15
new stories - click to show

Jan Kříženecký

Related to

Němá klasika online. Národní filmový archiv se zapojil do evropského projektu A Season of Classic Films

10.April » Vysocina-news.cz
Do projektu Asociace evropských filmových archivů, který má za cíl přiblížit zejména mladému publiku klasické snímky a péči o filmové dědictví, se zapojilo dvacet dva paměťových institucí z celé Evropy, včetně Národního filmového archivu.

Smích i pláč. První český režisér a kameraman zemřel v chudobě a zapomnění

21.February » TVGURU.cz
Díky průkopnickému počínání Jana Kříženeckého patří naše země k prvním šesti na světě, kde se začaly natáčet filmy. Jako vášnivý fotograf byl natolik okouzlen vynálezem kinematografu bratří Lumiérů, že se o této revoluční technické novince snažil ...

Cyklus Jan Kříženecký – Status průkopníka

12.February » ČRo 3 Vltava
S Jiřím Angerem z Národního filmového archivu si řekneme víc o výzkumu, využití a prezentaci filmových materiálů a dalších předmětů z počátků české kinematografie.

Cyklus Jan Kříženecký – Profesní dráha kinaře

11.February » ČRo 3 Vltava
Co umožnilo Janu Kříženeckému být u zásadních události v Praze jeho doby? I to se dovíte v dalším dílu seriálu o jednom ze zakladatelů české kinematografie.

Cyklus Jan Kříženecký – Vznik filmových děl

10.February » ČRo 3 Vltava
Ve třetí části cyklu o průkopníkovi českého filmu Janu Kříženeckém si řekneme více o konkrétních filmech, okolnostech jejich vzniku, jejich formě a tématech.

Jan Kříženecký. Svým nadšením prošlapal cestičku českému filmu

9.February » ČRo 2 - Praha
Zprvu to vypadalo, že život prožije jako běžný bezejmenný úředníček. Ale jeho duše byla duší opravdového filmového nadšence.

Cyklus Jan Kříženecký – Technické možnosti doby

9.February » ČRo 3 Vltava
Ve druhé části cyklu, který vznikl k tomuto výročí, se autor seriálu Tomáš Pilát a Jiří Anger z NFA věnují technickým možnostem doby a také Kříženeckého spolupracovníkům.

Podcast: 100 let od úmrtí zakladatele českého filmu. Kříženecký se kvůli kinematografu zadlužil

9.February » Blesk.cz
Světový film byl v roce 1898 teprve v plenkách, ale pražský rodák a nadšenec do techniky Jan Kříženecký se neváhal kvůli kinematografu zadlužit. Za přístroj bratrů Lumièrů zaplatil 2 tisíce franků, což zhruba odpovídalo jeho ročnímu platu! Na jeho...

Před sto lety zemřel Jan Kříženecký. Díky němu se Čechy staly 6. zemí, kde se začalo s filmováním

8.February » Rádio Praha
Před sto lety zemřel Jan Kříženecký. Filmař, který natočil první český hraný film. A taky, jak vzpomínal jeho prasynovec, byl tak trochu černou ovcí rodiny.

Cyklus Jan Kříženecký – Fenomén průmyslových výstav

8.February » ČRo 3 Vltava
Cyklus ke stému výročí úmrtí Jana Kříženeckého připravili Tomáš Pilát a Jiří Anger z Národního filmového archivu. Jaký byl Kříženeckého původ?

Filmař Jan Kříženecký zemřel před sto lety. Byl dítětem své doby

8.February » ČRo
Jubileum úmrtí jednoho z průkopníků české kinematografie Jana Kříženeckého (zemřel 9. února 1921) vybízí k ohlédnutí za jeho odkazem.

Díky, pane Kříženecký - Devatenáctý červenec 1898 je označen jako začátek české kinematografie.

20.October » Kritiky.cz
Tehdy byly poprvé promítány české snímky v nově otevřeném Pavilonu. Střihový dokument Olega Reifa z roku 1978 připomíná, jak šly české filmové dějiny němého filmu... Historie kinematografie startuje 22. 3. 1895 a to prvním uvedením krátkých filmů ...
Ivana Andrlová - Česká herečka

Tato informační stránka o Jan Kříženecký zobrazuje poslední internetové články, ve kterých se výraz "Jan Kříženecký" vyskytuje. Výsledný seznam není redigován.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes