15
new stories - click to show

Česká pozice.cz

Description:

Světové události

URL:

http://ceskapozice.lidovky.cz

Catalog:

Ze světa

Publishes:

3 items/month

Židovské dějiny: Bezdomovectví, exil i život pod vlastní vládou

31.July
Stát Izrael mohl být úplně jiný, než je dnes. Variant země zaslíbené bylo nepřeberné množství. Kdo chce znát dějiny i budoucnost, měl by se zajímat také o alternativy, které se náhodou nenaplnily. Týká se to všech zemí, ale těch malých víc než ostatních. A především Židé by o hledání vlastní země mohli vyprávět. Píše Jan Fingerland.

Jak zabránit koronavirovým pandemiím: Přípravou univerzální vakcíny

29.July
Nemoc covid-19 dosud zabila ve světě téměř čtyři miliony lidí. Nešlo ale o první vážnou koronavirovou nákazu. Podobně se mohly zvrhnout i epidemie příbuzných onemocnění SARS a MERS, a především – toto zřejmě není konečná. Vědci proto začínají pracovat na univerzální koronavirové vakcíně, která by měla chránit před všemi koronaviry.

Divočáci jako 1,1 milionu aut: 4,9 milionu tun oxidu uhličitého ročně

28.July
Experti univerzity v australském Queenslandu vykoumali, že rozrytím půdy divoká prasata uvolní obrovské množství oxidu uhličitého. Otázka pro zelené pokrokáře zní: Jak tento problém vyřešit? Vybetonovat pole a lesy na Zemi nejde, vyhlazení divočáků by také neprošlo, zbývá tedy převýchova mladých selat, aby se tohoto zlozvyku zbavila.

USA se staly majákem svobody pro celý svět díky Deklaraci nezávislosti

24.July
Americká Deklarace nezávislosti, její vyznání politické víry, je jedním z nejradikálnějších dokumentů v dějinách. Kdyby USA její principy opustily, staly by se kmenovou společností třetího světa. Zůstanou-li jim věrné, setrvají velkou a svobodnou zemí. Opustí-li je, budou nesvobodnou balkanizovanou mozaikou identit. Píše Roman Joch.

Vesmírná turistika aneb Souboj miliardářů: Po Bransonovi Bezos a Musk

24.July
Po souboji velmocí „o vesmír“ a „o Měsíc“ začal v neděli 11. července další vesmírný závod – tentokrát o turisty. Respektive o peníze, jež od nich mohou přitéct. Ve hře jsou v tuto chvíli tři společnosti tří dolarových miliardářů – Virgin Galactic Richarda Bransona, Blue Origin Jeffa Bezose a SpaceX Elona Muska. Píše Milan Hanousek.

Mistrovství Evropy ve fotbalu, hysterický aktivismus a starý dobrý svět

21.July
Nedávno skončené Euro uspořádala UEFA pod skrytou záštitou dvou progresivních globálních hnutí Black Lives Matter a LGBTQ. A řada hráčských hvězd se snažila na sebe upoutat pozornost aktivismem. Bláznivý svět do starých dobrých kolejí vrátil obránce vítězných Italů Leonardo Bonucci. Na tiskovce po finále se napil jak piva, tak koly.

Reportáž o Vídni, Švédsku, holocaustu, antisemitismu a firmě IKEA

21.July
Poslali byste své třináctileté dítě samotné do Švédska? Manželé Ullmannovi na konci třicátých let 20. století byli za takovou možnost vděční, neboť šlo o život. To ukazuje pět set dopisů zasílaných z Vídně, na jejichž základě sestavila švédská novinářka a spisovatelka Elisabeth Asbrinková knihu A stromy ve Vídeňském lese stále stojí.

Deklarace o budoucnosti Evropy: Obavy z hazardního vývoje Evropské unie

17.July
Deklarace o budoucnosti Evropy, již podepsali představitelé 16 politických stran členských států Evropské unie, je stručným popisem jejích existujících, ale nepojmenovávaných problémů a možných následků. Navrhuje, jak v Evropě žít a přežít, není však výběrem mezi jedině správným a jednoznačně neperspektivním. Píše Bohumil Studýnka.

USA: Porážka drog, veřejného nepřítele č. 1, je stále v nedohlednu

17.July
Nejprve je americké vlády nechávaly být, poté je ostražitě sledovaly. Drogy – slovo, jež děsilo jak konzervativce, tak mnohé liberály. A pak přišla chvíle, která změnila Ameriku. Před 50 lety, v červnu 1971, USA ústy svého tehdejšího prezidenta Richarda Nixona vyhlásily jednu ze svých mnoha válek. Válku proti drogám. Píše Jan Adamec.

Západ by měl snížit ambice spojené s Afghánistánem a západní Afrikou

15.July
Po 20 letech odejdou z Afghánistánu američtí vojáci a jejich spojenci. Dopadli jsme stejně jako předtím Sovětský svaz a ještě předtím (v koloniální době) Velká Británie. Tuto zemi lze celkem snadno obsadit, ale zajistit dobrou správu území a bezpečnost nikoli. Nebo se to zatím ještě nikomu dlouhodobě nepodařilo. Píše Pavel Nováček.

Zlatá éra nevládních neziskových organizací skončila

14.July
Financování a přínosu nevládních neziskových organizací (NGO) se ve své knize The NGO Game: Post-Conflict Peacebuilding in the Balkans and Beyond (NGO ve hře. Vytváření míru po konfliktu na Balkáně i jinde ve světě) věnuje Patrice C. McMahonová, americká profesorka politických věd. Ukazuje se totiž, že mise NGO byly často neúspěšné.

Skutečný pokrok ve vztazích Západu a Ruska: Až skončí Putinův režim

13.July
Má Západ jednat s Ruskem, které nerespektuje dohody a snaží se své protějšky přechytračit, nebo je hybridní válkou přímo či nepřímo napadat a působit jim nepříjemnosti? Jak se zdá, musí si počkat na dalšího Gorbačova, jedinou ruskou osobnost nejnovějších dějin ochotnou vztahy největší země světa se Západem zlepšit. Píše Libor Dvořák.

Spekulací proti inflaci

12.July
Ceny v současnosti letí nahoru, centrální banky na celém světě na to musejí reagovat a první zásah už provedla i Česká národní banka. Vyhlášení pražští příznivci kryptoměn na nálepce nabízejí jiný recept. Inflace tradičních fiat měn je podle nápisu krádež, proto se nabízí jasné řešení – překlopte úspory do bitcoinů a jeho alternativ!

Hudební génius Jimi Morrison po 50 letech: Stále proměna Jekylla v Hyde

10.July
Nenápadný hrob v šestém oddělení proslulého pařížského hřbitova Pére Lachaise chrání před nájezdy zvědavců železné zábrany. Deska na nevelkém náhrobním kameni označuje půl století místo posledního odpočinku Jima Morrisona, 27letého frontmana legendární kapely The Doors. Zemřel 3. července 1971 a jeho smrt je opředená mnoha legendami.

Maďarsko: Progresivistická koalice splašků – exkomunisté a nacisté

9.July
Volby budou v Maďarsku příští rok na jaře, ale opozice si už vybírá kandidáta na premiéra, jenž má nahradit Viktora Orbána. Je jím Ferenc Gyurcsány, padlý premiér a před rokem 1989 tajemník komunistického svazu mládeže. Do této koalice byla přizvána i strana Jobbik, jejíž kandidáti donedávna hlásali rasistické a antisemitské názory.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes