15
new stories - click to show

Root.cz

Description:

Root.cz - informace nejen ze světa Linuxu

URL:

http://www.root.cz/zpravicky/

Catalog:

Tech → Linux

Publishes:

4.4 items/day

Zkracovač Jdem.cz skončil, zneužívali ho podvodníci

12:59
Společnost Internet Info, vydavatel serveru Root.cz, vypnula český zkracovač Jdem.cz. V roce 2007 ho založil Martin „Adent“ Malý, který službu v roce 2010 prodal společnosti Internet Info. V té době bylo v databázi 200 000 zkrácených webových adres a využívali je především uživatelé sociálních sítí Facebook a Twitter.

Volač a Klikač okrádají Česko: Policie ČR a ČSOB varují před podvody

11:54
ČSOB a Policie ČR spojily své síly a stejně jako v loňském roce připravily preventivní kampaň. Jejím cílem je informovat o kyberpodvodech a podvodnících, jako jsou Volači a Klikači, kteří mají každoročně v České republice na svědomí desítky až stovky tisíc okradených lidí. Kampaň startuje záměrně v předvánočním čase, kdy útoky v on-line prostoru výrazně sílí.

Roundcube se stává součástí Nextcloudu

8:39
Roundcube se bude nyní rozvíjet pod křídly projektu Nextcloud. Stáváme se novým správcem oblíbeného webového poštovního klienta, kterému se důvěřuje jak ve vysoce regulovaných odvětvích, tak mezi uživateli, kteří dbají na bezpečnost, píší zástupci projektu Nextcloud.

Google už letos vyřešil šestou zranitelnost zero-day v Chrome

8:39
Společnost Google ve středu vydala bezpečnostní aktualizace, které řeší nový aktivně zneužívaný zero-day v prohlížeči Chrome, označený jako CVE-2023–6345. Jde o závažnou zranitelnost způsobenou přetečením celého čísla v subsystému Skia, což je 2D grafická knihovna s otevřeným zdrojovým kódem, která poskytuje společné rozhraní API fungující na různých hardwarových a softwarových platformách. Slouž…

Cloud Native Prague #8: Cloud-native Development

8:39
Další Cloud Native Prague meetup se ponese v odlehčeném vánočním duchu. Proč? Inu tentokráte nebudou k dispozici žádné konkrétní přednášky a veškerý obsah bude v podobě moderované diskuze. Diskutovat budou mezi sebou přední dodavatelé cloudových řešení a podělí se o své zkušenosti z cloud-native vývoje.

Threadripper PRO 7995WX: na Linuxu o čtvrtinu rychlejší než s Windows 11

29.November
Zažíváte déjà vu? Správně, o vyšším výkonu Threadripperu PRO 7995WX na Linuxu oproti Windows 11 jsme psali před týdnem a vycházelo to v průměru zhruba +20% ve prospěch Linuxu. Phoronix nyní provedl další měření s pracovní stanicí HP Z6 G5 A, kde u tří čtvrtin testů dopadly nejhůř Windows 11 a celkově do vychází v průměru +25 % ve prospěch Linuxu.

Coreboot 4.22 a 4.22.01 přidává podporu 17 desek včetně Librem 11

29.November
Projekt Coreboot pokračuje novou verzí, která je poslední s klasickým číslováním. Coreboot 4.22, resp. rychlé aktualizace 4.22.01 už v únoru příštího roku nahradí Coreboot 24.02. Současná verze přináší počáteční podporu AMD OpenSIL a 17 různých platforem („základních desek“).

Tails 5.20 opravuje chyby trvalého úložiště

29.November
Nová verze The Amnestic Incognito Live System přichází nejen s aktualizovaným prohlížečem Tor Browser 13.0.4 (staví na Firefoxu 115.5.0 ESR, Toru 0.4.8.9 a OpenSSL 3.0.12) a také pošťákem Thunderbird 115.5.0.

Sněmovna schválila zavedení eDokladů, od ledna můžeme mít občanku v mobilu

29.November
Sněmovna dnes ve třetím čtení schválila zavedení eDokladů. Od ledna příštího roku tak již nic nebrání tomu, aby si každý mohl stáhnout svou občanku do mobilní aplikace. Úřady budou eDoklady přijímat postupně, zpočátku půjde o tzv. Ústřední orgány státní správy, postupně se pak během roku přidají úřady práce, pošty či například policie. Projekt nyní finalizuje Digitální a informační agentura (DIA).

Hashicorp Vault: nastroj na správu hesel, klíčů a citlivých dat (školení)

29.November
Hashicorp Vault je nastroj na správu hesel, klíčů a citlivých dat. Vault zároveň umožňuje nastavovat jednorázové přístupy s krátkou platností pro ještě lepší zabezpečení. Vše běží bezpečně v HA. Jste vývojáři či devopsáci, kteří chtějí bezpečně ukládat tajemství? Přihlaste se na naše školení Hashicorp Vault.

Tablexia ke konci roku končí, její efekt je podle vývojářů malý

29.November
Tablexia na konci roku končí, strohé oznámení se objevilo na webu projektu. Tablexia je vzdělávací aplikace na podporu rozvoje kognitivních schopností, kterou od roku 2013 vyvíjí sdružení CZ.NIC. Je určena pro operační systémy Android a iOS a je k dispozici zdarma.

Ovladač NVK se blíží k Vulkan 1.1, ale už jen pro GeForce RTX 2000 a vyšší

28.November
Sotva před pár dny hlásili vývojáři projektu NVK splnění specifikace API Vulkan 1.0. Bylo z dřívějších zkušeností jasné, že 1.1 je doslova za rohem. Nyní se skutečně dozvídáme, že tento open-source Vulkan ovladač pro Mesa a grafické karty Nvidie už umí běžet s podporou Vulkanu 1.1.

Desktopová Datovka podporuje velkoobjemové datové zprávy

28.November
Mezi novinky desktopové Datovky verze 4.23.0 patří podpora velkoobjemových datových zpráv, které mají být v produkčním prostředí datových schránek spuštěny v lednu.

Emulátor Playstation2 proti proudu: PCSX2 vypíná Wayland a stěžuje si na obrovské chyby

28.November
Zatímco celý svět vzhlíží vstříc světlým Waylandím zítřkům, tvůrci PS2 emulátoru PCSX2 naopak podporu Waylandu vypínají a stěžují si na nepoužitelnost Waylandu pro běh PCSX2.

Red Hat Enterprise Linux 10 se zbaví X.Org, od roku 2025 už jen XWayland

28.November
Red Hat koná další krok na cestě ke světu bez X11. Počínaje vydáním RHEL 10 už nebude systém nabízet klasicky X.Org, ale pouze z důvodů zpětné kompatibility podpory X11 aplikací skrze XWayland. Dodejme, že RHEL 10 je v plánu na první pololetí 2025, tedy času je dostatek.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes