valka.cz

Popis:

Server o valkach, zbranich a historii

URL:

http://www.valka.cz/

Katalog:

Ostatní → Armáda

Publikuje:

7 položek/týden

Jean Navarre - strážce Verdunu

12.srpna
Na jaře 1916 se u Verdunu objevoval nad francouzskými zákopy červenÄ› zbarvený Nieuport 11, pÅ™edvádÄ›jící úžasné akrobatické kousky. Ztrápení pěšáci tato vystoupení milovali - vÄ›dÄ›li, že v kokpitu tohoto stroje sedí Jean Navarre, nejznámÄ›jší eso té doby. NeÅ™ekli mu vÅ¡ak jinak než la sentinelle de Verdun - Strážce Verdunu.

Vojenské obranné zpravodajství

12.srpna
Vojenské obranné zpravodajství Bedřicha Reicina a jeho vliv na chod armády i československé poválečné společnosti.

Ing. Jaroslav Holeček a jeho samopaly vz. 23/25 a 24/26

12.srpna
Směrnice hlavního štábu ČSLA z 1. dubna 1946, které vytyčovaly koncepci vývoje ručních palných zbraní, stanovily jako jeden ze stěžejních úkolů také vývoj samopalu jako zbraně jednotlivce.

Almirante Grau - Poslední klasický křižník

12.srpna
Peruánský křižník Almirante Grau je v současnosti posledním operujícím reprezentantem klasických lehkých křižníků z dob 2. světové války. Tento veterán má za sebou nezvykle spletitou minulost, plnou různých zvratů.

Ekonomická situace SSSR v průběhu 1941-42 a spojenecká pomoc Lend-Lease - díl 5.

12.srpna
Pátý díl ze série věnované dopadu pomoci Lend-Lease na válečné úsilí SSSR snažící se zodpovědět základní otázku: „Jak moc kritická byla technologická pomoc pro SSSR?“ Velmi málo zmiňovaná součást pomoci Lend-Lease, která však dle mého názoru byla jednou z velmi důležitých, avšak přesto ne moc viditelných částí programu!... Pokračování ...

Ekonomická situace SSSR v průběhu 1941-42 a spojenecká pomoc Lend-Lease - díl 6.

12.srpna
Šestý díl ze série věnované dopadu pomoci Lend-Lease na válečné úsilí SSSR snažící se zodpovědět základní otázku: "Jak moc kritická byla pro SSSR pomoc v logistice?" Velmi často analyzovaná kapitola zejména s ohledem na dodávky nákladních automobilů, nicméně lehce opomíjená v části věnované železnici a celkové železniční infrastruktury.

Páté přikázání

12.srpna
Páté přikázání zní „nezabiješ“. Porušení desatera je o to trestuhodnější, když se obětí zločinu stávají strážci zákona. Dovolím si seznámit čtenáře se třemi ze třiceti povídek uvedených ve stejnojmenné knize popisující třicet případů vražd, které řešili v meziválečném období na našem území četníci. Obětmi se ve všech třech případech stali právě jejich kolegové…

Blackburn Roc Mk.I

12.srpna
Stručná monografie nás seznámí za jakých okolností vznikl věžový stíhací letoun britského námořnictva. Myšlenka na nasazení tohoto typu stíhačky byla snad zajímavá, ale tím, že byl jako základ pro jeho vznik vybrán nepříliš výkonný palubní bombardér a příležitostný stíhač Skua, nemohl být očekáván stíhač, který by překvapil svými výkony. Výsledným dílem byl Blackburn Roc, který se stal alespoň trochu známým snad jen díky svému krátkému a nepříliš úspěšnému operačnímu nasazení.

Valdenští

12.srpna
Nejvýznamnějšími předchůdci reformace byli valdenští, lidová sekta či proud, který se pokusil o obnovu původní církve a dosáhl ve své době významného rozšíření, než byl vojensky potlačen.

Bombardování Hirošimy a Nagasaki - Pohledem té doby

5.srpna
Letos uplyne 69 let od okamžiku, kdy dopadly první jaderné bomby na japonská města Hirošima a Nagasaki. Část novinářů tvrdí, že si Američané udělali z Japonska pokusnou střelnici a bombardování bylo z vojenského hlediska zbytečné. Skutečně?

Roland Garros

5.srpna
Příběh slavného předválečného aviatika, průkopníka vzdušných bojů za 1. sv. války a prvního pilota v historii, jenž sestřelil nepřátelský letoun pevným kulometem přes okruh vrtule. Dodnes jeho jméno nese mimo jiné i proslulý pařížský tenisový stadion, na němž se hraje slavný French Open.

Potez-CAMS 141 Antares

5.srpna
Popis a operační nasazení francouzského létajícího člunu, který potopil nedaleko Dakaru německou ponorku U-105.

Ekonomická situace SSSR v průběhu 1941-42 a spojenecká pomoc Lend-Lease - díl 3.

5.srpna
Třetí díl ze série věnované dopadu pomoci Lend-Lease na válečné úsilí SSSR snažící se zodpovědět základní otázku - "Jak moc kritická byla potravinová pomoc pro SSSR?" Podle většiny názorů by Sovětský svaz Německo porazil i bez této pomoci. Je asi jasné, že tyto informace proudí především z řad komunistických historiků, nicméně jaká je vlastně realita?
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes