15
new stories - click to show

Deník Referendum

Description:

Zpravodajsko-publicistický server Deník Referendum každý den zveřejňuje soubor nejméně pěti komentářů a výběr nejdůležitějších zpráv z domova, ze světa a o umění.

URL:

https://denikreferendum.cz/

Catalog:

Publishes:

2.8 items/week

Zastavit pandemii musí mít nejvyšší prioritu. Podřídit se musí i průmysl

11.March
Autorka je členkou iniciativy Zastavme covid, společně a spravedlivě. V komentáři vysvětluje požadavky iniciativy a důvody, proč požaduje několikatýdenní uzavření průmyslových provozů.

Kapitalismus v době digitální

11.March
Německý sociolog Philipp Staab v podcastu Inspiračního fóra hovoří o dopadech digitalizace a možnostech, jak digitální trhy ovládané velkými korporacemi ovlivňovat.

Klimatické hnutí si musí došlápnout na pojišťovny a banky

11.March
Banky a pojišťovny poskytováním úvěrů a pojištění udržují při životě celý fosilní průmysl. Pokud máme vyřešit klimatickou krizi, je nutné celý finanční sektor regulovat. Přišel čas zaměřit se na finanční instituce i v České republice.

Sedm statečných: afghánské ženy, které za svou odvahu vloni zaplatily životem

11.March
V některých částech světa bojují ženy za dosažení základních práv. Přežívají v nepředstavitelných podmínkách, jsou pod neustálou kontrolou mužů. Nevzdávají se, přestože jim jde často o život. Jednou z těchto zemí je Afghánistán.

Otevřený dopis poslancům Parlamentu ČR ve věci otravy řeky Bečvy

10.March
Otevřený dopis valašskomeziříčských občanů vyzývá poslance, aby podpořili zřízení sněmovní vyšetřovací komise k zářijové havárii na řece Bečvě. Dopis přetiskujeme jako dokument.

Rok doma s dětmi: co si z něj jako ženy odnášíme?

10.March
Šestice veřejně činných žen a také matek popisuje v anketě při příležitosti MDŽ, co pro ně znamenal poslední rok poznamenaný zavřenými školami a školkami.

Odvahu, Bismuthe!

9.March
Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy byl v jedné ze svých kauz odsouzen — zatím nepravomocně, leč i tak zlomově. Josef Brož přibližuje podstatu případu, jeho problematičnost i politické pozadí.

Buďme si kočkou! Rok s pandemií očima lékařky

8.March
Český rok s covidem: nasazení a solidaritu vystřídala na podzim únava a lhostejnost. Společnost, stmelenou zprvu ochotou nezištné vzájemné pomoci, možná nejvíce rozklížil nedostatek uznání.

Pracovní tábor s květinářstvím

8.March
Je tomu týden, co vláda proměnila celou zemi v pracovní tábor, kde si lidé mohou zpříjemnit cestu do fabriky a z fabriky leda nákupem smutečních věnců ve stále otevřených květinářstvích. Co se stane po skončení aktuálních omezení, netuší.

Vzpomínka na Františka Líznu, věrného bratra vyloučených a zapomenutých

8.March
Jeho smířlivost k lidem nebyla v rozporu s nesmiřitelností ke zlu, lži, manipulaci a diskriminaci. A vlastně i k lidem, kteří se jich dopouštěli, protože jeho srdce i mysl byly vždy u těch slabších, pronásledovaných a zapomenutých.

Máme problém. Vážně. Na MDŽ bychom si to mohli aspoň přiznat

8.March
Nerovnost v oblasti mezd a rozdělení péče o domácnost, násilí na ženách, nevyvážené zastoupení ve vysokých funkcích. Postavení žen ani sto let po zrovnoprávnění není stále spravedlivé a pandemie to opět více odhalila.

Zvládne nová hygienička ukočírovat pandemii?

8.March
Nová hlavní hygienička nesla v létě hlavní zodpovědnost za rozšíření nákazy mezi horníky v OKD a kvůli špatné komunikaci jí hrozilo odvolání. Příliš na výběr ale v současné situaci stejně nemáme.

Temná noc Barmy s pár světly na obzoru

8.March
Vojenským převratem se přivřela dekádu trvající naděje na přechod Barmy k demokracii. K úplnému dokonání převratu je přesto ještě poměrně daleko a stále zůstává naděje i na jiné scénáře. Jádrem je pochopit důvody, proč vůbec nastal.

Sloboda a nesolidarita

8.March
Autor partnerského Poleblogu vysvětluje, proč je lepší, když jsou lidé solidární anonymně a nepídí se po příbězích těch, jimž pomáhají jejich peníze. Klasicky pojatá charita může podle něj leckdy skutečné řešení problému i oddalovat.

#RavalVsBlackstone: Právo na město versus turismus

8.March
Barcelona je jedním z hlavních cílů — a obětí — globálního turismu a obchodu s nemovitostmi, který pohání firmy typu Blackstone. Místní obyvatelé a občanská hnutí se však nechtějí dát lacino.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes