15
nových článků - klikněte pro zobrazení

Jan Patočka

Vztahuje se k

Před sto 165 lety se narodil filozof a zakladatel fenomenologie Edmund Husserl

8.dubna » Prostějov
Narodil se v židovské rodině 8. dubna 1859 v domě v Uprkově ulici (dříve Brecherova) č. 15 v Prostějově. Dům se nacházel na rozhraní ulic Uprkova, Lutinovova a Křížkovského. Dnes je v těchto místech parkoviště Společenského domu.

Antichartou proti samozvancům, zaprodancům a zvrhlíkům

28.ledna » ČtiDoma.cz
Tato kampaň byla reakcí na Prohlášení Charty 77, v němž se pouze konstatovalo, že ČSSR přistoupila k mezinárodním helsinským paktům o „lidských a politických právech“ a „hospodářských, sociálních a kulturních právech“ a tyto dohody se od března 1976…

Magická filozofická fakulta. 1. díl: od převratu do roku 1968

25.ledna » Paměť národa
Pražská „filda“ má v českých dějinách symbolické místo. Vždy odrážela ducha doby a sama ho také formovala. Zápas o svobodu bádání s politikou někdy prohrávala, přesto zůstávala inspirativní. Na svá studia vzpomíná několik generací jejích absolventů.

Pátek Karla Křivana: Pleteme si pohodlí se svobodou

19.ledna » Flowee
„V 1. světové válce se rozhodlo o povaze století,“ cituje filozofa Jana Patočku filozof Václav Bělohradský v dokumentu Roberta Sedláčka „Nikdo neposlouchá“. Nevím, zda nyní rozhodujeme o povaze celého století, ale desetiletí nepochybně. Cosi se mění…

Pro něco stojí za to trpět. „In Memoriam Jan Patočka“, skladba od Martina Hyblera

16.ledna » ČRo 3 Vltava
Kompozice od Martina Hyblera je inspirovaná odkazem našeho předního filosofa pravdy, morálky a hledání vyššího smyslu lidské existence.

Svobodný zajatec

15.ledna » Přítomnost.cz
Psaní otevřených protestních dopisů s citáty Václava Havla vedlo k uvěznění mladé Číňanky. Jak hluboké je srovnání mezi dnešní komunistickou Čínou a Československem 70. a 80. let? A co nám mohou říci úvahy Jana Patočky o vyhýbání se pasivitě o nutká…

Sledování, zatýkání, vězení. StB mu nedala pokoj, Palouš si z ní přesto utahoval

6.ledna » HlidaciPes.org
Letos by oslavil sté narozeniny. Profesor filozofie Radim Palouš se, jako šedesátiletý topič a invalidní důchodce, v roce 1983 stal mluvčím Charty 77. Státní bezpečnost ho od té chvíle takřka nepřetržitě sledovala, opakovaně zatýkala a věznila. On s…

Zachránil své přátele disidenty. Při výslechu nečekaně snědl dopis…

5.ledna » Paměť národa
Z StB si dělal legraci… Oslovoval tajné policisty, když ho sledovali; přednášel dějiny filozofie v celách předběžného zadržení. A při výslechu snědl „předmět doličný“ – dopis od pronásledovaného kněze Josefa Zvěřiny.

Nejen Praha si stále připomíná tragédii, fotoreportáž

29.prosince » Seznam Médium
Nemáme připomínat sériového vraha, ale připomínáme si jeho oběti, ve své šílené nenávisti zavraždil svého otce, tatínka s miminkem v Klánovickém lese a další nevinné na Filozofické fakultě.

O kořenech zla a co si vzít z celonárodní tragédie

23.prosince » blog.idnes.cz
Na fakultě, kde jsem vystudoval a kterou mám rád se odehrála hrozná tragédie, která zasáhla Česko a v podstatě celý nám blízký svět. Jak žít dál, co si z toho vzít a co naopak zapomenout?

Profesor filozofie Palouš zachránil disidenty. Při výslechu Státní bezpečnosti snědl tajný dopis

3.prosince » iROZHLAS
V roce 1983 se stal mluvčím Charty 77 takřka šedesátiletý topič a invalidní důchodce, profesor filozofie Radim Palouš. Státní bezpečnost (StB) ho od té chvíle takřka nepřetržitě sledovala, zatýkala a věznila. Profesor Radim Palouš vyprávěl pro Paměť…

Tato informační stránka o Jan Patočka zobrazuje poslední internetové články, ve kterých se výraz "Jan Patočka" vyskytuje. Výsledný seznam není redigován.
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes