15
new stories - click to show

Markéta Ševčíková

Related to

Rohačky, rejdovačky a vlčky

23.January » ČRo Region
Podle historika z Krkonošského muzea Jana Luštince se rohačky používaly na stahování sena nebo dřeva z hřebenů hor, vlčky sloužily k převážení menších nákladů nebo dětí.

Expedice do vývoje a výroby léků

23.January » ČRo 2 - Praha
Co je to vlastně lék? Všechny léčivé látky se stávají lékem v okamžiku, kdy jsou správným způsobem podány pacientovi a mohou příznivě ovlivnit jeho zdravotní stav.

Kovář kuje

16.January » ČRo Region
Miloslav Trefanec z Čínova patří k našim nejstarším aktivním kovářům dodržujícím starobylé technologie zpracování železa v ohni, jako je klínování, stáčení či provlékání.

Expedice do historie lékáren a lékárenství

16.January » ČRo 2 - Praha
Dnes se všichni zajímají o léky, související s koronavirem, ovšem i v dávné minulosti lidstvo prošlo několika pandemiemi a už tenkrát se s nimi bylo třeba nějak popasovat.

Hanácké bál

9.January » ČRo Region
Hanáci se vždy od ostatních Moravanů lišili. Díky nejúrodnější oblasti země byli nejmovitější, ale říkalo se o nich také, že jsou lakomí, nedůvěřiví, pomalí a opatrní.

Jak se žilo našim předkům na našem území před dvěma stoletími?

Jakou strukturu měl venkov a jak vypadl život ve městě? Jak vypadaly sociální vazby a běžný rytmus života? Co nás od tehdejších generací odlišuje? S etnologem Martinem Šimšou hovořila Markéta Ševčíková

Slet Štěpánů

2.January » ČRo Region
Svátek pouze pro muže: po svatém Štěpánu se každoročně už téměř 40 let scházejí v Uherském Brodě muzikanti, zpěváci, tanečníci a jejich příznivci z celého světa.

Expedice slaví. A to nejen příchod nového roku, ale i první narozeniny!

2.January » ČRo 2 - Praha
Navzdory koronaviru jsme loni každý týden vyrazili na výpravu za poznáním: do zlatých dolů i za ledními medvědy, do alchymistických dílen i za tažnými ptáky.

Byla Nastěnčina macecha utajená dendroložka?

31.December » Český rozhlas Plus
V ruské filmové pohádce Mrazík se Nastěnka vypravuje denně do lesa, aby zalila suchý pařez. Tento podivný příkaz dostala od zlé macechy.

Expedice za svatým Štěpánem

26.December » ČRo 2 - Praha
Koledu o Štěpánovi, který upadl na ledu, a psi se na něj sběhli, zná téměř každý. Příběh prvního křesťanského mučedníka ale už tak známý není.

Historie betlémů

22.December » ČRo Region
Betlém je nejen město, v němž přišel na svět Ježíš Kristus, ale i umělecké dílo znázorňující Svatou rodinu společně s pastýři, zvířaty, třemi králi.

V 78 letech zemřel duchovní a písničkář Svatopluk Karásek. Poslechněte si rozhovor o víře a umění

20.December » ČRo 2 - Praha
Zemřel Svatopluk Karásek, evangelický duchovní, muzikant a politik. Bylo mu 78 let. Poslechněte si rozhovor o víře, umění, politice i kultuře.

Tato informační stránka o Markéta Ševčíková zobrazuje poslední internetové články, ve kterých se výraz "Markéta Ševčíková" vyskytuje. Výsledný seznam není redigován.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes