15
nových článků - klikněte pro zobrazení

NESPECHEJ.cz

Popis:

NESPECHEJ.cz - web pro volné chvíle

URL:

https://www.nespechej.cz

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

3,1 položek/den

Přežila zrádnou nemoc, poslali ji do Osvětimi: Magdalena Horetzká se s námi podělila o hrůzy, které zažila

16:41
Paní Magdalena Horetzká mluvila třemi jazyky. Ovládala němčinu, slovenštinu a maďarštinu. Mohla to být obyčejná dívka, nacisté jí však změnili život. Přesto šest let před svou smrtí našla odvahu podělit se o svůj životní příběh.

Stahování z kůže, polévání roztaveným olovem. Která mučednice zemřela takto příšernou smrtí?

10:05
Smrt všech mučedníků byla tak bolestivá, že si ji v dnešní době neumíme představit. Z příběhu svaté Eulálie, patronky Barcelony, nás však doslova zamrazí v kostech. Tato 13letá dívka kvůli své neoblomné víře zažila opravdová muka.

Modrooké seveřanky měly větší pravděpodobnost, že nezůstanou na ocet. Byly jako magnet

7:26
Severoevropští předci člověka žili v paleolitu takovým způsobem, že početně bylo více žen než mužů. Tento nepoměr pravděpodobně přispěl k tomu, že se zde upevnila a rozšířila pozice světlých mutací duhovky. Za vším byl výběr atraktivnější, rozuměj „neokoukané“ partnerky s odlišnou barvou očí.

Košlák: Zaniklá vesnice. Pokud ji navštívíte, nepoznáte, že tam někdy něco stálo

27.dubna
Je až smutné, kolik obydlí každým rokem mizí. O to horší to je, když zmizí celá vesnice, a to téměř beze stopy. Domky v Košláku ani samotnou vesnici již neuvidíte. Zbyl pouze mech na starých zdech z kamenů. Co o této dávné minulosti víme?

Pravda versus fikce: Skutečný život Richarda III. oproti jeho filmovému portrétu

27.dubna
Nový film, „The Lost King“, který do kin dorazil v loňském roce, představil divákům vcelku sympatickou tvář bývalého anglického panovníka, Richarda III., jenž od svého těžce raněného a umírajícího synovce Eduarda převezme na bitevním poli královskou korunu.

Nenechte si ujít baristický zážitek: Pravá turecká káva z horkého písku

27.dubna
Turecko je nádherná země plná úchvatné krajiny, architektonických památek a bohatého kulturního vyžití. Pokud v létě plánujete cestu do tzv. země půlměsíce, určitě si nenechte ujít velmi zajímavý zážitek a rozhodně požitek – kávu připravovanou v horkém písku.

Čarodějnické procesy ve Velkých Losinách: Udavačství a honba za majetkem

26.dubna
Inkvizitorské procesy byly v Českých zemích vždy spíše ojedinělé, výjimku tvořilo pouze Jesenicko a Šumpersko. Dnes půvabné renesanční městečko s krásným zámkem a nevšední ruční papírnou má za sebou pořádně černou historii. Touha mocných po nabytí většího majetku a vlivu připravila o životy desítky nevinných lidí.

Být politikem v 17. století nebyla zas tak velká výhra. Johan de Witt by napaden rozzuřeným davem, který ho roztrhal na kusy a

26.dubna
Politické postavení sice v 17. století přinášelo blahobyt a peníze, pokud se ale obyvatelé rozhodli, že jsou se svými zástupci nespokojeni, mohlo to dopadnout velmi špatně. Důkazem je násilná smrt Johana de Witta i jeho bratra.

Dosud nevídané porcování mamuta: Vědci nalezli důkaz, že hominidé a kočkovité šelmy se dělili o kořist

26.dubna
Na zkamenělé kostře nalezeného exempláře našli vědci stopy po řezání nástroji, které vyrobili předci moderního člověka, ale také po zubech dravých masožravých zvířat. Jedná se o zřejmě nejstarší pozorování „jídelníčku“ pračlověka z doby před více než milionem let.

Když se v Čechách vraždilo aneb Čarodějnické procesy ve Velkých Losinách a v Šumperku

25.dubna
Každý máme vlastní představu o čarodějnici. Představy z pohádek. Ovšem co se nám dnes zdá jako vystřižené z thrilleru, se v době novověku dělo na mnoha místech Evropy. Hony na čarodějnice se nevyhnuly ani naší zemi. Velké Losiny si dnes spojujeme s termálními lázněmi, v 17. století se však staly svědky děsivého divadla.

Bývalá obec Debrné zanikla po 2. světové válce: Lidem se nelíbilo, že v ní žili Němci

25.dubna
Historie obce Debrné je více než zajímavá, ovšem nyní v ní zbyly pouze neobydlené domky, dvě kapličky a pozůstatky zdevastovaného hřbitova. Jak se vesnici dařilo v minulosti a jak vypadá nyní?

Být ve ctihodné společnosti – rozumějte mafii – je neustálá hrůza z toho, jestli vás někdo uvnitř náhodou nepomluvil

25.dubna
Být členem mafie nikdy nebylo jen tak. Už záznamy dochované z 19. století jasně dokazují, že pravidla zde hrají důležitou roli. Jinak to se členy může velmi špatně skončit.

Chorvatské skvosty, které pamatují Říši římskou aneb Naplánujte si výlet, když pláž už bude nuda

25.dubna
Na tento kout jihovýchodní Evropy a chorvatskou půdu si kdysi činilo nárok mnoho říší - starořečtí kolonisté, římské legie, byzantští císaři, benátští obchodníci i habsburští správci. Slovanští Chorvati poprvé přišli do dnešního Chorvatska mezi 6. a 7. stoletím našeho letopočtu. V té době patřilo Chorvatsko k Římské říši jako provincie Illyricum (později Panonie a Dalmácie).

Oko jako okno do duše: Poznejte české zpěvačky jen podle očí

24.dubna
České zpěvačky obohacují hudební scénu. Zpěvačky se zařazují podle hudebního stylu nebo žánru. Co je pro posluchače důležité? Jakou barvou hlasu zpěvačka oplývá.

Yetti v jiné podobě: Přečtěte si, jací humanoidi straší jednotlivé národy

24.dubna
Ačkoli Yetti je spíše záležitost Himalájí a Bigfoot Spojených států, existují i jiní humanoidi, jejichž existence dosud nebyla prokázána. Jaká zvířata to jsou a jaké pověsti se o nich tradují?
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes