15
new stories - click to show

Milena Hübschmannová

Related to

Tera Fabiánová: Jak jsem chodila do školy

27.June » ČRo 3 Vltava
Biografickou črtu romské autorky přeložila Milena Hübschmannová. Účinkuje Jana Hlaváčová. Připravila Dagmar Oravová. V roce 1979 natočil režisér Josef Melč.

Andrej Giňa Sr.: Škypár

26.June » ČRo 3 Vltava
Skutečný příběh ze starých časů. Z romštiny přeložila a uvádí Milena Hübschmannová. Účinkuje Radim Vašinka. Připravila Dagmar Oravová. Režie Josef Melč.

Marie Podlahová Bořkovcová: Děti se zpočátku zdráhají psát v romštině

10.May » Romea.cz
10.5.2021 13:48 - Marie Podlahová Bořkovcová (43) pochází z částečně židovské rodiny. Její babička byla během války jako Židovka odvlečena do koncentračního tábora v Terezíně, odkud ji transportovali přímo do Osvětimi. Po válce vštěpovala svým pot...

Robert Krumphanzl: Nad memoáry Eleny Lackové

12.March » ČRo 3 Vltava
Letos v březnu uplyne 100 let od narození Eleny Lackové, „první Romky v Československu, která vystudovala vysokou školu“. Poslechněte si esej o jejím životopisu.

Příběh Ladislava Gorala: V době tuhé normalizace skautoval s romskými dětmi

8.November » Deník.cz
Ladislav Goral přijel do Prahy v létě roku 1953. Bylo mu tehdy čtrnáct let a na cestu ze Slovenska se vydal sám. V Praze nikoho neznal, ale díky štěstí, píli a talentu se mu podařilo vybudovat úspěšnou kariéru a ještě při tom pomáhat ostatním Romům.

Danišová: Romštinu mladá generace používá málo, ale prosazuje se v umělecké tvorbě, například v rapu a dalších hudebních žánrec

5.November » Romea.cz
5.11.2020 16:47 - Romština patří do skupiny takzvaných indoevroských jazyků. Je tedy příbuzná s hindštinou nebo paňdžábštinou. Počet mluvčích v Evropě se odhaduje na základě statistických dat z různých zemí mezi 4,6 až 12 miliony, podle odborníků ...

Před 90 lety se narodila romská spisovatelka Tera Fabiánová

15.October » Romea.cz
15.10.2020 8:40 - Tera Fabiánová patří mezi první romsky píšící autory u nás. Je považována za přední romskou básnířku. Dnes by se dožila devadesáti let.

Zemřel romský básník, překladatel a aktivista Jan Döme Horváth. Bylo mu 60 let

16.June » ČRo
Jan Döme Horváth proslul zejména svým postojem k romské kultuře a historii. Své básně pronášel před romským i českým publikem zásadně v jejich romské verzi.

Ilona Ferková: Zemřela, protože chtěla žít po romsky

16.June » ČRo 3 Vltava
Povídku z romštiny přeložila Milena Alinčová. Úvodem hovoří autorka. Připravila Milena Hübschmannová. Účinkuje Johanna Tesařová. Režie Josef Melč. Natočeno v roce 1998.

Romská spisovatelka Ilona Ferková a její povídky

15.June » ČRo 3 Vltava
O problémech, na které většinová společnost mnohdy dostatečně nemyslí. Poslechněte si Johannu Tesařovou a Janu Kubátovou v povídkách přeložených z romštiny.

Ilona Ferková: Válek na nudle

15.June » ČRo 3 Vltava
Povídku z romštiny přeložila Milena Hübschmannová. Účinkuje Johanna Tesařová. Režie Josef Melč. Natočeno v roce 1998.

Tato informační stránka o Milena Hübschmannová zobrazuje poslední internetové články, ve kterých se výraz "Milena Hübschmannová" vyskytuje. Výsledný seznam není redigován.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes