15
nových článků - klikněte pro zobrazení

Michal Pehr

Vztahuje se k

Spolehlivá pravá ruka prezidenta Háchy. Jiří Havelka byl přednosta kanceláře, spojka s odbojáři i ‚zrádce‘

10.března » Český rozhlas
Válečný prezident Emil Hácha – a přednosta jeho kanceláře Jiří Havelka. Jeden jako veřejná tvář nejvyšší české politiky ve složité době, druhý v zákulisí jako prezidentův nejbližší spolupracovník. Zatímco Hácha několik týdnů po konci války umírá, o …

Jiří Havelka, spolehlivá „pravá ruka“ prezidenta Háchy

Prezident Emil Hácha – a přednosta jeho kanceláře Jiří Havelka. Jeden jako veřejná tvář české politiky ve složité době, druhý jako prezidentův nejbližší spolupracovník.

Den památky obětí holokaustu

26.ledna » Louny
Při příležitosti mezinárodního Dne památky obětí holokaustu, který byl poprvé vyhlášen Valným shromážděním OSN v roce 2005, se dnes konalo dojemné vzpomínkové setkání u synagogy v Hilbertově ulici. Na tomto setkání promluvili místostarosta města Pav…

Jiří Zedtwitz, nenápadný diplomat v zákulisí velkých dějin

Říkalo se o něm, že hodně poslouchá a málo mluví. Zájmy meziválečného a později okupovaného Československa hájil, i když byl původem německý šlechtic: Jiří Zedtwitz.

Jan Scheinost, prý jediný inteligentní ideolog českého fašismu

21.prosince » Český rozhlas Plus
Válečný šéfredaktor deníku Národní politika Jan Scheinost se proslavil nejen neuvěřitelně servilním pronacistickým rozhlasovým projevem po atentátu na Heydricha.

Tady a tam aneb Říjen 1918 na severu Čech

26.října » Český rozhlas Plus
Nadšení i zklamání, naděje i obavy. Tyto pocity se mísily na severu Čech po 28. říjnu 1918 po vyhlášení československé samostatnosti.

Michal Pehr o knize Katolická církev v Československu 1945-48

Historik Michal Pehr nedávno vydal knihu Katolická církev v Československu 1945-1948 , na jejímž vydání se podílel rovněž Ústav pro studium totalitních režimů . Autor nám v této souvislosti odpověděl na několik otázek.

Protektorátní ministr Ježek. Vzepřel se Heydrichovi, nařčení z kolaborace se ale stejně nevyhnul

I v těžkých válečných letech měly naše země svá ministerstva a ministry. Byla to nevděčná práce. Obstát se ctí bylo téměř nemožné, pokud výsledkem neměla být smrt.

Ministr Klumpar bránil odesílání mladých na nucené práce, v roce 1968 emigroval do Kanady

V roce 1979 zemřel v Montrealu český právník Vladislav Klumpar, v měsících pomnichovské republiky a prvních letech protektorátu ministr sociální a zdravotní správy.

Vladimír Procházka překládal detektivky, sepsal poválečnou ústavu i socialistickou encyklopedii

22.června » Český rozhlas Plus
Vladimír Procházka patří k osobnostem, na které se v běhu dějin zapomnělo. Na jeho stopy lze přitom narazit v novinařině, překladatelství, politice i diplomacii.

Nebudu hrobařem církve, řekl estébákům arcibiskup Matocha. 11 let strávil v domácím vězení

28.května » iROZHLAS
Jedenáct let držela komunisty ovládaná Státní bezpečnost v domácím vězení olomouckého biskupa Josefa Matochu. Naprostá izolace trvala i poté, co byly tisíce politických vězňů propuštěny v rámci amnestie v květnu 1960. Arcibiskupa Matochu připomene v…

Nebudu hrobařem církve, řekl estébákům arcibiskup Josef Matocha

25.května » Český rozhlas Plus
Jedenáct let držela komunistická StB v domácím vězení biskupa Josefa Matochu. Izolace trvala i poté, co byly tisíce politických vězňů propuštěny v rámci amnestie.
Pavla Foglová - Překladatelka

Tato informační stránka o Michal Pehr zobrazuje poslední internetové články, ve kterých se výraz "Michal Pehr" vyskytuje. Výsledný seznam není redigován.
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes