15
new stories - click to show

Žurnál Online

Description:

Online zpravodajství Univerzity Palackého v Olomouci

URL:

https://www.zurnal.upol.cz/

Catalog:

Z domova → Student

Publishes:

11.2 items/week

Univerzita Palackého oslovila během online dne otevřených dveří tisíce zájemců o studium

4.December
Notebooky a chytré telefony se v této nelehké době staly nezbytnými pomocníky těch, kteří se zajímají o studium na Univerzitě Palackého. Den otevřených dveří se totiž konal online. Rozcestník na připravený program www.univerzitnimesto.cz zaznamenal na dva tisíce dvě stě přístupů, na uchazečské stránky jednotlivých fakult zamířily téměř čtyři tisíce uchazečů o studium.

Přírodovědecká fakulta bude hostit konferenci o plánovaném vodním díle Skalička

3.December
O plánovaném vodním díle Skalička na Přerovsku budou diskutovat účastníci konference Skalička – zhodnocení záměru a dopadů vybraných variant vodního díla, kterou v pondělí 6. prosince pořádá místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Jitka Seitlová a Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého. Konference se zúčastní řada odborníků, sledovat ji můžete v online režimu.

Vyšla monografie o Albertu ze Šternberka

3.December
Pět let se David Papajík a Tomáš Somer z katedry historie FF UP věnovali osobnosti arcibiskupa Alberta ze Šternberka. Výsledek jejich intenzivní práce se zúročil v nedávno vyšlé knize, kterou se oba autoři chystají 7. prosince pokřtít.

Senátu právnické fakulty bude předsedat Michal Bartoň. Už popáté v řadě

3.December
Akademický senát právnické fakulty bude mít v pátém funkčním období v řadě stejného předsedu. Důvěru senátorů, a to tentokrát všech, získal opět Michal Bartoň, docent katedry ústavního práva. Místopředsedkyní senátu bude doktorandka Denisa Coufalová. Rozhodli o tom nově zvolení senátoři v online volbách po ustavujícím zasedání.

Nové hudební příběhy v Opeře Schrattenbach 2021

2.December
Během sedmi večerů představí 16. ročník olomoucké přehlídky soudobé hudby Festival Opera Schrattenbach 2021 strhující a v detailech kontrastní příběhy. První z nich nabídne Umělecké centrum Univerzity Palackého už v pátek 3. prosince.

Spojení fenomiky a metabolomiky dává nové možnosti ve výzkumu biostimulantů

1.December
Biostimulanty získané hydrolýzou rostlinného odpadního materiálu a jejich vliv na modelovou rostlinu huseníček rolní (Arabidopsis thaliana) studovali výzkumníci z Univerzity Palackého, společnosti PSI a italských univerzit.

Univerzita připravila den otevřených dveří, se zájemci o studium se setká online

30.November
Univerzita Palackého se představí zájemcům o studium prostřednictvím online dne otevřených dveří. Koná se tento pátek 3. prosince a zapojí se do něj všech osm fakult nejstarší moravské univerzity.

Vladimír Dzuro: zatýkal válečné zločince, teď přijíždí na právnickou fakultu

30.November
Díval se do očí válečným zločincům a také ví, co obnáší odkrývání masového hrobu. Vladimír Dzuro, který byl dlouhá léta jediným českým vyšetřovatelem pracujícím u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu, bude hostem právnické fakulty. Jeho přednáška na téma Smrtící propaganda, která se uskuteční 6. prosince, bude díky online přenosu dostupná i široké veřejnosti.

Ivan Puš: „Na katedru historie se vracím s celou řadou zkušeností“

29.November
Fulbrightovo stipendium vnímá jako prestižní mezinárodní ocenění, které mu pomohlo k profesnímu i osobnímu rozvoji. Ivan Puš z Filozofické fakulty UP mohl jeho prostřednictvím rok učit a věnovat se výzkumu na americké Universtity of Houston. Nové zkušenosti zúročí ve svém dalším pedagogickém působení na katedře historie. Studie, které připravuje, chce publikovat v amerických časopisech.

V Arcidiecézním muzeu vzniká film o biskupovi Jindřichu Zdíkovi

28.November
Arcidiecézní muzeum Olomouc včetně románského Zdíkova paláce jsou kvůli stavebním úpravám uzavřeny, ale pro zájemce o historii a kulturu to má jedno plus. Díky tomu zde mohl režisér Theodor Mojžíš začít natáčet dokument Olomoucký biskup uprostřed Evropy o jedné z největších osobností českých zemí první poloviny 12. století – olomouckém biskupovi Jindřichu Zdíkovi (asi 1083–1150).

UP Business Camp: Nápady, zkušenosti a inspirace

27.November
Inspirativní příběhy, sdílené zkušenosti, praktické rady i zajímavá setkání, to vše nabídl zájemcům o podnikání a začínajícím podnikatelům a podnikatelkám devátý ročník konference UP Business Camp, kterou pořádal Vědeckotechnický park UP.

Univerzita Palackého zrekonstruovala vysokoškolskou kolej na třídě 17. listopadu

26.November
Vyšší komfort bydlení nabízí studentům Univerzity Palackého nově zrekonstruovaná vysokoškolská kolej 17. listopadu. Investice do oprav, jejichž součástí jsou jak stavební práce, tak modernizace interiérů, přesahuje částku 62 milionů korun. Z větší části ji pokryla dotace MŠMT ČR.

Sarajevští doktorandi si z Olomouce odvezli cenné rady ke svým výzkumům i kontakty

26.November
Trojice doktorandů ze Sarajeva má za sebou týdenní intenzivní pobyt na právnické fakultě. Podpora doktorských studentů partnerské fakulty, poskytnutí metodického vedení i sdílení dobré praxe bylo součástí projektu CLOSER. Jeho cílem je vytvořit úzké vazby mezi fakultami v Olomouci a Sarajevu a přiblížit právní vzdělávání v Bosně unijním standardům.

Youtuber Kovy přiblížil na pedagogické fakultě svět sociálních sítí

25.November
Za velkého zájmu přivítala Pedagogická fakulta UP v rámci cyklu Svět médií v 21. století jednu z nejvýraznějších postav tuzemské youtubové scény – Karla Kováře alias Kovyho. Oblíbený tvůrce internetového obsahu vzpomněl své začátky při hraní her a natáčení parodií, ale především mluvil o fungování sociálních sítí a jejich vlivu na společnost a o důležitosti mediální gramotnosti.

Středoškoláci nahlédli do světa kvantové fyziky

25.November
Především na kvantové technologie a jejich možné praktické využití byl zaměřen olomoucký workshop Quantum MeetUP pro středoškolské studenty, který se v rámci projektu NONGAUSS uskutečnil v Pevnosti poznání, interaktivním muzeu vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Neformálního setkání se zúčastnilo pětašedesát studentů z patnácti středních škol z celé České republiky.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes