Josef Mrázek

Related to

J. A. Novotný: Tetka Fortuna. Pešek, Kemr a Sovák v komedii o následcích jedné nečekané výhry

13.September » ČRo
Souhra tří hereckých velikánů v postavách starých kamarádů. Poslechněte si obnovenou premiéru hry, ke které se i po více než 30 letech stojí za to vrátit.

Český Leonardo dvacátého století: vyzvídal pro Masaryka, tvořil pro Hemingwaye

26.May » Rádiožurnál
Josef Mrázek svou špionáží za první světové války přispěl ke vzniku Československa a svým vynálezem pak i k vítězství Spojenců ve druhé světové válce.

Původ názvů obcí Mostecka: Slovo závěrem

29.March » Most
Stejně jako všechno na světě má svůj konec i pravidelný seriál věnovaný pátrání po původu názvů obcí v mosteckém okrese. Seznamovali jsme se s možnostmi pravděpodobného vzniku jednotlivých pojmenování. Bádání se někdy ukázalo být poměrně dobrodruž...

Původ názvů obcí Mostecka: Moravěves

29.March » Most
Asi deset kilometrů od Mostu v úrodné jižní části Mostecka leží na vyvýšené plošině osada Moravěves, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1333.

Původ názvů obcí Mostecka: Lišnice

29.March » Most
Lišnice se nachází přibližně sedm kilometrů jihozápadně od Mostu. Východně od ní leží Nemilkov, jižně pak Koporeč, které k ní administrativně náležejí jako osady. Třebaže první písemná zmínka o vísce pochází až z roku 1480, její existenci lze směl...

Původ názvů obcí Mostecka: Čepirohy

29.March » Most
Původní Čepirohy bychom do konce 60. let minulého století našli asi tři a půl kilometru jihozápadně od Mostu při silnici směřující na Žatec. Na východě je obklopovaly Velebudice, na jihu Slatinice a na jihozápadě Bylany.

Původ názvů obcí Mostecka: Volevčice

29.March » Most
Volevčice leží na samé hranici s lounským okresem. Na jihu sousedí s Počerady, severozápadně se nacházejí Polerady a severovýchodním sousedem je Bečov. Vesnice se rozkládá při severozápadním úpatí kopce Velká Volavka.

Původ názvů obcí Mostecka: Skyřice

29.March » Most
Čtyři kilometry jižně od Mostu se po staletí rozkládaly Skyřice, jež jsou poprvé písemně zmíněny až roku 1381. Na západě sousedily s Velebudicemi, na jihu s Židovicemi a Kamennou Vodou, na severovýchodě se Vtelnem.

Původ názvů obcí Mostecka: Koporeč

29.March » Most
Koporeč obklopují obce Lišnice, Havraň, Moravěves a Polerady. Vznik tohoto sídla, ležícího ve vzdálenosti asi šesti kilometrů jižně od Mostu na mírném návrší svažujícím se k říčce Srpině, spadá do poloviny 14. století.

Původ názvů obcí Mostecka: Bylany

29.March » Most
V tomto dílu seriálu o vzniku místních názvů setrváme v prostoru jihozápadně od Mostu a začít bychom tentokrát mohli větou (byť lehce obměněnou), jíž začínají české pohádky: Byly nebyly – Bylany... Od dávných časů, čili od samého počátku 13. stole...

Původ názvů obcí Mostecka: Slatinice

29.March » Most
První písemná zmínka o Slatinicích pochází z roku 1227 ze závěti Hrabišice Kojaty. Vesnice se rozkládala asi pět kilometrů od Mostu při horním toku říčky Srpiny, který je také označován jako Luční potok.

Původ názvů obcí Mostecka: Vršany

29.March » Most
Vršany stávaly asi 7 kilometrů jihozápadně od Mostu. Obklopovaly je Bylany na jihovýchodě, Slatinice na severu a Čepirohy na severovýchodě.
Slávek Popelka - Bývalý politický vězeň, disident, antikomunista

Tato informační stránka o Josef Mrázek zobrazuje poslední internetové články, ve kterých se výraz "Josef Mrázek" vyskytuje. Výsledný seznam není redigován.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes