MEDICAL TRIBUNE CZ

Popis:

Informační portál nakladatelství MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. určený odborníkům pracujícím ve zdravotnictví. Najdete zde obsahy titulů, aktuality, dokumenty, email servis a mnohé další...

URL:

http://www.tribune.cz

Katalog:

Ekonomika → Zdravotnictví

Publikuje:

5,8 položek/den

ECTRIMS 2018 – jak rozumět řeči „big data“?

16.listopadu
Téměř 10 000 účastníků ze 105 zemí, skoro dva tisíce zaslaných abstraktů, 156 vyzvaných přednášek, 114 ústních sdělení, přes tisíc publikovaných posterů a pětistovka e‑posterů, to vše v celkem 84 přednáškových blocích – těmito statistickými údaji otevřel prezident David Miller (emeritní profesor University College London) výroční konferenci ECTRIMS 2018. (rubrika: , autor: miš, zdroj: MT)

Nastal zlom. Náklady na léky na recept rostou

16.listopadu
Všeobecná zdravotní pojišťovna zaznamenala v prvním pololetí 2018 nárůst výdajů na léky na recept. Je to poprvé po řadě let, kdy výdaje na „běžné“ léky klesaly. (rubrika: Denní zprávy, autor: ač, zdroj: MT)

Moderní technologie pomáhá pacientům zvládat bolest

16.listopadu
Zhruba dvěma stovkám pacientů v ČR pomáhá zvládat chronickou neuropatickou bolest neurostimulační systém. Bolest nevyléčí, ale stimulací míchy zabrání mozku ji vnímat. Indikovaným pacientům hradí systém zdravotní pojišťovny, implantuje ho osm center. (rubrika: , autor: nam, zdroj: MT)

Za zlepšení diagnostiky cirhózy jater získali lékaři 1. LF UK ocenění

15.listopadu
Vědci 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) byli díky využití proteinu osteopontinu oceněni za zpřesnění prognózy a novou možnost šetrného testování pacientů se závažným onemocněním cirhózou jater. (rubrika: Tiskové zprávy, autor: Tisková zpráva, zdroj: 1. LF UK)

Ředitel IKEM rezignoval, míří do soukromého sektoru

15.listopadu
Ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny MUDr. Aleš Herman, Ph.D. rezignoval na svoji funkci k 31. 12. 2018. Po sedmi letech se tak rozhodl ukončit svoji profesní činnost ve státní příspěvkové organizaci a přijmout nabídku ze soukromého sektoru. (rubrika: Tiskové zprávy, autor: Tisková zpráva, zdroj: MZ ČR + IKEM)

Včasné podání krve zachraňuje životy

15.listopadu
Až dvacetinásobně stoupnou šance na přežití pacienta s polytraumatem, pokud je mu do 15 minut poskytnuta hemostatická resuscitace. Odborné veřejnosti v ČR byla v celé říši poprvé představena 15. listopadu na 12. střešovickém transfuzním dni. (rubrika: Denní zprávy, autor: komentář: MUDr. František Koukolík, DrSc., FCMA, zdroj: MT)

Odměny lékařů rostly loni o sedm procent, sester o dvanáct

13.listopadu
Úbytek zdravotních sester pokračuje. Potvrzují to data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR z publikace Personální kapacity a odměňování 2017. V českém zdravotnictví podle analýzy ubylo meziročně 334 úvazků všeobecných sester a porodních asistentek, z toho z českých nemocnic zmizelo 243 všeobecných sester a porodních asistentek. (rubrika: , autor: ač, zdroj: MT)

Hledá se tři sta tisíc pacientů!

13.listopadu
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) není jen běžné zadýchávání a pokašlávání, ale smrtelné onemocnění. Podle prof. MUDr. Martiny Vašákové s každou akutní exacerbací CHOPN vzrůstá riziko úmrtí v následujících pěti letech téměř na 50 % a mortalita stoupá s každou další exacerbací. (rubrika: Denní zprávy, autor: Marta Šimůnková, zdroj: MT)

Fórum MT: Co s přebytky na účtech zdravotních pojišťoven

13.listopadu
Zeptali jsme se lékařů, ředitelů nemocnic a pojišťoven: Měly by si zdravotní pojišťovny tvořit rezervy na horší časy, nebo by měly dostupné prostředky rozdělit na zdravotní služby hned? (rubrika: Komentáře a názory, autor: red, zdroj: MT)

Lékařská pohotovost na urgentu má být pro praktiky povinná

13.listopadu
Praktičtí lékaři mají být od roku 2020 povinni sloužit lékařskou pohotovostní službu na urgentním příjmu v nemocnici ve svém regionu. Je to součást reformy primární péče. Ministerstvo zdravotnictví změnu vetkne do chystané novely zákona o zdravotních službách. (rubrika: Denní zprávy, autor: ač, zdroj: MT)

Reformu děláme pro novou generaci praktiků

13.listopadu
„Za posledních několik desítek let profese praktického lékaře trochu zdegradovala. V důsledku to vede i k tomu, že to pro mladé lékaře není tak atraktivní jako jít pracovat do nemocnice,“ myslí si ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch. (rubrika: Rozhovory, autor: Adéla Čabanová, zdroj: MT)

Čísla hovoří jasně. Screening karcinomu plic snižuje mortalitu

12.listopadu
Když chtěli čeští lékaři v roce 2013 zavést screening na karcinom plic, byly jejich snahy odmítnuty. Nyní při dalším pokusu věří, že tomu tak nebude. Ukazuje se totiž, že právě screening plicního karcinomu je nejúčinnější ze všech screeningů vůbec. (rubrika: , autor: kol, zdroj: MT)
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes