15
new stories - click to show

Technet.cz

Description:

Vše co vás zajímá o internetu, digitální televizi, MP3, počítačích, fotografování a DVD. Recenze, návody, testy, reportáže z technicky zajímavých míst, katalog foťáků a další čtení o technice kolem nás

URL:

http://technet.idnes.cz/

Catalog:

Tech

Publishes:

2.4 items/day

Jan Hus před 100 lety stále ještě rozděloval občany Československa

0:22
6. července 1922 si Československo připomnělo výročí upálení Jana Husa. Přitom stále ještě neoficiálně. Státní svátek ani památný den to před 100 lety ještě nebyl.

I na oběžné dráze je třeba myslet na odpočinek. Sověti byli přepracovaní

0:22
Ještě v době, kdy Saljut 4 kroužil kolem Země, přidal se k němu „mladší bratříček“. Pokud máme být přesnější, byl to spíše nevlastní sourozenec, protože to byla třetí loď typu OPS. Ačkoli měla být správně označena jako Almaz 3 nebo OPS-3, dostala oficiální název Saljut 5. Ukázalo se také, jak náročné je řešit na oběžné dráze závažné problémy.

Za bouřky jděte dovnitř, před bleskem ochrání také les. Hlavně si nelehejte

19:19
Letní bouřka umí rozehrát fascinující show. Blesky srší k zemi, rozsvěcují oblohu. Hlavně si dejte pozor, abyste byli od toho nebeského divadla dost daleko. Blesky dokážou zabíjet, píše magazín Víkend.

Váháte s upgradem na Windows 11? Tyto informace byste měli vědět

5.July
Nejnovější verzi operačního systému Windows 11 přijímají uživatelé po celém světě. Přestože nikdo není nucen na novou generaci systému přejít hned teď, v budoucnu bude nezbytné se rozhodnout, co dále. Zůstat u Windows 10, přejít na Windows 11 či jiný systém? Nebo snad nic neřešit?

Bez USB-C Power Delivery již notebook ani monitor nechceme. Ukážeme proč

4.July
Pokud si to pohlídáte při výběru, již dnes můžete monitor a notebook propojit pouze jedním kabelem, který se postará úplně o vše, včetně nabíjení a napájení počítače. A některé monitory nabídnou i KVM přepínání, takže i se dvěma počítači na stole můžete mít skvěle uklizeno.

Před 100 lety byl učiněn významný technologický skok ve vývoji vrtulníků

3.July
V polovině roku 1922 posunul Američan Henry Berliner vývoj vrtulníku o další významný kus dál. Ve svém prototypu uletěl 800 metrů.

Tatry na Technetu: seznamte se s hvězdárnami, medvědy i neřádem pytlákem

3.July
Ve Vysokých Tatrách se kromě kamzíků nachází i řada zajímavých věcí z pohledu technického. Jsou to především tatranské železnice, lanovky nebo astronomické observatoře. A právě na observatoře se podíváme v prvním článku ze série technických zajímavostí slovenské části jmenovaného pohoří.

Prohibici podporovala před 100 lety výrazná část občanů USA

2.July
V roce 1919 začala v USA platit prohibice. Zavedla se osmnáctým dodatkem Ústavy Spojených států amerických, společně s Volsteadovým zákonem, jenž definoval „alkoholické nápoje“ a učinil výjimku pro ty alkoholické nápoje, které se používají pro náboženské účely. Před 100 lety, v červenci 1922, měla prohibice drtivou podporu mezi americkými občany.

Kolos s výškou 120 metrů od SpaceX se chystá na několik zážehů

2.July
SpaceX je o několik kroků blíže prvnímu orbitálnímu startu Starshipu. Úřad FAA totiž konečně vydal rozhodnutí ohledně posouzení ekologických dopadů startů Starshipu ze Starbase a SpaceX zároveň chystá první statické zážehy Super Heavy vybavené nejnovější generací motorů Raptor.

Jak Larry vzlétl na zahradním křesle k nebesům

2.July
Spousta kluků i holek chce být piloty. Mnohým z nich znemožní splnění snu nějaká fyzická nebo psychická indispozice. Jedním z dlouhé řady byl i Američan Larry Walters. Ten se však svého snu „být pilotem vlastního letadla“ nevzdal a zařídil se po svém. Jeho přístup k věci byl poněkud svérázný, ostatně posuďte sami.

Republika před 100 lety slavila. Lidé si připomněli slavnou bitvu u Zborova

1.July
Československo oslavilo 1. července 1922 páté výročí legionářské bitvy u Zborova. Byl to jeden ze základních kamenů existence meziválečné republiky.

Česká houfnice Morana se zařadila mezi hvězdy veletrhu obrany

1.July
Eurosatory je nejvýznamnější evropský veletrh obranné a bezpečnostní techniky. Letos se kvůli covidu konal po čtyřleté přestávce. V silné konkurenci obstály i produkty českého obranného průmyslu. Zaslouženou pozornost poutal zejména prototyp houfnice Morana vystavený na společném stánku průmyslově-technologického holdingu CSG a automobilky Tatra Trucks.

Přísně tajná letecká továrna. Na gripen je potřeba 8 tisíc hodin práce

1.July
Co obnáší vyrobit stíhací nadzvukový letoun? Po exkurzi ve střežené továrně Saab kromě jiného víme, že se kupříkladu vyplatí mít malé ruce a jistě i trpělivost, ale zajímavých zjištění bylo mnohem víc. Na produkční lince o délce pouhých sto metrů tu vznikají stroje, které jsou stále ve hře o budoucí obranu českého nebe.

GIF slaví 35 let, už tu ale s námi nemusel být

1.July
GIF je zkratka pro formát rastrové grafiky, který letos slaví půlkulaté výročí. Vynalezl ho Stephen Wilhite, který nedávno zemřel. Samotný GIF přitom mohlo potkat něco podobného už před několika lety. Naštěstí se tak nestalo a i dnes může být prospěšný.

Gripen versus F-35. Ve finále výběru neuškodí zvážit všechna pro a proti

30.June
Výběr budoucích stíhacích letounů pro české letectvo jde do finále a zdá se, že i jako v některých jiných evropských zemích, je i v Česku horkým favoritem americký letoun F-35. Vcelku logicky se však nabízí myšlenka, jak mu dokáže konkurovat námi dosud provozovaný gripen a jeho modernizovaná varianta? Technet se ptal přímo ve švédské továrně Saab.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes