15
new stories - click to show

Josef Veselý

Related to

469. schůzka: České nevolnictví zblízka

4.December » ČRo 2 - Praha
Na venkově se v dobách po třicetileté válce setkáváme s poměrně ostře rozlišenou škálou poddaných od statkářů a chalupníků, přes podsedky k baráčníkům a podruhům.

468. schůzka: Ti nahoře a ti dole

3.December » ČRo 2 - Praha
Nejenom režisér dejme tomu filmový, divadelní nebo (abychom nechodili daleko) rozhlasový může nakládat na bedra svých poddaných.

467. schůzka: Zápas o dušičky

2.December » ČRo 2 - Praha
Starší učebnice dějepisu vnukly zběžně orientovanému člověku představu, jako by katolictví samo o sobě bylo vůči jiným vyznáním mnohem nesnášenlivější než protestantství.

466. schůzka: Noví Češi a nový císař pán

1.December » ČRo 2 - Praha
Jedním z mnoha vážných důsledků třicetileté války bylo, že se podstatně změnila domácí politická reprezentace. Nastal významný pohyb ve složení stavů.

Rendez-vous s Josefem Veselým

30.November » ČRo Brno
Ladislav Zibura: 40 dní pěšky do Jeruzaléma; Slova známá neznámá; soutěž Kdo to byl; Toulky českou minulostí o dceři národa, Zdence Havlíčkové

Krasavec Ladislav Pohrobek dostal do vínku podobo po dědečkovi

30.November » Epochaplus.cz
Když v roce 1457 vejde do sálu Pražského hradu 172 cm vysoký chlapec s dlouhými světle kudrnatými vlasy, všichni se pražští dvořané otočí. I kdyby Ladislav Pohrobek (1440-1457) nebyl jejich novým králem, který se zanedlouho bude ženit, stejně by u...

465. schůzka: Bilance dlouhé války

30.November » ČRo 2 - Praha
Pokusme se výsledky třicetileté války nějak sumarizovat. Tak tedy: dlouhý celoevropský konflikt především přinesl obrovité populační ztráty.

464. schůzka: Obránci Prahy L. P. 1648: zrádci nebo hrdinové?

27.November » ČRo 2 - Praha
Po delší době se podíváme zase do Prahy. Právě zde zahořel první plamínek třicetiletého válečného požáru, právě tady uvidíme jeho poslední jiskřičky.

463. schůzka: Mír. Říká se mu vestfálský

26.November » ČRo 2 - Praha
Při každé návštěvě vstupujeme do momentu o něco bližšího našemu času. I tentokrát se malinko přiblížíme století, v němž žijeme, ale ještě nám zbývá ujít pořádný kus cesty.

462. schůzka: O tom, jak v Brně vědí, která bije

25.November » ČRo 2 - Praha
K Brnu přitáhl generalissimus Linhart (taky se podepisoval „Lennart“) Torstensson v čele švédské armády nikoli od severu, jako se dalo očekávat.

461. schůzka: Takové krysí hnízdo

24.November » ČRo 2 - Praha
„Když třicetiletá válka byla už ve své poslední třetině, prožila dvě největší moravská města, Olomouc a Brno, vzrušené události, které rozhodly o jejich dalších osudech.“

460. schůzka: Vyhrát jako Kec u Jankova

23.November » ČRo 2 - Praha
Psala se Léta Páně 1639 až 1643. Naše země, sužované válkou, které se jednou mělo říkat třicetiletá, tehdy postihly tři rychle po sobě jdoucí útočné vlny.

Tato informační stránka o Josef Veselý zobrazuje poslední internetové články, ve kterých se výraz "Josef Veselý" vyskytuje. Výsledný seznam není redigován.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes