Česká pozice.cz

Popis:

Světové události

URL:

http://ceskapozice.lidovky.cz

Katalog:

Ze světa

Publikuje:

2,8 položek/týden

Jen blázen by se učil od Macronů, Merkelových, Junckerů a Rajoyů

13:41
„Zajímavé věci o světě a Evropě říkají takzvaně populističtí lídři. Já doma i v cizině bojuji proti nálepce populistická strana. Namísto analýzy a rozboru ji všemožní lidé používají k totální diskreditaci každého, kdo je v nesouladu s tím, co hlásá dominantní doktrína té které země,“ říká v rozhovoru bývalý prezident Václav Klaus.

Eurozóna bez Itálie nemá smysl

13:41
Po italských volbách řada ekonomických komentátorů předpovídá další velkou krizi eurozóny. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Je s novou vládou členství Itálie v eurozóně udržitelné?

DEBATA Jana Macháčka: Obchodní válka Trumpa s EU může být užitečná

14.června
Spojené státy americké a státy Evropské unie jsou blízkými vojenskými spojenci. V současnosti se ale před nimi reálně otevřelo riziko obchodní války. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Je možné, aby spolu spojenci vedli obchodní války, a přitom zůstali spojenci?

Izraelská blamáž aneb Proč Messi do Jeruzaléma nepřijel

12.června
Měla to být pro Izrael sportovní událost roku. Fotbalová reprezentace Argentiny v čele s Lionelem Messim měla v Jeruzalémě sehrát přípravné utkání během své cesty na fotbalové mistrovství světa v Rusku. Izraelská vláda ale sportovní akci zpolitizovala, z přátelského zápasu sešlo a tamní média se netají rozhořčením.

Poradenství diktátorům se může vyplatit

11.června
Podle bývalého polského ministra financí Jacka Rostowského se ekonomie vyhýbala morálce. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Mají ekonomové technicky asistovat zkorumpovaným a nedemokratickým vládám?

Teď představuje hlavní hrozbu Rusko. Dlouhodobě spíše Čína

8.června
„Máme mnoho důkazů o diverzních ruských aktivitách na internetu, jejichž cílem je například prosadit v demokratických státech do povědomí Rusům nakloněné kandidáty či strany. Rusové se chtějí nabourat do našich myšlenek a srdcí. A zneužít toho pro své cíle,“ říká v rozhovoru bývalý ministr vnitřní bezpečnosti USA Michael Chertoff.

Recepty evropské elity na potíže Itálie by mohly vyvolat požár

7.června
Evropská elita tlačí, aby vláda v Římě tančila na její muziku. Výrok německého eurokomisaře pro unijní rozpočet Günthera Oettingera, že „finanční trhy nakonec Italy naučí, jak mají správně hlasovat“, vyhodil v Itálii pojistky. Předseda Ligy Matteo Salvini žádal jeho rezignaci, což se nestalo, ale Oettinger se musel Italům omluvit.

Mezinárodně-politické migrační mlžení v Marrákeši

5.června
Političtí představitelé, kteří se zúčastnili konference v marockém Marrákeši, kde byla přijata deklarace o závazcích v legální migraci či přijímání migrantů, mlží, když tvrdí, že není závazná, přičemž ke všemu v ní jsme se již dříve zavázali. Kompetentní orgán by však měl vysvětlit, kdo a kdy nás k tomu zavázal. Píše Vladimír Meier.

Vatikán se stále víc otvírá současnému umění

2.června
V Benátkách, proslulém městě kanálů, v sobotu 26. května odstartoval 16. ročník mezinárodního bienále architektury. A poprvé v historii nabízí i pavilon Svatého stolce. Stojí u lesa na ostrově San Giorgio Maggiore a tvoří jej deset kaplí. Na jeho vzniku se spolupodílel i světoznámý britský architekt Norman Foster. Píše Pavel Besta.

SCHNEIDER: Hybridní hra tajné služby Ukrajiny

2.června
Dostáváme se do informačního vakua, které je podhoubím hybridních válek. Tentokrát v režii zpravodajců Ukrajiny. Píše o domněle zavražděném ruském opozičním novináři Jan Schneider.

Patrick Buisson: Francouzský Steve Bannon

30.května
Podle Patricka Buissona, který v roce 2007 vedl volební kampaň bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, jež byla založená na Buissonových myšlenkách, například národní identity, Sarkozy zklamal své voliče, nebyl silnou osobností a jeho touha po penězích a slávě ukázaly, že nenadřadil zájmy francouzského státu nad osobní.

DEBATA Jana Macháčka: Cenu ropy nelze kvůli politice předvídat

24.května
Cena ropy letí prudce vzhůru. Tržní hodnota černého zlata už vystoupala na 80 dolarů za jeden barel. I v minulosti se cena ropy vychylovala více, než tomu bývá zvykem u jiných komodit. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Proč ceny ropy rostou nebo klesají vždy skokově?

Pokouší se v USA hluboký stát o převrat?

20.května
Americký prezident Donald Trump a někteří jeho stoupenci tvrdí, že v USA existuje takzvaný deep state („hluboký stát“) státních představitelů, kteří připravují Trumpův pád. Odhadovat, jak skončí tento souboj, je zatím brzy, ale nelze vyloučit, že na zemi zůstane ležet i mrtvola konzervativního kontraestablishmentu. Píše Roman Joch.

Záhadná Severní Korea

16.května
Severokorejská realita je drsná. Vše je kontrolováno, včetně soukromého života. Režim tvrdě trestá své odpůrce. Pro pochopení této nepřístupné země a odhadu jejího vývoje, a zda setkání prezidenta USA Donalda Trumpa a Kim Čong-una zmírní, nebo zvýší napětí na Korejském poloostrově, je hlavní podmínkou ověřovaní informačních zdrojů.

Volvo Ocean Race: Jeden z nejnáročnějších jachtařských závodů

13.května
Osm měsíců na volném a často rozbouřeném moři, 45 tisíc námořních mil v závodním tempu. Neustálé vyčerpání posádky podstupují jen s vidinou dobrého pocitu, jedinou odměnou za vítězství je uznání. Jeden z nejnáročnějších jachtařských závodů je symbolem dobrodružství, ohromující výdrže, ale nově i snahy o ochranu oceánů.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes