15
new stories - click to show

Nedd

URL:

http://nedd.tiscali.cz/

Catalog:

Tech → Věda a výzkum

Publishes:

10.5 items/week

Einstein se nemýlil! Antihmota reaguje na gravitaci jako hmota. Padá

28.September
Antihmota zůstává záhadná. Fyzici se však o krůček přiblížili k jejímu pochopení a také – ke světu Star Treku.

Umírajícímu veteránovi transplantovali srdce prasete

26.September
Veterán amerického námořnictva podstoupil riskantní chirurgický zákrok. Transplantovali mu prasečí srdce. Pro Lawrence Faucetteho to byla jediná šance, jak uniknout jisté smrti.

Hrozí příbuzenské křížení, dárcovství spermatu musíme regulovat, varuje vědec

26.September
Jak už to v případě bioetických otázek bývá, technologie se vyvíjejí rychleji než jejich právní regulace, což může mít vážné společenské důsledky. Příkladem je třeba umělá inteligence, klonování anebo – umělé oplodnění, na což v magazínu The Conversation upozorňuje bioetik Manuel García Ortiz z Univerzity Kastilie-La Mancha.

Na Jupiterově měsíci zachyceny molekuly potřebné pro život, jaký známe

25.September
Ledový svět u planety Jupiter je místem, které by mohlo poskytovat domov mimozemskému životu. Teleskop tam odhalil oxid uhličitý, který pochází z hlubin tamního oceánu.

Sahara se za tisíce let promění v rajskou zahradu

25.September
Je těžké si to představit, ale ještě před několika tisíci lety byla Sahara jednou velkou oázou. Bude jí zase? V nové studii dospěli vědci k závěru, že saharská oblast se každých 21 000 let promění ve svěží a zelenou zemi.

V utažské poušti přistál uhlíkový poklad z asteroidu

24.September
Na Zemi se dostaly unikátní vzorky, ze kterých budou vědci číst historii sluneční soustavy. Mohou nám prozradit, proč se naše planeta stala obyvatelnou.

Rovnodennost není to, co si myslíte

23.September
Také předpokládáte, že v sobotu 23. září, kdy nastal okamžik definovaný jako podzimní rovnodennost, se srovnala délka dne s délkou noci? Mýlíte se, tato chvíle se dostaví až v pondělí 25. září.

Kamera poprvé pronikla věčnou tmou v měsíčním kráteru

22.September
Snímek z mimořádně citlivé kamery odhalil na Měsíci útroby obřího kráteru, který po miliardy let nespatřil světlo.

Fascinující modrá molekula je nadějí solární energetiky

22.September
Azulen je neobyčejná sloučenina. Vědce ohromuje, protože se chová jinak, než předpokládají. Nejnovější zjištění naznačují, že bychom jeho unikátní vlastnosti mohli využít v solární energetice.

Ve vesmíru ‚cosi‘ brzdí růst

21.September
Nové měření růstu kosmických struktur se rozchází s předpověďmi obecné teorie relativity. Vysvětlení tohoto rozporu může být klíčem k nové fyzice.

Futuristický tryskový dron se chystá změnit vzdušné bitvy

21.September
Bude to snad technika označovaná jako „game changer“, tedy to, co mění pravidla hry - v tomto případě pravidla vzdušných bojů?
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes