15
nových článků - klikněte pro zobrazení

Aleš František Plávek

Vztahuje se k

Slavný architekt Josef Zítek díky svatbě získal panství na jihu Čech. Stal se dokonce baronem

Aarchitekt Josef Zítek je neodmyslitelně spjat s budovou Národního divadla v Praze. O to méně je známý jako velkostatkář a šlechtic, který měl dokonce vazbu na jižní Čechy.

Schwarzenbergové měli v jižních Čechách horní a dolní panství. Horní byla zdánlivě nepochopitelně na jihu a dolní na severu

Výrazem horní panství označoval své jihočeské majetky hraběcí, později knížecí rod Schwarzenbergů. Jako první získal v roce 1660 Jan Adolf I. Třeboň a rok nato Hlubokou.

Táborský fotograf Šechtl sestrojil vlastní kinematograf a jako první získal licenci na promítání filmů v království

Vedle malířů obrazů začali v 19. století zvěčňovat svět zcela noví umělci – fotografové. K těm jihočeským se zaslouženě řadil významný atelier Šechtl a Voseček v Táboře.

Uran se těžil i na jihu Čech. Důl vznikl u Okrouhlé Radouně na Jindřichohradecku, dnes je zatopený

V poválečných letech patřila těžba radioaktivního uranu v Československu mezi nechvalně proslulé priority, vyvolané především politickým prostředím.

V Hůrkách na Novobystřicku nejprve žili horníci. Když důlní činnost skončila, dařilo se tu krajkářům

Horníci, hledání stříbrné rudy, lámání kamene a práva městysu s vlastním znakem dokládajícím důlní činnost. Tak by se dal shrnout vznik Hůrek na Novobystřicku.

Počátky a Žirovnice odsouhlasily společnou železniční stanici u Stojčína, pak se jim to nelíbilo

V říjnu 1884 informovalo pražské místodržitelství o zřízení železničních stanic českomoravské příčné dráhy v úseku z Veselí nad Lužnicí přes Jindřichův Hradec do Počátek.

Lodě vyráběla na jihu Čech řada podniků. Známé byly Lannovy závody, ale i loděnice rodiny Šílených

Řeka Vltava přinášela spoustu pracovních příležitostí. Dařilo se plavení dříví, dopravě soli i stavbě potřebných lodí. Po polovině 19. století fungovalo několik loděnic.

Když přestal zámek v Libějovicích šlechticům vyhovovat, nechali postavit nový. Do dnešních dnů zůstaly oba

Správní centrum se dvěma zámky pro více než třicet vsí. Nejstarší zmínka o Libějovicích na Strakonicku pochází z roku 1264 a vystřídalo se tu několik šlechtických majitelů.

Jihočeský Jára Cimrman vynalezl buňát nekotitelný, ale také brousil jazyk a napravoval slova

Všestranný Jakub Hron se narodil roku 1840 v Metánově na Pelhřimovsku, kde jako osmdesátiletý i zemřel. Co bylo mezi tím, je obdivuhodné.

Zámek Pluhův Žďár koupil bratr prezidenta Beneše. Pak sídlo zabavili komunisté, teď zase patří rodině

Kdo by to byl řekl, že původně středověké sídlo bude jednou obývat prezidentův bratr. Tvrz a vesnici Žďár vlastnil nejprve vladycký rod Pluhů z Rabštejna už ve 13. století.

Po odsvěcení se českobudějovický kostel svaté Rodiny na čtyři desítky let proměnil v depozitář

Poněkud netypicky vyhlíží kostel svaté Rodiny na českobudějovickém Senovážném náměstí. Jeho dokončení sahá k roku 1888 a je spjato s řeholním řádem benediktinských sester.

Tvrz Žumberk byla sídlem vladyků, užívala se i jako hospodářská budova. Dnes je tu expozice muzea

Žumberská tvrz na Trhovosvinensku je zajímavá od svého vzniku až po současnost. Sídlo vladyků, kteří měli v přídomku „ze Žumberka“, bylo založeno už v polovině 13. století.

Tato informační stránka o Aleš František Plávek zobrazuje poslední internetové články, ve kterých se výraz "Aleš František Plávek" vyskytuje. Výsledný seznam není redigován.
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes