15
new stories - click to show

Vesmír

Description:

Obsah aktuálního čísla

URL:

http://www.vesmir.cz

Catalog:

Tech → Věda a výzkum

Publishes:

3 items/month

Léčba před narozením

17.November
Smrtelnou, dědičnou Pompeho chorobu, které těžce postihuje už novorozence, léčili lékaři ještě před narozením dítěte tak, že postiženému plodu podávali speciální enzym. V čem metoda spočívá a jaké z ní plynou možnosti pro medicínu, to komentuje profesor Jaroslav Petr.

GA ČR hledá členy hodnoticích panelů

14.November
Grantová agentura České republiky vypisuje výzvu na nominace do hodnoticích panelů. Systém byl zjednodušen elektronizací přihlášky a přidáním možnosti samonominace. Přihlásit se je možné do 15. prosince 2022.

Je technologie CRISPR/Cas9 nebezpečná?

9.November
Nová studie španělských vědců ukazuje, že cílené zásahy do dědičné informace pomocí metody CRISPR/Cas9 může zvyšovat rizika vzniku nádorového bujení. Je tzv. editace genomu bezpečná? A jaká rizika při jejím používání hrozí?

Proč selhalo prasečí srdce v těle člověka

7.November
V ledu letošního roku svět obletěla zpráva, že američtí lékaři transplantovali srdce geneticky modifikovaného prasete 57letému pacientovi s těžkou srdeční arytmií. O dva měsíce později pacient zemřel a vědci od té doby zkoumají, proč. Na sérii článků k tématu teď navazuje profesor Jaroslav Petr komentářem aktuálních zjištění, ze kterých vyplývá, že srdce geneticky modifikovaného prasete vykazovalo po transplantaci lidskému pacientovi nečekané abnormální funkce.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes