15
new stories - click to show

Johann Georg

Related to

Grasel byl obávaný vůdce loupežníků, který dal vzniknout termínu „grázl“. Jeho sluj je dodnes turistickou atrakcí

29.November » NESPECHEJ.cz
Jeden z nejznámějších českých zbojníků působil na počátku 19. století na pomezí Čech, Moravy a Dolních Rakous. Velel 66 loupežníkům, se kterými spáchal nejméně 205 zločinů, a dvakrát dokonce vraždil. Byl popraven ve Vídni ve věku 28 let.

Soubor Radio Antiqua oživil polozapomenuté barokní skladby

22.November » Opera PLUS
V pražském kostele sv. Šimona a Judy vystoupil 21. listopadu 2023 nizozemský barokní soubor Radio Antiqua. Hráči na housle, fagot, flétnu, violoncello, theorbu a cembalo zahráli komorní skladby, především triové sonáty, od známých i méně známých skl…

Druhé světové válce mohl zabránit o čtvrthodinku delší projev

8.November » Tiscali.cz
Pokus nenápadného truhláře zabránit válce a zlikvidovat Adolfa Hitlera dřív, než bude pozdě, byl dlouhá léta zapomenut. Bomba před 84 lety vybuchla přesně podle plánu, přesto se atentát nepovedl.

Johann Georg Grassel byl lump. Jeho jméno se stalo synonymem k označení všech mizerů a grázlů

7.August » ČRo Region
Johann Georg Grassel byl lump. A to tak velký, že se jeho jméno začalo užívat k označení všech mizerů a grázlů, a to nejen v češtině.

Po stopách zločinu se můžete vydat v okolí jihočeských Slavonic. Čeká vás stezka loupežníka Grasela

12.July » ČRo Region
Loupežník Johann Georg Grasel narozený v dubnu 1790 dal v češtině jméno všem lumpům a lotrům. Ve skalnatých hvozdech poblíž Slavonic dnes najdete Graselovu naučnou stezku.

Do konce diktátora zbývaly minuty. Na Hitlera už sahala smrt, přesto jej zachránila opět štěstěna

Adolf Hitler měl až neuvěřitelné štěstí, že vyvázl z mnoha atentátů, které na něho byly spáchány. Nejblíže k ,,úspěchu" měl Johann Georg Elser, ale nacistického diktátora zachránila opět štěstěna, podle něho ,,Prozřetelnost".

Loupežník Jan Jiří Grasel: Zločincem byl od dětství, k šibenici ho dostala léčka

4.April » Deník.cz
Češtině po něm zůstalo slovo grázl coby obecné označení pro darebáka a lumpa. Loupežník Jan Jiří Grasel řádil na přelomu 18. a 19. století zejména na jihozápadní Moravě a v Dolním Rakousku. Lidová tradice ho obestřela aurou sympatického rošťáka, ve …

Otec Jiřího Grasela se původně živil poctivě. Pak se ale všechno zvrtlo a ze syna vychoval zločince

31.March » ČtiDoma.cz
Zloděj, lump, rabiát, ale také násilník a vrah – to všechno a ještě mnohé další byl Jan Jiří Grasel, jeden z našich nejznámějších zločinců, před nímž se ve své době třásli všichni v kraji. Kdyby se jeho otec choval jen trochu čestně, mohl Grasel vyr…

Nomen omen: Když v Rakousku-Uhersku řádil Johann Georg Grasel

Pověsti o loupežnících mnohé vypovídají o typických povahových rysech jejich spoluobčanů. Lidé rádi zločince oslavují a do jejich osudů promítají svá vlastní zklamání a neúspěchy. I když Grasel grázlem zůstane…

Vraždil, loupil a na popravě měl 60 000 diváků. Grázlova poslední slova byla dokonalým vtipem

31.January » Zoom iPrima
Zkomolenina jména slavného loupežníka se jako nadávka nepoužívá nadarmo. Jeho poslední slova vyřčená na šibenici jsou vynikajícím bonmotem.

Georg Elser chtěl zabít Hitlera, promyšlený atentát se opozdil o pár minut

12.January » Český rozhlas Plus
120 let uplynulo od narození muže, který měl šanci zastavit Adolfa Hitlera ještě před největšími zvěrstvy: atentát truhláře Georga Elsera minul Hitlera o třináct minut.

Hitlera dělilo od smrti 13 minut. Atentátník ho zaskočil, podezření padlo na prezidenta Beneše

4.January » Zoom iPrima
V roce 1939 se nenápadný truhlář pokusil zabít obávaného Adolfa Hitlera. Ten smrti o fous unikl, dělilo ho od ní jen několik málo minut.

Tato informační stránka o Johann Georg zobrazuje poslední internetové články, ve kterých se výraz "Johann Georg" vyskytuje. Výsledný seznam není redigován.
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes