ZDN.cz

Popis:

ZDN.cz - Zdravotnické noviny do každé rodiny

URL:

http://www.zdn.cz/

Katalog:

Ekonomika → Zdravotnictví

Publikuje:

3,9 položek/den

WHO: Desetitisíce Evropanů onemocněly spalničkami

0:39
Počet případů spalniček letos v Evropě dramaticky vzrostl. Během první poloviny roku se nakazilo více než 41.000 dětí a dospělých, upozornila dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Nejméně 37 případů skončilo úmrtím pacienta. Počet lidí infikovaných spalničkami narůstá v Evropě už mnoho měsíců. Za celý loňský rok evidovala WHO v Evropě 23.927 nemocných a předloni 5273.

Kraj vypíše veřejnou zakázku na projekt hemodialýzy ve Vsetíně

0:39
Zlínský kraj vypíše výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace na přestavbu části jednoho z objektů Vsetínské nemocnice na nové hemodialyzační středisko. Zakázku, jejíž předpokládaná hodnota činí 3,9 milionu korun bez DPH, dnes schválili krajští radní. Projekt by měl být hotový do jednoho roku, řekl dnes novinářům hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Výstavba nové hemodialýzy bude podle něj kompletně stát zhruba 70 milionů korun.

Ústředním náčelníkem Horské služby je Pavel Antl z Krušných hor

18:44
Ústředním náčelníkem Horské služby ČR byl dnes jmenován dlouholetý dobrovolný člen Horské služby Krušné hory Pavel Antl (51). Zvítězil ve výběrovém řízení na funkci, která byla nově ustavena po schválení nového statutu Horské služby ČR. Dosud byla ve struktuře Horské služby ČR funkce výkonného náčelníka, kterou do 19. června zastával Jiří Brožek. Řekl to dnes mluvčí Horské služby ČR Radek Zeman.

Novorozenci váží v průměru 3,3 kg, ubývá vícečetných porodů

18:44
Průměrná hmotnost novorozence v Česku byla loni bezmála 3,3 kilogramu, přičemž v posledních deseti letech se tato hodnota výrazně nemění. Dětí, které po porodu vážily méně než 2500 gramů, bylo 7,5 procenta, novorozenců s porodní váhou čtyři a více kilogramů bylo skoro osm procent ze všech živě narozených dětí. V dnešní tiskové zprávě o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Vyjádření Koalice soukromých lékařů (KSL) a Sdružení soukromých gynekologů (SSG ČR) ke stávkové pohotovosti zdravotnických odbo

10:47
Ministerstvo zdravotnictví zásadně nesouhlasí s vyhlášením stávkové pohotovosti ze strany odborů a považuje ji za zcela neopodstatněnou.

Pardubický hejtman zastavil řízení na stavbu pavilonu psychiatrie

19.srpna
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby zastavilo výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie v Pardubické nemocnici. Chce nové řízení. Důvodem je podezření na nekalé jednání při podávání nabídek. Projekt má stát přes 260 milionů korun. Kraj vyšle do nemocnice kontrolu postupu při výběrovém řízení, hejtman také informoval policii, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

SZÚ: Západonilskou horečkou letos žádný Čech neonemocněl

19.srpna
Západonilskou horečkou podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) letos zatím žádný Čech neonemocněl. Odborníci radí se v rizikových oblastech před komáry chránit, uvedl SZÚ na webu. Mladá fronta Dnes na jaře uvedla, že se na jihu Moravy vyskytují komáři, kteří virus mají v organismu. Podle odborníků se ale v tuzemsku virus na člověka nepřenesl.

Nemocnici Na Bulovce nově povede Kvaček ze zdravotní pojišťovny

19.srpna
Pražskou Nemocnici Na Bulovce povede od 3. září Jan Kvaček, který dosud působil v Oborové zdravotní pojišťovně. O jeho jmenování dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě. Bývalý ředitel František Novák skončil v červenci kvůli svému trestnímu stíhání za manipulaci veřejných zakázek. Nemocnici vedl od ledna, kdy ministr zdravotnictví odvolal tehdejší ředitelku Andreu Vrbovskou kvůli podezření na vliv lobbistických skupin.

Turisté si v lékárnách v Praze nejvíc kupují špunty do uší

19.srpna
Zahraniční turisté si v lékárnách v centru Prahy kupují z volného sortimentu nejčastěji špunty do uší. Jen v lékárně na pražské Národní třídě jich prodají desítky párů denně. Vedle hlučného nočního života v centru Prahy komplikuje cestovatelům život také hmyz. Vyplývá to z údajů lékáren Benu.

Přibývá případů rakoviny kůže, nejvíc v Praze

18.srpna
Případů rakoviny kůže přibývá, oproti roku 1995 je nových případů ročně třikrát tolik. Podle Hygienické stanice Hlavního města Prahy je případů v Praze víc než jinde v republice, uvedla to na webu. Opakované spálení kůže sluncem zvyšuje riziko vzniku nádoru. V roce 2015, z nějž pocházejí poslední data Národního onkologického registru, bylo nových případů téměř 2600.

FNUSA-ICRC se podílí na vývoji nové technologie patentované v USA prodlužující život

17.srpna
Americký patent na inovativní technologii pro přesnější diagnózu onemocnění srdce získali vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR, Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC), kardiologické kliniky naší nemocnice a firma M&I z Prahy. Nová technologie, která dokáže určit elektrickou aktivaci srdečních komor a s přesností na jednotky milisekund změřit jejich vzájemné zpoždění, se připravuje k zavedení do praxe.

Zdravotní odbory vyhlásí stávkovou pohotovost za vyšší platy

16.srpna
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásí stávkovou pohotovost. Podle něj vláda není ochotná dodržet slib a zvýšit tarifní platy a základní mzdy. Vyplývá to z pozvánky na páteční tiskovou konferenci, kde chce svaz sdělit další podrobnosti. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula nevyloučil, že by stejně mohly postupovat i další odborové svazy veřejného sektoru.

Vojtěch slíbil zákon o odškodnění za újmu způsobenou očkováním

16.srpna
Ministerstvo zdravotnictví chce do konce roku předložit vládě zákon o odškodňování újmy způsobené povinným očkováním. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) tak hodlá podle svých slov vyhovět doporučení ombudsmanky Anny Šabatové a zmírnit kritiku odpůrců očkování. Řekl to senátorům při projednávání návrhu Evropské komise na posílení spolupráce v boji proti nemocem, jimž lze předcházet očkováním.

Senát o terapeutech pro děti s autismem rozhodne až po volbách

16.srpna
Senát o rozšíření seznamu terapeutů pro děti s autismem rozhodne až v povolebním složení. Schvalování příslušné senátorské novely dnes odložil až na konec listopadu. Novela počítá s tím, že by se seznam nelékařských povolání mohl rozšířit o terapeuta neurovývojových poruch a jeho asistenta. Podle senátního zdravotnického výboru je ale potřeba tyto změny ještě vyjasnit.

Středočeské nemocnice by měly s výjimkou Kladna skončit v plusu

16.srpna
Krajské oblastní nemocnice ve Středočeském kraji by měly podle výhledu hospodaření letos skončit s kladným hospodářským výsledkem. Výjimku tvoří kladenská nemocnice, která skončí v červených číslech. Zároveň je možné, že kraj zruší Asociaci středočeských nemocnic, která nenaplnila očekávání, řekla dnes novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes