15
nových článků - klikněte pro zobrazení

VĚDÁTOR

Popis:

Informace, ze kterých praskají hlavy

URL:

https://vedator.org/

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

5,6 položek/týden

Permské vymírání zhoršilo i tehdejší pálení uhlí – Vědátoreferát

0:23
TLDR: Americký tým v roce 2020 objevil na Sibiři dlouho předpokládaného spoluviníka velkého vymírání před 250 miliony lety. Jde o The post Permské vymírání zhoršilo i tehdejší pálení uhlí – Vědátoreferát appeared first on VĚDÁTOR .

Vnitřek Měsíce se v minulosti obrátil naruby

0:23
TLDR: Enormní srážka Měsíce a velké planetky v minulosti vedla k geologické inverzi struktury Měsíce, naznačuje (opět) nová práce. Studie tuna. Měsíc The post Vnitřek Měsíce se v minulosti obrátil naruby appeared first on VĚDÁTOR .

Pod povrchem Pluta bylo moře, a zřejmě stále je – Vědátoreferát

0:23
TLDR: Model vzniku z roku 2020 Pluta naznačuje, že tekutý oceán u něj mohl – a možná stále může – The post Pod povrchem Pluta bylo moře, a zřejmě stále je – Vědátoreferát appeared first on VĚDÁTOR .

V USA se chystá zákon řešící autorská práva dat k A.I.

0:23
TLDR: Návrh zákona by prozatím řešil jen původní hudebních skladeb, v budoucnu by se ale mohl stát šablonou i pro The post V USA se chystá zákon řešící autorská práva dat k A.I. appeared first on VĚDÁTOR .

Týden ve vědě 22. až 28. dubna 2024

0:23
Tento postupně doplňovaný článek odkazuje na recentní objevy, v plné verzi vyjde v neděli jako tradiční týden ve vědě. V The post Týden ve vědě 22. až 28. dubna 2024 appeared first on VĚDÁTOR .

ChatGPT & Abeceda – Týden ve vědě 15. až 21. dubna 2024

0:23
Valí se na vás kalamita objevů, z nichž vás bude mrazet v zádech! Je tu nový týden ve vědě, neasik. The post ChatGPT & Abeceda – Týden ve vědě 15. až 21. dubna 2024 appeared first on VĚDÁTOR .

Objeveny dvě galaxie, které se v minulosti spojily s tou naší

0:23
TLDR: Mapování různých populací hvězd uvnitř dnešní galaxie naznačilo, jaké jiné galaxie ta naše pozřela ve svém divokém mládí. Studie The post Objeveny dvě galaxie, které se v minulosti spojily s tou naší appeared first on VĚDÁTOR .

Psi stárnou jinak, ale „vynásobit” jejich věk sedmi nestačí – Vědátoreferát

18.dubna
TLDR: Studium epigentických markerů v roce 2019 naznačilo, jak jedno plemeno psů stárne po boku lidí. Ukázalo se, že psí The post Psi stárnou jinak, ale „vynásobit” jejich věk sedmi nestačí – Vědátoreferát appeared first on VĚDÁTOR .

Jak čaj zachraňoval v 18. století zdraví

17.dubna
TLDR: Konzumace čaje s převařenou vodou v Anglii přímo přispěla k poklesu nemocí přenášených vodou. Studie tuna. Čaj je v našich končinách The post Jak čaj zachraňoval v 18. století zdraví appeared first on VĚDÁTOR .

Agresivní samci bonobů mají vyšší úspěšnost při páření

16.dubna
Páření nepřestává být fascinujícím tématem, ať už zůstaneme u lidí nebo půjdeme k jiným zvířatům. Třeba k relativně mírumilovně vnímaným The post Agresivní samci bonobů mají vyšší úspěšnost při páření appeared first on VĚDÁTOR .

Jeden z nejhorších hladomorů Evropy způsobily deště – Vědátoreferát

16.dubna
TLDR: Studie z roku 2020 skrze zkoumání letokruhů stromů potvrdila, že velký hladomor z let 1315-1317 způsobily nebývale silné deště The post Jeden z nejhorších hladomorů Evropy způsobily deště – Vědátoreferát appeared first on VĚDÁTOR .

ChatGPT umí lidi přesvědčovat lépe než jiní lidi

15.dubna
TLDR: Preprint studie naznačuje, že i dnešní strojová učení by mohla efektivněji měnit naše názory. GPT-4 byla navíc mnohem efektivněji The post ChatGPT umí lidi přesvědčovat lépe než jiní lidi appeared first on VĚDÁTOR .

Želvušky & Prališky – Týden ve vědě 8. až 14. dubna 2024

14.dubna
Žeň objevů k nám dorazila tento týden – od pravěkých možná-domestikovaných lištiček přes nastřelování superschopností želvušek až po vývoj kosmického The post Želvušky & Prališky – Týden ve vědě 8. až 14. dubna 2024 appeared first on VĚDÁTOR .

Schopnosti želvušek byly nastřeleny lidským buňkám (v laboratoři)

12.dubna
TLDR: Gel obsahující želvuščí protein CAHS D úspěšně ochránil lidské buňky před nedostatkem vody. Studie tuna. Želvušky má každý rád! The post Schopnosti želvušek byly nastřeleny lidským buňkám (v laboratoři) appeared first on VĚDÁTOR .

Velryba zachytí tolik oxidu uhličitého jako tisíce stromů – Vědátoreferát

11.dubna
TLDR verze: Velryby by tak zřejmě mohly pomoct zpomalit či zvrátit klimatické změny. Stačilo by jejich počty vrátit na míru The post Velryba zachytí tolik oxidu uhličitého jako tisíce stromů – Vědátoreferát appeared first on VĚDÁTOR .
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes