15
new stories - click to show

Ústav pro studium totalitních režimů

URL:

https://www.ustrcr.cz/

Catalog:

Z domova → Politika

Publishes:

7 items/week

ABS: Prohledávání archiválií v eBadatelně pomocí OCR

0:55
Archiv bezpečnostních složek spustil novou pomůcku při vyhledávání v archiváliích. Zájemcům to umožní vyhledávat ve spisech nejen podle jmen, ale například i podle míst či hesel spojených s historickými událostmi.

PROJEKT: Politické procesy zmanipulované propagandou

6.December
Do jaké míry ovlivňuje obyčejný život propaganda? To byla jedna z otázek, na níž se zaměřil projekt Politické procesy , na kterém se spolu s Národním archivem podílel i Ústav pro studium totalitních režimů . Výsledkem je web politickeprocesy.cz.

ANKETA: Tři otázky pro vědeckou radu potřetí

6.December
Vědecká rada Ústavu pro studium totalitních režimů je poradním orgánem jejího ředitele, její nové složení bylo zveřejněno v červenci, členům jsme proto položili tři stejné otázky. Tentokrát na ně odpovídají Sławomir Cenckiewicz , Antonie Doležalová a Jerguš Sivoš .

UDÁLOST: Tabulka Poslední adresy pro odbojáře Hovorku

5.December
Tabulkou Poslední adresy jsme ve čtvrtek 1. prosince ve Zlíně připomněli památku protinacistického a protikomunistického odbojáře Štěpána Hovorky , který byl zastřelen 1. prosince 1949 po zátahu Státní bezpečnosti.

ZPRÁVA: Senát zvolil nové tři členy Rady ÚSTR

5.December
Senát v minulém týdnu volil nové členy do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Znovu do ní zvolil Jiřího Lišku , nově pak historika Jiřího Miholu a bývalou diplomatku Moniku MacDonagh Pajerovou .

VÝROČÍ: František Stárek dnes slaví 70. narozeniny. Čuňasi, gratulujeme!

1.December
Historik František Stárek Čuňas dnes 1. prosince slaví narozeniny. V plné síle dosáhl sedmdesátky a neslábnoucím životním elánem a vitalitou dokazuje, že u něj je to fakt jenom číslo. Přejeme vše nejlepší a také hodně sil do dalších let.

NÁVŠTĚVA: Jednání o spolupráci s Ústavem pamäti národa

30.November
Ústav pro studium totalitních režimů pokračuje v obnovování v minulosti přerušených kontaktů s paměťovými institucemi především v okolních zemích. Včera náš Ústav navštívilo vedení slovenského Ústavu pamäti národa .

Zveme na umístění další tabulky Poslední adresy, tentokrát ve Zlíně

29.November
Tabulku Poslední adresy připevníme odbojáři Štěpánu Hovorkovi ve Zlíně v ulici Na Výsluní 324 ve čtvrtek 1. prosince v 15 hodin za přítomnosti příbuzných a zástupců Ústavu pro studium totalitních režimů . Následovat bude v 17 hodin beseda o třetím odboji.

VZPOMÍNKA: Michal Louč o odbojáři Štěpánu Hovorkovi

29.November
V rámci mezinárodního projektu Poslední adresa připomeneme památku protinacistického a protikomunistického odbojáře Štěpána Hovorky umístěním pamětní tabulky na domě ve Zlíně, kde žil. Byl zastřelen 1. prosince 1949 během zátahu Státní bezpečnosti.

VZPOMÍNKA: Milan Bárta o procesu se Slánským a spol.

29.November
Včera 27. listopadu před 70 lety vynesl Státní soud rozsudky nad 14 obviněnými v proces s vedením takzvaného protistátního spikleneckého centra. Shledal je vinnými a jedenáct z nich odsoudil k trestu smrti.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes