15
nových článků - klikněte pro zobrazení

Vilém Slavata

Vztahuje se k

Jak brambory pronikaly do našeho jídelníčku

1.března » Seznam Médium
V dnešní době si lze jen těžko představit jídelníček, ve kterém se nevyskytují brambory. Ty jsou pro nás přitom na rozdíl od mnohých jiných plodin relativní novinkou, zato extrémně úspěšnou.

Kostel sv. Šimona a Judy ve Štětí

8.února » Turistika.cz
Někteří autoři kladou počátky kostela ve Štětí do roku 1300, např. jde o Friedricha Bernaua (narozeného jako Přemysl Bačkora), ale první dochovanou zmínku o něm máme až z roku 1352, kdy je jmenován ve vizitačním prookolu českých farností. V témže…

Albrecht Jan Smiřický: Mohl být českým králem a zabránit krvavé válce. Zemřel příliš mladý

21.listopadu » Seznam Médium
Byl nejbohatším z českých pánů a jedním z nejvlivnějších. Měl respekt, postavení i nevěstu. Stál v centru dění a mohl výrazně ovlivnit další dějinný vývoj. Bohužel, osud mu nepřál…

Brambor do domu, poklad do domu

Zpočátku byly brambory přijímány opatrně a s jistou dávkou nedůvěry – někde ale byly považovány za vzácnost. První zmínky na našem území spadají do začátku 17. století.

Druhá pražská defenestrace: Změnila dějiny, u nás prošla bez povšimnutí

11.června » PrahaIN.cz
Jsme středem Evropy, můžeme si pyšně říci při pohledu na mapu. „Jsme pupkem starého kontinentu,“ říkají mnozí ještě odvážněji, aniž by si uvědomili, že se na území našeho státu neodehrálo nic moc převratného, co by dějiny staré Evropy nějak výrazně …

Jak český zápal zažehl evropskou válku. Výročí Jakuba Vosáhla

23.května » KrajskeListy.cz
„Jesu, Maria, miserere mei!“ Jestlipak mu ta jeho Maria pomůže, smál se prý hurónsky jeden ze „soudců“, kteří právě po krátkém procesu a rozsudku smrti vyhodili z okna královského místodržícího, známého svou jezuitskou bigotností a upřímnou nenávist…

Z Peru i Afghánistánu. Odkud pochází zelenina, kterou máme doma na stole

30.dubna » iDNES.cz
Čerstvou zeleninu máme na stole dvanáct měsíců v roce. Ale za jakou cenu? A opravdu ji někdy musíme vozit až z druhého konce planety, třeba i obyčejné brambory? ptá se magazín Víkend DNES.

Okenní politika: Je defenestrace unikátní česká tradice?

Zdá se, že „Fenstrpolitik“, jak vyhazování politiků z oken nazval Jára Cimrman, je naprosté unikum českých dějin. Nikde jinde v Evropě se totiž tak často neobjevuje. O co vyhazovačům šlo?

Lázně králů i rebelů: V teplických lázních si léčil své neduhy Beethoven, Goethe i císařovna Sissi

25.března » Lidé a Země
V teplických lázních se zařadíte do dobré společnosti. Stejně jako kdysi králové či poetové a dnes kosmonauti budete obdivovat zdejší památky a třeba i drobné živočichy zámeckého parku a zjistíte, v čem předběhli Římané o celých sedm století kulhavé…

Vystoupit ze stínu manžela – barokní dáma Alžběta z Hozlau a kaple jezuitů v Praze

13.února » blog.idnes.cz
Příkladem podpory katolické víry a postavení rodiny i manžela byla činnost Alžběty Moniky Karolidesové z Hozlau (+ 16.11.1657) v jezuitském kostele sv. Ignáce na Novém Městě v Praze. Příběh barokní mecenášky.

Podivné zjevení na Karlově náměstí: Odkud se vzalo přízračné vojsko?

4.ledna » EnigmaPlus.cz
Karlovo náměstí nebylo vždy půvabné tak jako dnes, ale pusté a blátivé a využívalo se také jako tržiště. Proto se až do 19. století nazývalo Dobytčí trh. A právě zde se mělo odehrát v roce 1571 příšerné noční zjevení! O horké červencové noci roku 15…

Defenestrovaný vlastenec: Vilém Slavata patřil k nejschopnějším politikům v zemi

Český šlechtic, do obecného povědomí zapsaný zejména svým vyhazovem z okna místodržitelského paláce, ve skutečnosti prožil dlouhý a naplněný život

Tato informační stránka o Vilém Slavata zobrazuje poslední internetové články, ve kterých se výraz "Vilém Slavata" vyskytuje. Výsledný seznam není redigován.
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes