15
new stories - click to show

Umírání.cz

URL:

http://www.umirani.cz/

Catalog:

Ostatní

Publishes:

3 items/month

„Jdi mi s tím k šípku“ aneb zemřela lékařka Marie Goldmannová

14.November
MUDr. Marie Goldmannová byla jedna z našich nejvýznamnějších paliativních lékařů, jedna z několika prvních v České republice. Byla hybatelkou založení Cesty domů.

Jak truchlit nad ztrátou vlastního dítěte, nezapomenout a žít dál?

18.October
S manželi Katarínou a Štěpánem Ryšavými o osobní zkušenosti s úmrtím dítěte – syna Jeremiáše, který zemřel těsně před porodem v dubnu 2022.

Vedoucí poradny: Často jsme první, kdo před pečujícími vysloví, že jejich blízký umírá

17.August
S Petrou Černou o tom, jak poradna Cesty domů už přes 20 let pomáhá s pečováním o těžce nemocné a poskytuje podporu v truchlení.

Krátký život naší dcery dodnes vnímám jako přílet anděla

15.June
O ztrátě dcery, která se narodila s život ohrožujícím onemocněním, o rozdílech v truchlení žen a mužů i o práci s rodinami, kterým umírá dítě, s Petrem Wiselkou.

V rodinách hospicových pacientů se někdy dostáváme velmi blízko k sobě samým

18.May
S Kateřinou Tulachovou a Pavlem Klimešem o práci zdravotní sestry domácího hospice, cestě k ní i zvládání těžkých situací.

Lékařka: U pacienta doma cítím větší zodpovědnost než v nemocnici

20.April
S lékařkou Terezou Hrablíkovou o její cestě k paliativní medicíně, o komplexním přístupu k pacientovi i o smrti postavené na okraj.

Důležitější než dokonalost pro nás byla ve videích lidskost

17.February
S Martinou Tesařovou a Ottou Adamcem, vedoucími odlehčovacích služeb a půjčovny pomůcek Cesty domů, o nových praktických videonávodech a letácích pro pečující v domácím prostředí.

Advokátka: Medicína je dnes hodně odosobněná, z péče se vytrácí pacient

20.January
S advokátkou Barborou Steinlauf o etickoprávních otázkách péče na konci života, právních nástrojích, které umožňují pacientům a jejich rodinám podílet se na rozhodování o zdravotní péči na konci života, i práci advokátky specializující se na zdravotnické právo.

Ztráta spojuje pozůstalé víc než její způsob

16.November
S Jindřiškou Prokopovou, psychosociální pracovnicí Cesty domů, o vzniku a fungování skupinových setkání pro pozůstalé Klub Podvečer.

Nejhorší bylo smířit se s tím, že necháváme naše dítě zemřít

21.October
Maminka Matyáška († 8 měsíců) píše o životě před sdělením synovy diagnózy i poté, včetně posledních týdnů, kdy byla rodina v péči domácího hospice.

Naučila jsem se ptát, co lidé potřebují

18.August
S Magdalenou Ondrovou o tom, co obnáší práce duchovní v Cestě domů, o intenzivních vztazích s pacienty i o důležitosti týmové práce.

Bývá hodně těžkých chvil i spousta skvělých dnů

16.June
Manželé Forgáčovi díky službě domácího hospice pečují doma o dceru s mimořádně vzácnou, život ohrožující genetickou vadou. Popisují těžké i radostné chvíle, které jim poslední roky přinesly.

Náš knihovník není jen profík přes knihy

16.June
Na jaře 2005 otevřela Cesta domů veřejnou knihovnu zaměřenou na paliativní péči. Jaké to bylo, budovat knihovnu od nuly, kdo byli čtenáři i do jaké podoby tato nedílná součást Cesty domů vyrostla, prozrazuje její zakladatelka Štěpánka Ryšavá.

Jsem moc vděčná, že jsem mohla být u toho

21.April
S jednou ze zakladatelek Cesty domů Alžbětou Markovou o počátcích Cesty domů, milnících v jejím vývoji i zážitcích, na které vzpomíná.

Měli jsme štěstí na dobré vzory

18.March
S Martinou Špinkovou o zrodu Cesty domů, prvních 450 telefonátech do poradny, vídeňské cestě, pečování o nemocné i pozůstalé i o jejích plánech po předání postu šéfredaktorky nakladatelství.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes