15
new stories - click to show

zdravezpravy.cz

Description:

Informace ze světa zdravotnictví

URL:

https://www.zdravezpravy.cz/

Catalog:

Ekonomika → Zdravotnictví

Publishes:

2.8 items/day

Zdravé Zprávy: Články od 30.1. do 5.2. 2023

7:58
Nechcete-li ztrácet čas hledáním toho nejdůležitějšího ze zdravotnictví a sociální oblasti, je tady týdenní přehled článků na Zdravé Zprávy.

MZ ČR rozšiřuje možnosti pro lékaře před atestací i sestry

6:28
Ministerstvo zdravotnictví ČR předložilo k připomínkám změny ve vzdělávání zdravotníků. Stanoví nově kompetence lékařů studujících pediatrii před atestací či podmínky pro studium ochrany veřejného zdraví.

Sokolovská porodnice pořídila moderní CTG pásy

10:03
Sokolovská porodnice pořídila moderní CTG pásy. Senzory v nich jsou bezdrátové a vodotěsné, lékaři tak sledují odezvy plodu ve vaně, sprše či kdekoli v prostoru. Na CTG pásy přispěl program REACT-EU.

Každý čtvrtý občan EU umírá na rakovinu

4.February
Každý čtvrtý občan EU umírá na rakovinu, nejčastěji na karcinom plic. To přesto, že unijní země na onkologickou péči ročně vydají miliardy eur. V roce 2018 to bylo téměř 170 miliard eur [cca 4,03 bil. Kč].

Firmy tápou ve změně vyhlášky pro zdravotní prohlídky

3.February
Očekávaná novela vyhlášky č. 79/2013 Sb. o pracovnělékařských službách nabyla účinnosti 1.1. 2023. Změnila tím povinnosti zaměstnavatelů v pravidelných prohlídkách u nerizikových profesí 1. a 2. kategorie.

Implantáty PIP praskají víc, než je běžné, potvrdil soud

3.February
Francouzský soud nařídil německé certifikační společnosti TÜV Rheinland zaplatit odškodné ženám, které si nechaly voperovat vadné prsní implantáty od dnes už neexistující francouzské firmy PIP. Týká se to i žen v Česku.

Nemocnici Milosrdných bratří v Brně město postoupí řádu

3.February
Spor ohledně provozu brněnské Nemocnice Milosrdných bratří se zřejmě vyřeší ještě letos. Město by ji mělo podle primátorky Markéty Vaňkové [ODS] Hospitálskému řádu sv. Jana z Boha převést do konce roku.

Kyslíková terapie mírní autismus, zadarmo ale není

3.February
Kyslíková terapie dětem s autismem pomáhá mírnit projevy onemocnění. Vyšší přísun kyslíku u nich snižuje otoky mozkové tkáně, zvyšuje průtok krve mozkem a stimuluje mozkovou tkáň. Pojišťovny ji však nehradí.

Daniel Horák končí po deseti letech v lékárnách Dr.Max

2.February
Po téměř desetiletém působení odchází z čela největší lékárenské sítě v ČR Daniel Horák. A to na základě dohody s vedením Dr.Max Group. Dnes to oznámila společnost Česká lékarna holding, která síť lékáren Dr.Max provozuje.

Na sepsi si v motolské nemocnici posvítí nový přístroj

2.February
Otravu krve vyhodnotí v Ústavu lékařské mikrobiologie FN Motol nově pořízený přístroj v jednotkách hodin. Do té doby na to potřeboval dny. Sepse je hlavní příčinou úmrtí na jednotkách intenzivní péče.

Skvělá zpráva! Léky budou! Říká ministr zdravotnictví Válek

2.February
Ministerstvo zdravotnictví informovalo, že nedostatková antibiotika budou v lékárnách k dostání v několika dnech. To díky urychlení dodávky 20 tisíc balení penicilinových antibiotik pro děti ve formě suspenze.

Výbor: Fungování center duševního zdraví je i věcí MPSV

2.February
V reformě psychiatrie a centrech duševního zdraví hrají stále větší roli sociální služby, a ty jsou v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí. Pokud se jejich chod včas nepodchytí, může to dopadnout jako s úřady práce.

Gilead přidá ÚOCHB téměř 22 mil. Kč na výzkum ročně

1.February
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR a americká farmaceutická společnost Gilead Sciences oznámily obnovení společného výzkumného programu Gilead Sciences Research Centre at IOCB Prague.

Vysezeným nemocem brání 5 minut chůze co půlhodinu

1.February
Sedavé zaměstnání i sedavý životní styl ohrožuje až 95 procent populace. Sezení přispívá k rozvoji cukrovky a nemocí srdce. Podle vědců proti vysezeným nemocem pomáhá pět minut chůze každou půlhodinu.

Loňské záchyty HIV jsou rekordní. Roste zájem o testování

1.February
Laboratoře v Česku loni potvrdily HIV pozitivitu nově u 292 osob, u 126 českých občanů a 166 cizinců. Z nich 60 procent připadá na Ukrajince. Ukrajinští azylanti s dočasnou ochranou se mezi ně ale nepočítají, úřady je evidují zvlášť.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes