná na velkém území. Zabírá celou jižní Evropu a Francii, ale také část Blízkého východu a severu Afriky. Impériu právě vládne Tiberius a už nějakou dobu platí zákaz nošení mincí s císařovou podobiznou do nevěstinců nebo na veřejnou latrínu.

Před 99 lety dostal první diabetický pacient inzulín a nemocným s nevyléčitelnou cukrovkou konečně svitla naděje

11.January
Na obvykle tíživě tichém nemocničním pokoji torontské nemocnice je cítit napětí. Jen málokdy je tu ke slyšení něco jiného než naříkání a pláč ze strany návštěv. Rodiče sedící u postelí svých dětí vědí, co se nevyhnutelně stane, a nic s tím nemohou udělat.

Česká Čachtická paní: Kateřina Bechyňová z Komárova týrala a vraždila svou čeleď, za trest ji nechali vyhladovět

10.January
Verdikt soudu konaného na konci ledna roku 1534 zní jasně: zavřít do Mihulky, jedné z věží na Pražském hradě, a ponechat svému osudu. Kateřina Bechyňová z Komárova, paní z Pičína a manželka karlštejnského purkrabího Jana Bechyně, tam skončí po právu a může být ráda, že si ji před popravou nevezme na starosti kat. Hladovět a mrznout bude celých 14 dní, než stráže konečně zahlásí, že je po smrti.

Lapače chodců – první prototypy bezpečnostních prvků na vozidlech působí až bizarně

8.January
Masová automobilová doprava se teprve začíná rozvíjet a už je potřeba řešit nový problém – bezpečnost chodců. Motorová vozidla již od svých prvních sériově vyráběných kusů dokáží vyvinout poměrně vysokou rychlost. Při střetu s překážkou dochází ke značným škodám, pro pěší však představuje riziko vážného zranění, často i smrtelného.

Letec Josef Bryks strávil 13 let v lágrech, ty nacistické ho nezničily, ten komunistický ano

7.January
Krátce po začátku německé okupace pomáhal Josef Bryks československým pilotům k útěku z protektorátu. Rodák z Lašťan u Šternberka by se k nim nejraději přidal, svůj letecký výcvik dokončil jen týden před podepsáním Mnichovské dohody. Nechtěl však opustit svou těhotnou ženu.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes