Týden.cz

Popis:

RSS export článků z portálu Týden.cz

URL:

http://www.tyden.cz/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

7,9 položek/den

Festival Václav Hudeček a jeho hosté vzdal poctu české filmové hudbě

6:52
V Moravských Budějovicích na Třebíčsku začal 11. ročník hudebního festivalu Václav Hudeček a jeho hosté. Plzeňská filharmonie vedená dirigentem Janem Kučerou vzdala společně s houslovým virtuosem Václavem Hudečkem a sopranistkou Barborou Řeřichovou poctu české filmové hudbě.

Toronto uvede vítěze z Berlinale i držitele Křištálového Glóbu z Varů

20:36
Na filmový festival do Toronta, jehož 43. ročník se uskuteční od 6. do 16. září, míří i vítězný snímek z letošního ročníku Berlinale Nedotýkej se mě (Touch Me Not). Českým koproducentem je společnost Pink Radovana Síbrta.

Výstava fotografií Josefa Sudka končí v Pražském domě

19:39
Jedním ze současných projektů restaurátorského ateliéru Ústavu dějin umění Akademie věd ČR (ÚDU AV ČR) je zpracovávání, digitalizace a restaurování negativů a pozitivů od Josefa Sudka, které se nacházejí v jeho sbírkách.

Spisovatelka Janečková: Jsem vděčná za to, že žiji v jednadvacátém století

18:53
V těchto dnech jí vyšel jubilejní, desátý román Pád do tmy. Dozvíte se o jejím procesu psaní, koho obdivuje, čím se inspiruje nebo třeba proč si myslí, že je důležité zvednout se ze země a jít dál.

Moravské divadelní léto nabídne pět představení pod širým nebem

14:39
Pět představení pod širým nebem nabídne na sklonku prázdnin divákům olomoucký festival Moravské divadelní léto. Svou open air premiéru bude mít inscenace Cyrano z Bergeracu, diváci se mohou těšit také na muzikál Noc na Karlštejně, ale i na sté uvedení Sluhy dvou plánů.

Zemřel Drahoslav Makovička, scénárista filmu Anděl s ďáblem v těle

11:30
Ve věku 90 let zemřel v pondělí scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle, několika dílům seriálu Četnické humoresky a mnoha dalším, oznámil scenáristův syn Jan Makovička.

Zač dávat Oscary? Spor filmařů, zda ocenit nejlepší či nejoblíbenější snímek

9:54
Vznik nové kategorie Oscarů pro divácky oblíbené filmy a další změny v oscarovém ceremoniálu, které americká Akademie filmového umění a věd oznámila minulý týden, budí v Hollywoodu i mimo něj kritiku a posměch.

Teroristka Janžurová. Režisér Bajgar natočí černou komedii

17.srpna
V druhé polovině srpna a v září se uskuteční natáčení filmu Teroristka režiséra a scenáristy Radka Bajgara. Černá komedie vypráví o učitelce v důchodu (Iva Janžurová), která si sežene zbraň a namíří ji na strůjce zla.

De Nirova příprava na roli hraničí až s posedlostí

17.srpna
Svou výraznou tvář často propůjčoval rolím rozličných psychopatů, mafiánů, dobrodruhů či samotného ďábla. Robert De Niro, jeden z nejnadanějších herců své generace, spoluzaložil také newyorský filmový festival Tribeca. Získal dva Oscary, čtyři nominace na tuto cenu a další pocty.

Výstava v Bratislavě nabídne pohled do světa loutek

16.srpna
Loutky odkrývají své příběhy. Výstava, která je od čtvrtka k vidění v bratislavském Mezinárodním domě umění pro děti (Bibiana) a jejíž součástí je bohatý doprovodný program, není určena pouze milovníkům dřevěných postaviček. Expozice nabídne pohled na tradiční loutkářské umění a představí originální tvorbu jednotlivých autorů.

Kryštůfek Robin není pro děti, dospělým předává cenné poselství

16.srpna
Kryštůfek Robin možná působí jako pěkný film pro děti, které uvidí Medvídka Pú a jeho další zvířecí kamarády v hrané podobě, nenechte se ale zmást: režisér Marc Forster (Lovec draků, Světová válka Z) ho natočil především pro dospělé. Poselství, které příběh vysílá, totiž asi málokteré dítě dokáže pochopit.

Nejoblíbenější detektivka je Do vody od britské spisovatelky

16.srpna
Žebříčku nejprodávanějších detektivek, které tradičně patří v období prázdnin a dovolených k oblíbenému žánru, vévodí britská spisovatelka Paula Hawkinsová. Její nová kniha Do vody byla v červenci nejprodávanější detektivkou žebříčku knihkupectví Luxor, které je s 30 pobočkami největší knihkupeckou sítí v ČR.

Letní shakespearovské slavnosti nabídnou zahraniční inscenace

16.srpna
Program Letních shakespearovských slavností v Praze nabídne na konci srpna anglickou a slovenskou inscenaci. Soubor Prague Shakespeare Company uvede 22. srpna v Královské zahradě Pražského hradu v původním anglickém znění hru Measure for Measure (Něco za něco).

Zemřela královna soulu Aretha Franklinová, podlehla rakovině

16.srpna
Ve věku 76 let zemřela dnes americká zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla rakovinou slinivky a už před několika dny se objevily zprávy, že její stav je velmi vážný. Franklinová zemřela dopoledne místního času ve svém domě v Detroitu.

Festival představí návštěvníkům místa spjatá s Dvořákem

16.srpna
Procházka po místech v Praze, která jsou spjata s osobním i profesním životem skladatele Antonína Dvořáka, se 2. září stane předzvěstí festivalu Dvořákova Praha. Čtyři koncertní zastávky doplní výklad muzikologa a znalce Dvořákova díla Davida Beveridge.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes