15
new stories - click to show

Česká pozice.cz

Description:

Světové události

URL:

http://ceskapozice.lidovky.cz

Catalog:

Ze světa

Publishes:

3.5 items/week

Americký prezident Joe Biden hodlá zkrotit velké technologické firmy

23.February
Akciím Facebooku, Googlu, Applu, Microsoftu nebo Amazonu se navzdory koronavirové pandemii se daří – jsou blízko jejich historických rekordů. Nový prezident USA Joe Biden si však mezi své priority dal usměrnění vlivu těchto velkých amerických technologických společností, jimž se vyčítá monopolní postavení na trhu. Nebude to ale hned.

Inflace se schová do investic. Ale nikoli vysoká

22.February
Po finanční krizi v roce 2008 předpovídali ekonomové vysokou inflaci. Ta ale nepřišla. V současné koronavirové krizi se tato obava znovu artikuluje. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Dostaví se tentokrát vysoká inflace? Pokud ano, co je a bude jinak oproti konci prvního desetiletí?

Proměna koronaviru oslabuje vakcíny, dávka navíc by mohla pomoci

22.February
Farmaceutické společnosti zvažují, zda při očkování nepřidat jednu „povzbuzující“ dávku. Většina dostupných vakcín se aplikuje ve dvou injekcích, třetí by mohla zkrotit i nakažlivější kmeny viru, proti nimž očkování tolik nefunguje. Výrobce Pfizer/ BioNTech, jehož vakcínou se v Česku nejvíc očkuje, zahájil studii, jež to má prověřit.

Svět bez jaderných zbraní by možná byl ideální. Ale je nerealistický

21.February
Události uplynulých let značně zamíchaly kontrolou jaderného zbrojení – ke dvěma tradičním supervelmocím se přidala Čína. Dohoda USA, Ruska a Číny však nebude jednoduchá. USA na straně jedné a Rusko a Čína na druhé se za nepřátele poměrně nepokrytě považují již nyní, ačkoli se slovu nepřítel zatím většinou vyhýbají. Píše Jan Ludvík.

Proč Západ nenávidí Rusko aneb Historická fakta o ruské rozpínavosti

20.February
Nenávist k Rusku má svou historii a český politicky a historicky gramotný občan si pak klade otázku, kde se bere. Této demagogii snad mohou uvěřit Američané, které zajímají jen problémy státu, ve kterém žijí. Někteří Češi však také neznají historii a politické názory si tříbí v hospodském či kavárenském žvanění. Píše Václav Makrlík.

Vakcinační perspektivy: Obranná strategie proti koronavirové pandemii

13.February
Hlavním tématem Pražské bezpečnostní konference v pátek 29. ledna byly vakcinační perspektivy. Souvisejícími tématy pak geopolitické konotace, otázky vědy, výzkumu a výroby vakcín, klady a rizika vakcinace, právní aspekty, vyhodnocení efektivity, koordinace a kooperace zúčastněných státních a privátních subjektů. Píše Jan Schneider.

Čeká Američany povinná účast v laboratoři pokrokářských ideologií?

12.February
Progresivisté v řadách demokratů budou na nového amerického prezidenta Joea Bidena tlačit, aby co nejdříve završil kulturní revoluci v menšinových, genderových, feministických a dalších tématech namířených proti rodině a původní křesťanské identitě USA. Bude zajímavé sledovat, kam se pod Bidenovým vedením vydají. Píše Robert Troška.

Jak mluvením okolo sebe na velšském venkově postavit ochranný paraván

10.February
Dobrý fotograf nemusí odjet do exotické destinace, aby udělal skvělé snímky. To platí i o novele britské katolické spisovatelky Alice Thomas Ellisové (1932–2005) Smích bez příčiny. Přináší obyčejný příběh, v němž je téměř vše založené na dialozích – co se říká, případně neříká –, ale díky tomu si lze uvědomit, jak přesně je zachycen.

Jak udělat z rekapitulace světových událostí loňského roku grotesku

6.February
Nejnovější satirický filmový počin britského scenáristy a společenského kritika Charlieho Brookera Smrt do roku 2020 nastavuje zrcadlo zejména USA a jeho rodné Anglii. Při sledování smrště nekorektních vtipů, jež střídají reálné záběry, by však bylo možné se i více zamyslet nad směřováním globalizovaného světa. Píše Darja Thomasová.

Austrálie versus Google: Přitlačí státy digitální platformy ke zdi?

5.February
Rozhodnutí horní komory australského parlamentu může mít obrovský dopad na digitální ekonomiku a mediální byznys. Připravovaný zákon, který by Googlu a dalším platformám nařizoval platit médiím za odkazy na články, je revoluční a ukazuje, že stále více států se zaměřuje na technologické giganty a jejich tržní sílu. Píše Ondřej Malý.

Koronavirová pandemie vyvolává nové otázky. Vakcinace by měla pomoci

31.January
Jak dlouhou dobu vydrží imunita po prodělané nemoci covid-19? Poskytuje nejlepší ochranu prodělání nemoci? Proč má někdo pozitivní PCR test i po mnoha týdnech? Jak to, že děti jsou k této epidemii málo náchylné? A kde se SARS-CoV-2 vzal? Odpovědi hledá dlouholetý šéf Ústavu molekulární genetiky a profesor imunologie Václav Hořejší.

Sto let gymnastky Ágnes Keletiové: Příběh naděje a inspirace

29.January
Sta let se dožívá stále víc lidí, ale málokdo se může pyšnit tím, že jeho narozeniny budou slavit dva národy – maďarský a izraelský – i celý sportovní svět. V sobotu 9. ledna oslavila sté narozeniny nejstarší žijící olympijská vítězka na světě, gymnastka Ágnes Keletiová. Ať je příkladem pro co nejvíce mladých lidí, nejen sportovců!

Zavádějící utajované dějiny Ukrajiny ve 20. století

27.January
Ukrajinský historik Volodymyr Vjatrovyč ve své knize Ukrajinské 20. století. Utajované dějiny interpretuje historické události ve prospěch ukrajinského nacionalismu, například příslušníků OUN-UPA, v Česku známých jako banderovci. Oponenti mu však vytýkají selektivní výběr pramenů, chabou argumentaci a zatajování archivních dokumentů.

Prognóza roku 2030: Česká republika ve světovém a evropském kontextu

23.January
Bude svět v roce 2030 formovat souboj velmocí a absence řádu? Co nahradí končící období unipolarity a liberálního mezinárodního pořádku? Nastává nová studená válka? I na tyto otázky se pokusila odpovědět 15. Pražská bezpečnostní (video)konference loni v listopadu za účasti významných českých a světových osobností. Píše Jan Schneider.

Dokážou čeští podnikatelé využít sjednané investiční dohody EU a Číny?

20.January
Na konci loňského roku byla dojednána úvodní dohoda o investicích, která má usnadnit investorům z Evropské unie a Číny vzájemný přístup na trhy. Podpis dohody se předpokládá při francouzském předsednictví Radě EU v první polovině roku 2022. Navzdory výhodám pro evropské, tedy i české podnikatele však žádné okamžité změny nelze čekat.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes