15
new stories - click to show

Deník Referendum

Description:

Zpravodajsko-publicistický server Deník Referendum každý den zveřejňuje soubor nejméně pěti komentářů a výběr nejdůležitějších zpráv z domova, ze světa a o umění.

URL:

https://denikreferendum.cz/

Catalog:

Z domova → Ostatní

Publishes:

6.5 items/day

Rychlejší útlum uhlí je chytřejší a sociálně spravedlivější

16:12
Vládní Uhelná komise se chystá k rozhodnutí, zda skončit s výrobou elektřiny z uhlí k roku 2033 či 2038. Jeden z jejích členů, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, vysvětluje, proč je rok 2033 nejen ekologičtější, ale ekonomičtější.

Král je nahý

16:12
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ve svém interview pro ČT 24 představil několik postojů, jež český veřejný prostor od přímého účastníka ustavování demokratického a právního státu potřeboval slyšet. Nebo spíš potvrdit.

Nebyly žádné „čtyři otravy Bečvy“. Byla jedna katastrofa a teď jedna smrt

11:17
Snaha ministra Brabce stavět ekocidu řeky Bečvy z 20. září na roveň s úniky „mýdlové pěny“ z rožnovského kanálu má být obnažena jako to, čím je: stvrzení jeho nepoctivosti a nekompetence, které přestávají být nebezpečné jenom rybám.

Rok promarněných příležitostí pro bolivijskou demokracii

11:17
Barbora Vališková a Jaroslav Bílek přibližují, proč se v Bolívii rok po útěku exprezidenta Moralese do exilu vrací k moci zase jeho strana.

Izraelci nadále protestují. Proti korupci i rasismu. Proti Netanjahuovi

11:17
Navzdory již druhému letošnímu lockdownu v Izraeli pokračují silné protesty proti politice i zvyklostem premiéra Netanjahua. Cíle protestů se zase o něco přiblížily. Důvodem je výsledek prezidentských voleb v USA.

Druhá vlna pandemie ve Švédsku: od neděle začala platit volnější opatření

11:17
Švédsko už na jaře zaujalo neortodoxním přístupem k epidemii koronaviru. Jak tam situace vypadá dnes? Spoiler: podstatně jinak nežli u nás.

Německo vyhlašuje lockdown. Na rozdíl od českého ho provází důvěra veřejnosti

11:16
Německá vláda chce podchytit exponenciální nárůst počtu nakažených — ten, který u nás započal již koncem srpna. Nechává otevřené školky, školy i veškeré obchody, ovšem za přísných podmínek.

Co sleduje Erdoğan na Kypru?

11:16
Kypr je pro Turecko klíčový nejen symbolicky, ale také ekonomicky. Ve hře jsou bohaté pobřežní vody. Postoje kyperských Turků ale rozhodně nejsou ryze proerdoğanovské.

Polsko s uhlím nekončí, ale prodlužuje jeho agónii. Povolí to Evropská unie?

11:16
Česká média přinesla informaci, že Polsko v roce 2049 skončí s uhlím. Bez kontextu. Realita je ale taková, že tamní vláda skomírající průmysl neutlumuje, nýbrž zachraňuje. A to i prostředky, jež jsou v rozporu s klimatickou politikou EU.

Žádný antropocén, žádné blbé avokádo

11:16
Chorvatský filosof Srećko Horvat v podcastu Inspiračního fóra hovoří o klimatické změně, kapitalismu a technologiích.

O krizi demokracie mluví ti, kteří ji sami ohrožují

11:16
Polský filosof Dariusz Karlowicz v podcastu Inspiračního fóra rozporuje představu, že prožíváme krizi demokracii. Nárůst protestních stran dává do souvislosti s odporem vůči takzvané funkční aristokracii, liberální elitě, která drží moc.

Koronavirus v Polsku

2.December
I když některé parametry epidemie koronaviru v Polsku vypadají zdánlivě lépe než v České republice, ve skutečnosti je tomu jinak. Problémem jsou podfinancované veřejné služby, mnoho nejasností panuje také v oficiálních číslech.

Provozní událost

2.December
Otravě Bečvy předcházela havárie v chemičce DEZA. Mluvčí Agrofertu tuto skutečnost obratem přeznačil pojmem provozní událost. Komické? Vůbec. Nešlo totiž o diskurzní strategii, ale o doklad přirozeného jazyka státu, který se stal firmou.

My nic, to vy jste to sem zatáhli…

2.December
Čínská propaganda stupňuje úsilí ovládnout narativ o původu viru a zbavit Peking zodpovědnosti za pandemii. Tato strategie je nejen přirozeným projevem pekingské propagandy, ale také jejím novým a mocným nástrojem.

Noví kardinálové, jen vnitřní záležitost církve nebo šance pro všechny?

2.December
Papež František reprezentuje pojetí církve coby služebné instituce. Z postoje, který v tisícileté organizaci nepůsobí nijak samozřejmě, plyne i jeho přístup k výběru nových kardinálů. K tomu ukazuje i ten poslední, jenž proběhl právě nyní.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes