ZDN.cz

Popis:

ZDN.cz - Zdravotnické noviny do každé rodiny

URL:

http://www.zdn.cz/

Katalog:

Ekonomika → Zdravotnictví

Publikuje:

3,9 položek/den

Lékárníci patrně budou muset ověřovat pravost léků

22:08
Lékárníci asi budou muset ověřovat pravost vydaných léků. Budou srovnávat zvláštní kód na krabičce s údaji v celoevropském úložišti. Povinnost zavede vládní novela, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Nyní ji posoudí zdravotnický výbor. Bude na to mít zkrácenou lhůtu, aby předloha mohla být účinná od února. Novela, jež má bránit padělání léků, vychází z evropských předpisů.

Ve světě se stále nepodařilo vymýtit dětskou obrnu

22:08
Ve světě se stále nepodařilo úplně vymýtit dětskou obrnu, proti které existuje od 50. let minulého století vakcína. Očkování dětí v krizových oblastech pod nadvládou radikálů je totiž obtížné. Nutné je pokračovat v očkování ale i v zemích, kde se nemoc už léta nevyskytuje. Na dnešní tiskové konferenci při příležitosti středečního světového dne boje proti dětské obrně to řekl lékař Stanislav Kusý. Československo se v 60. letech stalo první zemí na světě, kde se choroba zlikvidovala.

Vysočina bude přispívat na vzdělávání praktických lékařů

22:08
Kraj Vysočina finančně podpoří vzdělávání praktických lékařů pro děti i dospělé. Budou se muset zavázat, že v kraji budou pracovat pět let. Pět tisíc korun měsíčně dostane budoucí praktik i akreditované pracoviště, které ho bude tři roky vzdělávat. Pro rok 2019 kraj na tuto podporu vyčlenil čtyři miliony korun. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD).

Středočeští záchranáři stále častěji čelí útokům pacientů

22:08
Středočeští záchranáři stále častěji čelí útokům pacientů. Nejčastějšími příčinami vzrůstající agresivity jsou alkohol a drogy. Zranění záchranářů většinou nejsou vážná, posádky případ často zvládnou samy a věc dál nehlásí. Přibývá ale také situací, kdy na záchranáře útočí i přátelé ošetřovaného, sdělila mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Le Figaro: Jídlem si lze udržet dobrou kondici i ve stáří

22:08
Vitaminy, minerály a esenciální nenasycené mastné kyseliny: jestliže je strava zdravá a vyvážená, překypuje talíř antioxidanty a je prvním štítem proti stárnutí nejen pleti, ale i těla. Píše to francouzský deník Le Figaro.

Hradecký kraj od ledna zjednoduší řízení nemocnic

9:07
Zastupitelé Královéhradeckého kraje dnes schválili výrazné zjednodušení řízení nemocnic kraje v Trutnově, Náchodě, Jičíně a Dvoře Králové nad Labem. Nemocnice bude od 1. ledna přímo řídit sedmičlenné představenstvo Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, které bude mít postavení správních rad jednotlivých nemocnic. Členy představenstva holdingu budou i statutární ředitelé nemocnic. V nemocnicích zaniknou šestičlenné dozorčí rady, v nichž dnes zasedá 24 lidí.

EK poskytla na boj s ebolou v Kongu dalších 7,2 milionu eur

8:21
Evropská komise poskytla na boj s ebolou v Kongu dalších 7,2 milionu eur (zhruba 186 milionů korun). S odvoláním na prohlášení EK o tom dnes informovala agentura AFP. EU tak na pomoc s nákazou v této středoafrické zemi letos vyčlenila celkem 12,8 milionu eur (asi 330,7 milionu korun).

Nové vedení Bulovky: Pracujeme na zajištění transparentnosti

8:21
Nové vedení pražské Nemocnice Na Bulovce pracuje na zajištění transparentnosti hospodaření. Reviduje neuzavřené smlouvy a v září přerušilo tendr na úklid za 150 milionů korun. Nemocnice o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Audit, který zadalo ministerstvo zdravotnictví, o němž resort dnes informoval, ukázal, že nemocnice zadala v letech 2016 a 2017 bez veřejného vypsání tendru zakázky za 800 milionů korun.

Nemocnice v Č. Budějovicích staví dva pavilony za 217 mil. Kč

8:21
Českobudějovická nemocnice zahájila stavbu dvou nových objektů. V jednom bude lůžková stanice rehabilitačního oddělení a stanice dárců krve, ve druhém prádelna. Náklady na stavbu obou budov činí zrhuba 217 milionů korun bez daně. Objekt rehabilitačního oddělení a stanice dárců krve bude propojen nadzemními chodbami s dalšími částmi nemocnice. Novinářům to dnes řekli zástupci vedení českobudějovické nemocnice.

Nemocnice na Bulovce zadala bez výběru zakázky za 800 milionů

22.října
Nemocnice na Bulovce zadala v letech 2016 a 2017 bez výběrového řízení zakázky za více než 800 milionů korun. Šlo o dodávky léčivých přípravků a ortopedických implantátů. Vyplývá to z auditu, jehož výsledky dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Podle kontrolorů zakázky získával cíleně jediný uchazeč, společnost První chráněná dílna severočeského podnikatele Tomáše Horáčka. Ministerstvo podalo trestní oznámení. Další nemocnice mají do konce listopadu zhodnotit své smlouvy z minulosti.

V Moravskoslezském kraji vzrostl počet onemocnění dávivým kašlem

22.října
Moravskoslezští hygienici letos evidují výrazný nárůst onemocnění dávivým kašlem neboli pertusí. K polovině října zaznamenali už 47 případů, to je zhruba dvojnásobek ve srovnání s celým loňským rokem, kdy měli hlášeno 23 onemocnění. Vyplývá to z informací, které hygienici zveřejnili na svých webových stránkách. V celém Česku bylo loni podle statistik hlášeno 667 případů tohoto onemocnění a nemocnost byla mírně vyšší než o rok dříve.

Výstavba nové nemocnice ve Zlíně by stála přes šest mld. Kč

22.října
Výstavba nové Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně-Malenovicích by kraj stála 6,1 miliardy korun bez DPH. Varianta rekonstrukce a přístavby v nynějším areálu nemocnice na druhé straně krajského města by vyšla na 8,6 miliardy korun bez DPH, trvala by také déle. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Hejtman dnes společně se členem přípravného výboru Nové krajské Baťovy nemocnice Martinem Šamajem prezentoval obě možnosti krajským zastupitelům.

Propojení databází usnadňuje už dekádu práci záchranářů Vysočiny

22.října
Záchranáři z Vysočiny za sebou mají desetiletou zkušenost se systémem, který jim usnadňuje přístup k informacím o pacientovi. Už v sanitním voze mohou z databází nemocnic získat o ošetřovaných podrobnosti jejich stavu.

Řídnutí kostí hrozí každé třetí padesátnici, polovině nad 70 let

22.října
Řídnutí kostí neboli osteoporóza hrozí každé třetí ženě nad 50 let, nad 70 let pak polovině. Nemoc je důsledkem hormonální nerovnováhy po menopauze v kombinaci s nedostatkem vápníku, vitaminu D a dalších faktorů. Diagnóza se často zjistí náhodou. Podle průzkumu farmaceutické firmy Pfizer speciální vyšetření během posledních pěti let absolvovala jen čtvrtina žen starších 45 let. Sobota 20. října je Světovým dnem osteoporózy.

SÚKL ukončil tříměsíční testování bezpečnosti úložiště e-receptů

22.října
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) spolu s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ukončil tříměsíční testování bezpečnosti centrálního úložiště e-receptů. Podle mluvčí SÚKL Barbory Peterové nebyly při testech zaznamenány významné problémy.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes