15
new stories - click to show

Zdeněk Vejvoda

Related to

Tříkrálová znamení aneb Lidové obyčeje o svátku Zjevení Páně

4.January » Rádio Proglas
Svátek sv. Tří králů (6. ledna) je závěrečným dnem vánočního svátečního okruhu. Tříkrálové Folklorní okénko – ještě s vánoční hudbou našich předních českých folklorních souborů a kapel – zve k objevování dnes málo známých výročních obyčejů. Přijďt...

Příběh Jana Sladkého Koziny

30.November » Rádio Proglas
Před 325 lety, 28. listopadu 1695, skončil na plzeňském popravišti život Jana Sladkého zvaného Kozina, jednoho z vůdců chodské rebelie. Skrze Jiráskův román Psohlavci se jeho příběh stal součástí naší národní mytologie. Folklorní okénko věnované t...

Zlato v hrdle V. - Albert Švec, Oldřich Heindl a sestry Kuželkovy

3.November » Rádio Proglas
Folklorní okénko na vlnách Proglasu ve středu 4. listopadu věnujeme dvěma chodským pěveckým dvojicím, které proslavila zejména dlouholetá spolupráce s Konrádyho dudáckou muzikou z Domažlic. Na setkání s jejich nejlepšími nahrávkami se v 16.55 těší...

Po stopách sběratelů lidových písní - Václav Krolmus

5.October » Rádio Proglas
Život kněze, romantického archeologa a sběratele starožitností Václava Krolmuse (1790-1861) byl plný dramatických zvratů. Jeho sbírku s názvem "Staročeské pověsti, zpěvy, hry, obyčeje a slavnosti" i jeho životní osudy ve Folklorním okénku ve střed...

Dožínkové slavnosti v české lidové kultuře

1.September » Rádio Proglas
Lidové dožínkové slavnosti v historické perspektivě spolu s hudbou z repertoáru českých souborů a kapel představí ve Folklorním okénku ve středu 2. září Zdeněk Vejvoda. Poslouchejte v pravidelném čase za pět minut pět odpoledne.

Lidové zvyky na Šťáhlavsku v roce 1825

13.August » ČRo
Jak vypadal sváteční oděv, jaký byl průběh oslav např. májů, dožínek nebo lidový svatební obřad před rokem 1825 vám v tomto Špalíčku přiblíží Zdeněk Vejvoda.

Jakub Kubata dal hlavu za Blata...

5.August » Rádio Proglas
aneb Pověsti versus historie jihočeského selského povstání - to je téma Folklorního okénka se Zdeňkem Vejvodou ve středu 5. srpna. Poslouchejte na vlnách Proglasu za pět minut pět odpoledne.

Strom v české lidové kultuře

1.July » ČRo
Stromy byly pro naše předky zosobněním života, trvalosti a věčnosti. A právě stromům v české lidové kultuře je věnován tento Špalíček.

Nové nahrávky Plzeňského lidového souboru – 3. díl

24.June » ČRo
Třetí, závěrečný pořad z cyklu Špalíček lidových písní představí tvorbu Bláhových žáků, obdivovatelů a pokračovatelů. Jejich představení se ujme Zdeněk Vejvoda.

Folklorista Zdeněk Vejvoda

19.June » ČRo
V tomto Špalíčku lidových písní vám jeho autor Zdeněk Bláha přiblíží jednu z předních osobností západočeského folklóru - rokycanského kolegu Zdeňka Vejvodu.

Spadla lžička... aneb Stručné dějiny kávy

17.June » ČRo
Bez dobré kávy si u nás leckdo jen stěží představí svůj běžný i sváteční den. Písničky a vypravování o kávě slibuje pořad Zdeňka Vejvody.
Vojtěch Náprstek - Český vlastenec, národopisec
Bedřich Smetana - Český hudební skladatel

Tato informační stránka o Zdeněk Vejvoda zobrazuje poslední internetové články, ve kterých se výraz "Zdeněk Vejvoda" vyskytuje. Výsledný seznam není redigován.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes