Česká pozice.cz

Description:

Světové události

URL:

http://ceskapozice.lidovky.cz

Catalog:

Ze světa

Publishes:

3.5 items/week

Směřuje současná Evropská unie k říši národa německého?

15.February
Německo postrádá atributy supervelmocí, což nedožene výkonnou ekonomikou a disciplinovaností obyvatel. Je příliš malé, aby se mohlo zařadit mezi supervelmoci, ale příliš velké, aby plně respektovalo ostatní evropské státy a národy. Snad proto si CDU vyvěsila na svém sjezdu heslo „Německá budoucnost. Naše Evropa“. Píše Václav Makrlík.

Demokraté před volbou prezidenta USA útočí na Aljašku a Facebook

14.February
Demokratický kongresman Adam Schiff prohlásil, že Donald Trump má natolik nekontrolovanou moc, že je schopný vrátit Rusům Aljašku výměnou za podporu v letošních prezidentských volbách. Sponzor demokratů George Soros zase zaútočil na šéfa Facebooku Marka Zuckerberga, neboť spolupracuje s Trumpem. Lidí toužících po slávě jsou i v USA.

DEBATA Jana Macháčka: Epidemie koronaviru – černobylský moment Číny

13.February
Čína je autoritativní, dle některých totalitní režim. Čínský stát může postupovat, jak by v demokracii nebylo možné, například neprodyšně uzavřít města. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Jak souvisí povaha čínského režimu s tím, jak se daří, či nedaří nakládat s epidemií koronaviru?

Zavedení uhlíkového cla EU není dobrý nápad

10.February
Poté, co EU zjistila, že nástupem k neuhlíkové ekonomice předbíhá zbytek světa, zatímco Čína sází na uhelné elektrárny, myslí si leckdo v EU, že svět přinutí k následování karbonovou dovozní daní. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Měla by EU zavést karbonovou dovozní daň?

Ropa včera, dnes a zítra na existenčním rozcestí

9.February
Na rozdíl od Evropy nelze předpokládat, že USA výrazně modifikují svůj současný přístup ke spotřebě energií a k energetickému mixu. Vítězí v nich totiž pragmatismu nad vznosnou dlouhodobou vizí. Ať už bude „globální přístup“ k oteplování ovzduší jakýkoliv, význam ropy ve světě bude v příštích 30 letech klesat. Píše Vratislav Ludvík.

Francie odloží zdanění internetových gigantů. Česko zatím nikoli

3.February
Americké internetové giganty, jako je Google, Amazon nebo Facebook, vydělávají velké peníze z reklam v jednotlivých evropských zemích, ale příjmy zdaňují jinde, především ve vybraných daňových rájích. Členské státy Evropské unie se však zatím neshodly, jak těmto korporacím příjmy zdanit, řada zemí přišla s vlastním sólovým řešením.

Vladimir Putin používá jen sovětskou verzi paktu Ribbentrop-Molotov

1.February
Desítky let propagační mašinérie ovlivnily myšlení občanů Sovětského svazu a natlačily do něho verzi dějin, již vytvořil Stalin, a ona tam stále je. Má ji v hlavě i současný ruský prezident Vladimir Putin. Žádnou jinou nezná, nečetl nikdy nic jiného, než co bylo sepsáno na základě Stalinova historického dogmatu. Píše Sławomir Dębski.

Davos ukázal roztříštěnost světa v řešení klimatických změn

31.January
Zahájení Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu v úterý 21. ledna ukázalo střet ohledně klimatických změn. Prezident USA Donald Trump ve svém projevu kritizoval patrně nejvlivnější aktivistku současnosti, 17letou Gretu Thunbergovou ze Švédska, která ve svém vystoupení osočila publikum, že její předpovědi nechce poslouchat.

Německo: Za útlum uhelné energetiky odškodné bilion korun

29.January
Němci čekají, že konec uhlí nebude zadarmo. Německá vláda schválila plán odstavit uhlí do roku 2038 a v různých formách odškodnění postupně vyplatit 40 miliard eur. Nemusí však jít o definitivní částku a probíhají další jednání. S útlumem těžby v dolech a uzavíráním elektráren se pojí náklady, které chtějí jejich vlastníci zaplatit.

Británie se nakonec s EU omezeně dohodne

27.January
Bývalý guvernér britské centrální banky Mark Carney změnil názor na vztahy Británie s EU po brexitu a prosazuje co největší regulatorní divergenci. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Je jeho návrh realistický? Jaké jsou pro a proti?

Rok 2020 bude minimálně stejně turbulentní jako ten uplynulý

24.January
Americký miliardář Douglas Kass, prezident investičního fondu Seabreeze Partners Management, jenž se označuje za cynika hledajícího pravdu, pro letošní rok sepsal 15 událostí, které prý nastanou s pravděpodobností větší než 50 procent. Dá-li pánbůh, za rok se podíváme, co se z pesimistické věštby cynika hledajícího pravdu naplnilo.

Odstranění národních vlaječek ze stolků europoslanců je hloupé

21.January
Podle předsedy Evropského parlamentu Davida Sassoliho nemají státní vlajky na stolech europoslanců v jednací síni co dělat. Tento čin však zasahuje národní kořeny a cítění mnoha europoslanců, a zejména mnoha občanů členských zemí EU. A zapadá do dlouhodobého cíle bruselských elit – oslabit význam národních států. Píše Pavel Matocha.

Po brexitu je třeba mít větší obavy o osud EU než Velké Británie

19.January
Důsledkem odchodu jedné ze tří klíčových ekonomik a absence britského ducha bude rozval Evropské unie. Schopnosti Britů, jako je zdravý rozum, jsou nenahraditelné. Kvůli ztrátě Velké Británie, byrokratickým předpisům, planým deklaracím a nárokům bez odpovědnosti těch, kteří chtějí vést, se EU stane invalidou. Píše Bohumil Studýnka.

Viktor Orbán: Evropa může mít uhlíkovou neutralitu jen s jádrem

17.January
Maďarský premiér Viktor Orbán se ve čtvrtek 9. ledna v projevu na mezinárodní tiskové konferenci v Budapešti vyjádřil o situaci maďarských vojáků v Iráku, ochraně hranic a migraci, ekonomice země v roce 2020, problémech zdravotnictví a o národní strategii ohledně energetiky a klimatických změn. Projev zveřejňujeme v anglické verzi.

Média často posuzují postoje vůči Židům dvojace

17.January
O udělení nelichotivého ocenění Antisemita roku Ilhan Omarové, kongresmance za Demokratickou stranu, česká média – ani ta veřejnoprávní – vůbec neinformovala. Pokud by však tento titul získal konzervativní politik ze střední či východní Evropy, pokroková média by o události informovala okamžitě a popisovala ji ze všech možných úhlů.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes