15
nových článků - klikněte pro zobrazení

Zet.cz

URL:

http://www.zet.cz

Katalog:

Publikuje:

3 položek/měsíc

Odvážní Češi se vydávají za hranice komfortní zóny

6.září
V amazonském deštném pralese v Ekvádoru žijí příslušníci kmene Huaorani, kteří až do roku 1956 neměli žádný kontakt s okolním světem. Do dnešních dnů dokonce existuje skupina členů, která jakýkoliv kontakt s vnějším světem agresivně odmítá. Za hranice naší země i své komfortní zóny se vydal fotograf a cestovatel Václav Šilha.

Lékaři v IKEM transplantovali zároveň srdce a játra

29.srpna
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) letos v červnu transplantovali zároveň srdce a játra od jednoho dárce. Pacienta ohrožovalo srdeční selhání a cirhóza jater jako jeho důsledek. Obvykle lékaři k transplantaci orgánů nepřistupují, pokud není zajištěna stabilní činnost srdce. Novinářům to dnes řekli zástupci klinik IKEM. V Česku jde o druhou takovou operaci, v Brně v roce …

Může se země zbavit závislosti na spalování uhlí a ropy? Pokud ano, kdy?

28.srpna
Všech 139 států, na které připadá celých 99 % produkce emisí oxidu uhličitého a sází dnes především na spalování fosilních zdrojů, může do roku 2050 přejít na obnovitelné zdroje energie. Trend nastupujících zdrojů šetrných k životnímu prostředí ukazuje aktuální studie vědců ze Stanfordovy univerzity. Ve své práci kladou důraz především na využití větrné a solární energetiky.

Nová studie varuje: Úbytek spermií může vést k zániku lidského druhu

1.srpna
Muži ze Západu se potýkají během posledních let s velice nepříjemnou skutečností. Alarmujícím způsobem totiž klesá počet jejich spermií. Od roku 1973 do roku 2011 vědci zaznamenali pokles o 59 procent z 337,5 milionu na 137,5 milionu. Informaci o této skutečnosti zveřejnil ve své infografice server Statista.

Čeští studenti zvítězili v prestižní mezinárodní soutěži Microsoftu

28.července
Tým studentů z pražské univerzity ČVUT se svým projektem, jenž pomáhá dětem s cukrovkou, vyhrál v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup, kterou uspořádala firma Microsoft. Ve finále, které se konalo v americkém Redmondu, porazili 54 týmů z celého světa a získali tak ocenění dosahující 250 tisíc dolarů (zhruba 5,5 milionů korun). O českém úspěchu ve čtvrtek informoval pořadatel soutěže. Samotn…

Neuron Future: Další úspěch české archeologické expedice v Uzbekistánu

25.července
Již patnáct let působí čeští archeologové v Uzbekistánu. Nyní se vědci vrátili z expedice po stopách makedonsko-řeckých vojsk, která zde operovala pod vedením Alexandra Makedonského. Cesta přinesla hned několik nových objevů.

Ke Slunci se vydá sonda s českými přístroji, dostane se vůbec nejblíže

20.července
Čeští vědci ve spolupráci s českými firmami vyvinuli a vyrobili čtyři z deseti přístrojů pro vesmírnou sondu Solar Orbiter, kterou se Evropská vesmírná agentura (ESA) chystá vyslat ke Slunci. Zapojili se tak do přípravy mise, jejímž cílem je komplexní studium Slunce z bezprostřední vzdálenosti. V okamžicích největšího přiblížení by měla být sonda nejblíže Slunci ze všech předchozích sond a bude m…

Jak získat biopalivo? Lze jej vyrobit z odpadu po výrobě whisky

8.července
Je známo, že alkohol a auta nejdou dohromady. Jeden skotský vědec se ale rozhodl tuto zásadu vyvrátit a předvedl jízdu automobilem na biopalivo, které bylo vyrobeno z odpadu po výrobě whisky. Celý proces výroby biopaliva biobutanol vyvinula firma Celtic Renewables, informovala o tom agentura Reuters.

Trumpův postoj ohledně klimatu může zničit Zemi, říká Hawking

3.července
Teoretický fyzik a jeden z nejznámějších vědců vůbec Stephen Hawking řekl, že rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o odmítnutí Pařížské klimatické dohody může vést k nenávratné změně klimatu. Podle Hawkinga se Země může proměnit v podobnou planetu, jako je Venuše. Jedinou záchranu pak představuje nezávislá kolonizace vesmíru.

Antropolog Soukup: Papuánci už nejsou polonazí divoši, kamarádíme se na Facebooku

27.června
Exotický ostrov Papua Nová Guinea byl po dlouhou dobu opředen mnoha mýty a tajemstvími. Často je spojován s děsivými praktikami, jakými jsou lov lebek nebo kanibalismus. „Přesto, že máme díky dobrodružným filmům v hlavách obraz polonahých divochů, dlouhodobý kontakt Papuánců s Evropany způsobil, že některé zvyky už dávno nejsou realitou. Tamní obyvatelé ale ví, pro co si tam turista jde a rádi mu…

Barevné a vzorované textilie nosili už lidé v pravěku. Představuje je výstava Od nitě ke košili

20.června
Už lidé v mladší době kamenné uměli zpracovávat textilní vlákna. „Lidé v pravěku a středověku uměli tkát i složité textilie, vzorovali, používali různé barvy. Naše představa o jejich stylu odívání by rozhodně neměla být šedivá a potrhaná,“ řekla v pořadu Neuron Future doktorka Helena Březinová z pražského Archeologického ústavu Akademie věd ČR, která se specializuje právě na problematiku textilní…

Výzkumy příčin ženské neplodnosti a materiálových vlastností ovládly letošní Pro ženy ve vědě

9.června
Ve středu proběhl na půdě Francouzského velvyslanectví v Praze jedenáctý ročník projektu Loreal-UNESCO Pro ženy ve vědě. Oceněny byly nejlepší vědecké projekty ve dvou věkových kategoriích. Do 35 let zvítězila doktorka embryoložka Zuzana Holubcová z Masarykovy univerzity v Brně a v kategorii 36-45 let doktorka Anna Kučerová z ČVUT. Laureátky se mohly těšit z finanční odměny 250 tisíc korun.

Recept na ochranu před atomovou bombou v 50. letech? Stačí uklidit a natřít dům

6.června
V 50. letech se obě supervelmoci - Spojené státy a Rusko - pustily do horečného testování jaderných zbraní. Pojem atomová válka tak vzhledem k Hirošimě a Nagasaki nabyl konkrétních představ. Je tedy pochopitelné, že se lidé v kině se z filmových zpravodajů dozvídali různé věci, jak se proti nukleárnímu útoku bránit. Jeden zvláště bizarní přiblížil na rádiu Zet redaktor serveru Technet.cz Pavel Ka…

Pedagog roku: Neúspěšné experimenty mají ten největší úspěch

31.května
Mnozí úspěšní lidé jsou formováni inspirativními učiteli, kteří je pro daný obor nadchli. Petra Šímu z pražského Gymnázia Botičská studenti oceňují pro velmi nápaditě a inovativně vedenou výuku. Je také autorem řady výukových a didaktických materiálů, pro své žáky organizuje přednášky, exkurze a olympiády – často ve volném čase. Nejen za to převzal před pár dny Cenu pro pedagogy, kterou spolu s U…

Jan Kolář z České kosmické kanceláře prozradil, jak se stát kosmonautem

26.května
Na světě existují pouze tři výcviková centra pro kosmonauty. Zájem o profesi kosmonauta je přitom obrovský. Jan Kolář z České kosmické kanceláře říká, že vysoká škola s oborem kosmonautiky neexistuje. Kandidát by měl mít ovšem minimálně vysokoškolské vzdělání na úrovni bakaláře, které je pokud možno zaměřeno na přírodní vědy, medicínu nebo matematiku. Od kandidátů se vyžaduje i dobrá fyzická zdat…
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes