15
nových článků - klikněte pro zobrazení

Jana Tichá

Vztahuje se k

Astronom Zdeněk Kopal publikoval první odborné články už v patnácti letech. Zaujaly i v zahraničí

Na duben připadá řada kosmonautických a astronomických výročí. 12. dubna 1961 vzlétl do vesmíru Jurij Gagarin a dvacet let po něm odstartoval první americký raketoplán.

Park u planetária čekají změny, na molu nad soutokem mohou být svatby

15.dubna » iRegiony Impuls
Odstranění plotu s výstavními panely a obnovení mlatové cesty k soutoku Vltavy a Malše jsou jen začátek. Areál českobudějovické hvězdárny a planetária a park Háječek čekají velké změny. Zástupci města, kraje i planetária plánují vybudovat nové venko…

Planety se schovaly, v dubnu uvidíte na obloze jen Jupiter. Měsíc je na další cestě k úplňku

Co můžete pozorovat na dubnové obloze? Podle jihočeské astronomky Jany Tiché toho vlastně mnoho není. Měsíc pokračuje na své pouti, druhého dubna dosáhl poslední čtvrti.

Její babička viděla kometu, ona to chtěla zažít také. I to byl moment, který přivedl Janu Tichou k astronomii

Jméno českobudějovické rodačky Jany Tiché nese planetka 5757. Ona sama šéfuje komisi pro pojmenovávání vesmírných těles a od roku 1992 také hvězdárně v jihočeské metropoli.

Pluto bylo skoro 80 let označováno za planetu. O status ho připravil pražský protokol

Dlouhá léta se žáci ve školách učili, že sluneční soustava má devět planet. Devátou planetou bylo Pluto, které objevil americký astronom Clyde Tombaugh v roce 1930.

Poslední neděle v březnu přináší změnu času. Je to pozůstatek doby, kdy bylo třeba šetřit svíčkami

Přechod ze středoevropského času na letní středoevropský je vždy stanoven na poslední neděli v březnu. Čas se posouvá ve dvě hodiny v noci o celou hodinu dopředu.

Poslední člověk na Měsíci měl prarodiče z jižních Čech. Do vesmíru Eugene Cernan bral i československou vlajku

Dosud posledním člověkem, který kráčel po Měsíci, byl Američan Eugene Cernan. Jeho prarodiče z otcovy strany pocházeli ze Slovenska, zatímco matka měla kořeny na jihu Čech.

Jarní rovnodennost nastává koncem března, od toho okamžiku jsou dny delší než noci

Březen je měsícem jara a na jeho konci nastává jarní rovnodennost. Obvykle se uvádí datum 21. března, ale jak připomíná astronomka Jana Tichá, přesný okamžik se posouvá.

Každý čtvrtý rok je přestupný, tedy o den delší. Neplatí to ale úplně vždy

Oběh Země kolem Slunce trvá přibližně 365 a čtvrt dne. Proto vznikly přestupné roky, které už od antických dob přidávají jednou za čtyři roky den navíc – 29. únor.

Kosmický let dosud absolvovalo celkem 608 lidí. Nejvíc astronautů pocházelo z USA

Za kosmický prostor se podle mezinárodních úmluv považuje vše, co je výše než 100 kilometrů nad povrchem Země. Také kosmický let musí splnit určitá kritéria, aby byl uznán.

V únoru už přibývá světla, stále se ale ještě hezky ukazují zimní souhvězdí

Na Hromnice o hodinu více. V únoru už skutečně pozorujeme, že se prodlužují dny. „Ale pořád jsou noci dost dlouhé na sledování oblohy,“ dodává astronomka Jana Tichá.

Po 43 Sovětech a 43 Američanech se do vesmíru dostal první zástupce jiné země – Vladimír Remek

2. března 1978 vzlétl do vesmíru českobudějovický rodák Vladimír Remek. Na oběžné dráze strávil sedm dní, 22 hodin a 18 minut. Byl prvním kosmonautem z Evropy.

Tato informační stránka o Jana Tichá zobrazuje poslední internetové články, ve kterých se výraz "Jana Tichá" vyskytuje. Výsledný seznam není redigován.
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes