15
new stories - click to show

Český Metropol

Description:

Český Metropol

URL:

http://www.tydeniky.cz/

Catalog:

Publishes:

6 items/month

Výstava připomene společnou výstavu Františka Kupky a Alfonse Muchy

27.February
Výstavu děl Františka Kupky a Alfonse Muchy otevírá dnes pro veřejnost společnost Adolf Loos Apartment and Gallery ve svojí výstavní síni Expo 58 Art. Galerie jí chce připomenout společnou výstavu Františka Kupky a Alfonse Muchy, která se konala v roce 1936 v Paříži. Galerie výstavou zahajuje výstavní činnost na svém novém působišti v budově Expo 58 v Letenských sadech. Výstava potrvá do 20. března.

Česko daruje Ukrajině desítky tisíc zbraní v hodnotě asi 188 milionů korun

27.February
Česko daruje Ukrajině 30.000 pistolí, 7000 útočných pušek, 3000 kulometů, několik desítek pušek pro ostřelovače a asi milion nábojů. O rozhodnutí vlády včera na tiskové konferenci informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Přepravu darovaného materiálu v hodnotě asi 188 milionů korun zajistí Česká republika, postará se i o přepravu munice, kterou už česká vláda Ukrajině darovala v lednu a zatím zůstávala na českém území.

Odchody ukrajinských řidičů mohou způsobit výpadky v dopravě

26.February
Hrozící odchod profesionálních ukrajinských řidičů kvůli všeobecné mobilizaci patrně povede k výpadkům v dopravě, zejména pak v autobusové. Novinářům to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Dopravci zatím hlásí odchody jednotek pracovníků. Problémy by v případě odchodů ukrajinských šoférů vznikly i kamionové dopravě. Ukrajinští řidiči, jichž podle hrubých odhadů v ČR působí kolem 5000, tvoří důležitou část z přibližně 120.000 profesionálních šoférů v Česku. Řidičů v ČR je přitom dlouhodobě …

Betlémské světlo je hojivý film, řekl o novince Zdeněk Svěrák

26.February
Veselý i smutný je podle tvůrců film Betlémské světlo, další snímek od autorské dvojice otce a syna Svěrákových. Ve snímku se mísí komediální prvky i hravost, na konci je dojetí. Film, který podle povídek svého otce Zdeňka Svěráka natočil režisér Jan Svěrák, měl předpremiéru v českobudějovickém multikině CineStar. Do kin snímek dorazí 10. března. Zdeněk Svěrák už má rozepsaný scénář k nové filmové pohádce, řekli tvůrci novinářům.

CVVM: Na stáří si spoří tři pětiny Čechů, státu lidé nevěří

26.February
Na zajištění ve stáří si spoří nebo investuje 61 procent Čechů, kteří ještě nejsou důchodci. Za dva roky jejich podíl vzrostl o pět procentních bodů a je momentálně nejvyšší od roku 2010, kdy průzkum začal. Státu v této oblasti lidé nevěří. Pouze 12 procent dotázaných si myslí, že je stát v penzi dostatečně zaopatří. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Psycholožka: Zprávy z Ukrajiny mohou děti děsit jako dřív covid-19

25.February
Záplava informací o útoku Ruska na Ukrajinu může v dětech vyvolávat strach, dospělí by jim proto vše měli vysvětlovat tak, aby jim dodali pocit bezpečí. ČTK to řekla Gabriela Dymešová z Katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a členka České asociace pro psychoterapii. Situace je podle ní z psychologického hlediska podobná jako při vypuknutí covidové epidemie. Doporučovala by, aby rodiče děti zprávami nezahlcovali. Školám podle ní současné dění nabízí možnost probrat v občansk…

Liberec rozdělí mezi vybrané sportovní kluby skoro 7 mil., opozice to kritizuje

25.February
Liberec rozdělí mezi sedm vybraných sportovních klubů skoro sedm milionů korun pro mládež. Rozhodlo o tom včera liberecké zastupitelstvo. Opozice to označila za porcování medvěda a hlasovala proti.

Covid v Libereckém kraji je dál na ústupu, za týden přibylo 2805 případů

25.February
V Libereckém kraji za předchozích sedm dnů přibylo 2805 nově potvrzených případů koronaviru, o týden dříve jich bylo 4323. Epidemie v kraji slábne poslední tři týdny, maximem bylo 10.279 případů za sedm dnů na přelomu ledna a února. vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ve Žďáru n. S. mohli lidé v parku zkusit, jak se žije v zimě lidem bez domova

25.February
Ve Žďáru nad Sázavou si dnes lidé mohli v parku vyzkoušet, jak se žije v zimě venku lidem bez domova. V provizorním stanovém městečku se setkali i s terénními sociálními pracovníky a za rozdávanou čočkovou polévku mohli dát dobrovolný příspěvek na pomoc bezdomovcům. Ve městě se jich pohybuje okolo tří desítek, počty se mění. Někteří přežívají ve stanech v lese, řekl ČTK místostarosta Rostislav Dvořák (KDU-ČSL).

Pochod studentů proti nástupu komunismu k moci připomene pieta u Hradu

25.February
Pochod studentů na Pražský hrad, který se uskutečnil před 74 lety na podporu svobody a demokracie, si dnes v Nerudově ulici připomenou zástupci Senátu, Pražský akademický klub 48 a sdružení Mene Tekel. Pochod, kterého se zúčastnilo zhruba 5000 lidí, byl největším veřejným protestem proti komunistickému uchopení moci v únoru 1948 v tehdejším Československu.

Podmínky k lyžování jsou v Libereckém kraji velmi dobré

25.February
Podmínky k lyžování jsou v Libereckém kraji nadále velmi dobré, na některých sjezdovkách je dál přes metr sněhu. Obleva velkým skiareálům příliš neublížila, příznivá je i předpověď počasí na víkend, vyplývá z informací od provozovatelů lyžařských areálů oslovených ČTK.

Zeměměřičský úřad bude vydávat otevřená data, schválila to vláda

25.February
Zeměměřičský úřad bude poskytovat databázové údaje nebo státní mapy bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona. Změnu zavádí novela zeměměřičského zákona, kterou včera schválila vláda. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Novela také navrhuje, aby výsledky zeměměřičských činností, které udělají katastrální úřady, neověřovali soukromí zeměměřičtí inženýři, ale samy katastrální úřady. Normu ješ…

Činoherní studio v Ústí uvede pátou premiéru, klasickou komedii Višňový sad

25.February
Činoherní studio v Ústí nad Labem uvede pátou premiéru jubilejní 50. sezony, klasiku Višňový sad od Antona Pavloviče Čechova. Režie se ujal David Šiktanc a dramaturgického zpracování Tereza Marečková. Hru přeložil v době působení v Činoherním studiu Leoš Suchařípa, divadlo chce uvedením inscenace uctít jeho památku. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí studia Petr Kuneš. Premiéra se poprvé na parketech divadla odehraje v neděli 27. února.

V Praze letos půjde do cyklodopravy asi 200 milionů Kč, meziročně víc

25.February
Pražská Technická správa komunikací (TSK) letos investuje do projektů v cyklodopravě zhruba 200 milionů korun, což je meziročně více. Peníze půjdou například na vybudování nových cyklostezek, rekonstrukce těch stávajících nebo na vybudování podjezdu pod Mánesovým mostem. Vyplývá to z dokumentu TSK, který schválil magistrátní výbor pro dopravu.

Od 1. března budou zrušena omezení počtu lidí na hromadných akcích

25.February
Od 1. března budou zrušena omezení počtu lidí na všech hromadných akcích. Rozhodla o tom vláda, po jejím jednání to novinářům řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ke 13. březnu by také mělo skončit testování ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách. Ke stejnému datu bude povinné nošení respirátorů v MHD, zdravotnických a sociálních zařízeních, na většině ostatních míst by povinnost měla být zrušena.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes