15
new stories - click to show

Žurnál Online

Description:

Online zpravodajství Univerzity Palackého v Olomouci

URL:

https://www.zurnal.upol.cz/

Catalog:

Z domova → Student

Publishes:

2 items/day

Absolvent oživil pevnost, nyní představí veřejnosti kapli v někdejší jezuitské koleji

27.May
Vojenská historie Olomouce stále přitahuje pozornost nejen historiků a dalších odborníků, ale také široké veřejnosti. Svoji zásluhu na tom má i Petr Hofman, absolvent Pedagogické fakulty UP, který se rozhodl oživit ve formě 3D modelu bastionové opevnění města. Během letošní Noci kostelů zájemcům představí někdejší jezuitskou kapli v běžně nepřístupném olomouckém Správním archivu Armády ČR.

Předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil si přišel pro radu k budoucím právníkům

26.May
Studentská právní poradna právnické fakulty udělala výjimku. Přijala klienta i přes svou naplněnou kapacitu. Klient to byl speciální – Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu ČR. Druhý nejvyšší ústavní činitel v zemi se před návštěvou právnické fakulty setkal s rektorem Univerzity Palackého Martinem Procházkou.

Konference, zabývající se poruchami autistického spektra, přilákala desítky zájemců

26.May
Speciální pedagogové, sociální pracovníci, učitelé, pracovníci v sociálních službách, psychologové, rodiče i studenti se během konference PASt? Aneb jak dál věnovali řadě témat, které souvisejí s problematikou poruch autistického spektra. Konference se uskutečnila v prostorách Pedagogické fakulty UP a organizace Za sklem o. s., jež se lidem s PAS věnuje.

Lékařská fakulta patřila studentským vědeckým pracím

25.May
Více než stovka příspěvků na témata z teoretických i klinických oborů zazněla během konference studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ) na Lékařské fakultě UP. Hovořilo se mimo jiné i o využití umělé inteligence v endoskopii či 3D modelů zlomenin, o lékových interakcích u kriticky nemocných pacientů nebo o vlivu hluboké mozkové stimulace na příznaky pokročilého stádia Parkinsonovy nemoci.

Vítězný projekt soutěže Podnikavá hlava využívá sílu umělé inteligence

25.May
Soutěž Podnikavá hlava, která již počtrnácté pomáhá začínajícím i zkušeným podnikatelům při realizaci jejich nápadů, zná vítěze – stal se jím projekt 2short.ai. Jednoduchý nástroj pro tvůrce obsahu umožňuje přetvořit již existující videa a podcasty do atraktivních krátkých klipů, a zrychlit tak získávání odběratelů.

Novou proděkankou fakulty zdravotnických věd je Jarmila Zimmermannová

25.May
Přivést do Olomouce vyučující ze zahraničí, podpořit mezinárodní mobility a posílit doktorské studijní programy v angličtině. To jsou jen některá z témat, kterým se chce věnovat nová proděkanka pro zahraniční vztahy a internacionalizaci na FZV UP. Děkan fakulty Jiří Vévoda jmenoval do funkce bývalou rektorku Moravské vysoké školy Olomouc Jarmilu Zimmermannovou.

Studenti katedry historie reprezentovali univerzitu na celostátní vědecké konferenci

24.May
Na Celostátní studentské vědecké konferenci Historie 2023 měla svá pomyslná želízka v ohni i katedra historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Pavel Lasztovicza a Tomáš Šmerda skvěle prezentovali své výzkumy, jejich práce vyvolala i bohatou diskuzi.

Konference ukázala funkčnost podpory rovných příležitostí ve vzdělávání Olomouckého kraje

24.May
V neobvyklém prostředí, a sice na hrací ploše tenisové haly, zazněly hlavní příspěvky Konference krajských center projektu Rovné příležitosti ve vzdělávání v Olomouckém kraji (RPVOK), kterou uspořádala katedra aplikovaných pohybových aktivit (APA) Fakulty tělesné kultury UP.

Studenti z fakulty zdravotnických věd vybojovali v soutěži záchranářů bronz

23.May
Horská obec Prášily hostila 11. ročník Plzeňského poháru záchranářů. V soutěži, která je zároveň metodickým cvičením pro studenty vysokých škol, se utkala desítka týmů z České republiky a Slovenska. Trio budoucích záchranářů z Fakulty zdravotnických věd UP Kateřina Muroňová, Ondřej Cáb a Matěj Pastor se probojovalo na stupně vítězů.

Teologická fakulta pořádá třetí Vědecký stand-up

23.May
Pouhých patnáct minut na představení své vědecké práce dostanou řečníci na již třetím Vědeckém stand-upu, který připravila Cyrilometodějská teologická fakulta UP. Uskuteční se ve středu 31. května od 14 hodin. Čím se aktuálně zabývají, přiblíží zájemcům ve fakultní aule Martin Cajthaml, Petra Potměšilová, Pavel Kopeček a Josef Mikulášek.

Ukrajinská lékařka zakotvila kvůli válce na olomoucké Oční klinice, asi už natrvalo

23.May
Pro většinu dnešních Středoevropanů, kteří nemají osobní zkušenost s hrůzami válečného konfliktu, je to těžko představitelná situace. Jen to zkuste: v průběhu zahraniční dovolené se svými nejbližšími se dozvíte, že vaši zemi napadl cizí agresor a vy se prakticky nemáte kam vrátit. Že je to nemožné? Přesně to se vloni stalo mladé ukrajinské lékařce Darii Sazanovych.

Zajímavé podnikatelské plány vznikly na univerzitě díky kurzu Sustainable Social Enterprises

22.May
Studenti dánské Copenhagen Business School, posluchači katedry ekonomických a manažerských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého a také studenti, kteří na zmíněné katedře studují v rámci erasmovských mobilit, obhajovali své podnikatelské plány v oblasti sociálního podnikání. Ty vznikly díky novému hybridnímu kurzu Sustainable Social Enterprises.

Olomoucké hematologické dny se zaměří na nejnovější metody diagnostiky a léčby krevních chorob

22.May
Špičky české hematologie a příbuzných oborů oborů, ale i experty z USA, Litvy, Slovenska nebo Francie přivede do Olomouce již 35. ročník mezinárodního kongresu Olomoucké hematologické dny, který ve dnech 24.–26. května pořádá Hemato-onkologická klinika Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc a Nadace Haimaom.

Právnická fakulta se svými partnery odstartovaly iniciativu Advokáti do dětských domovů

22.May
Přinášet adresnou právní pomoc do dětských domovů chce iniciativa Advokáti do dětských domovů. Stojí za ní olomoucká právnická fakulta, Česká advokátní komora a Nadace Terezy Maxové. Iniciativa odstartovala pilotním setkáním na právnické fakultě, kdy zástupci dětských domovů měli možnost besedovat s předními odborníky na rodinné, pracovněprávní a trestněprávní otázky.

Konstantinos Kafetsios: Emoce nejsou jen ‚okny do naší duše‘, ale fungují také jako signál při interakci s naším okolím

20.May
Situaci, kdy v rozhovoru zůstaneme nepochopeni a máme pocit, že nám „svět“ nerozumí, přestože mluvíme jedním jazykem, zažil snad každý z nás. Podle odborníků schopnost dorozumět se s ostatními souvisí do značné s tím, jak zvládneme vnímat kontext a číst v emocích těch, s nimiž komunikujeme. Jak nás pocity při komunikaci ovlivňují, zkoumají vědci a vědkyně z Univerzity Palackého.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes